Jste mladí a nechcete jenom tak nečinně přihlížet tomu, co se děje kolem vás? Chcete něco dokázat a být součástí komunity lidí s podobným smýšlením jako vy? Máte jedinečnou možnost. V Česku totiž existuje řada mládežnických politických organizací, kde se můžete angažovat! V prvním ze tří dílů si posvítíme na Mladé konzervativce, Mladé ANO, Mladé Piráty a Mladé sociální demokraty.
První díl ze série článků o možnosti se politicky angažovat prostřednictvím mládežnických organizací v Česku.
Mladí konzervativci
Mladí konzervativci jsou druhou nejstarší mládežnickou politickou organizací v České republice (po Mladých sociálních demokratech). Fungují od roku 1991 a od svého vzniku mají velmi blízko k ODS , se kterou od roku 2011 dokonce spolupracují (ačkoliv od roku 2016, kdy ODS založila vlastní Mladé občanské demokraty, jsou mládežnickou organizací ODS spíše neoficiálně). Mladí konzervativci se dají pokládat za prestižní a možná nejznámější ze současných mládežnických politických organizací. Prošla jimi řada osobností současné české pravice: europoslanec za ODS Jan Zahradil, bývalý ministr spravedlnosti z ODS a současný europoslanec z TOP 09 (a její bývalý předseda) Jiří Pospíšil, současný poslanec a primátor Plzně z ODS Martin Baxa, bývalý europoslanec a předseda Svobodných (v současnosti spolupracující s Trikolórou) Petr Mach a politologové Michal Kubát, Ladislav Mrklas, Miroslav Mareš a Petr Sokol z vysoké školy CERGE. Bývalým členem je i například Vít Jedlička, zakladatel mikronároda Liberland. Současným předsedou je David Vančík.
Mladí konzervativci se, jak lze vyčíst už z názvu, profilují především konzervativně. Za svůj cíl si organizace klade prosazování liberálně konzervativních hodnot (tozn. liberálních v ekonomické oblasti a konzervativních v hodnotové).
„MK se hlásí ke čtyřem základním pilířům euroatlantické duchovní a filosofické tradice: antické filosofii, římskému právnímu učení, křesťansko-židovské tradici a klasickému evropskému liberalismu,” stojí v programu Mladých konzervativců. Velký důraz a základní hodnotu vidí MK ve svobodě a právním státu. Zdůrazňují i volný trh, zakotvení ČR v NATO, přátelské vztahy s Izraelem a s politickou stranou ODS je spojuje i kritika federalizace Evropské unie.
Co zahrnuje být členem Mladých konzervativců? MK během roku pořádají řadu vzdělávacích akcí a teambuldingů, spolupracují s organizacemi z celého světa a především stále diskutují o zlepšení společnosti a politiky. Členem Mladých konzervativců může být každý liberálně-konzervativně smýšlející člověk ve věku 15 – 35 let.
Oficiální web: https://konzervativci.cz/cs/
Mladé ANO
Mladé ANO je oficiální mládežnickou organizací vládního hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vzniklo v roce 2015. Současná předsedkyně je Markéta Plesníková. Mladé ANO spolupracuje např. s europoslankyní za hnutí ANO Martinou Dlabajovou.
Organizace se profiluje proevropsky, liberálně v ekonomické i sociální oblasti a věří v demokracii a právní stát. „Chceme oslovit mladé lidi s vizí spravedlivé a prosperující společnosti založené na svobodě jednotlivce, vzdělání a na liberálních evropských hodnotách,” píše se na jejích webových stránkách.
Za cíl si Mladé ANO klade „zvyšování politického povědomí v České republice, rozvoj mladých lidí a vzdělávání v oblastech veřejného života a jejich zapojení do veřejného dění v rámci České republiky a Evropské unie”.
Pořádá různé konference a semináře, debaty s politiky, spolupracuje se spřátelenými zahraničními subjekty, pořádá různé akce a zapojuje se do volebních kampaní. S jinými mládežnickými politickými subjekty spolupracuje v rámci organizace Youth, speak up!
Členem Mladého ANO se může stát člověk ve věku 15 – 35 let.
Oficiální web: http://www.mladeano.cz/
Mladí Piráti
Mladí Piráti jsou spíš než oficiální organizací jakýmsi formálním mládežnickým křídlem uvnitř již tak mladé strany. Byli založeni v rámci Pirátů v roce 2013 a navazují na činnost mládežnických organizací Pirátů ze zahraničí (Mladí Piráti Německa, Mladí Piráti Švédska) a jsou členy Evropských mladých Pirátů. Současným vedoucím je Tomáš Guth Jarkovský, členem je i poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal či lidskoprávní aktivistka Georgia Hejduková (členka externí redakce Studentských listů – pozn. red.).
„Mladí Piráti fungují jako prostor pro diskuzi, pořádání akcí a kontakt s organizacemi zaměřenými na mladou politiku,” píše se na webové stránce týmu. Spolupracují také s Youth, speak up! Mladí Piráti nijak věkově nepodmiňují své členství, jejich členem se můžete stát tak, že napíšete předsedovi Jarkovskému na e-mail.
Oficiální web: https://wiki.pirati.cz/mladi/start
Mladí sociální demokraté
Mladí sociální demokraté jsou nejstarší českou mládežnickou politickou organizací. Vznikli již v roce 1990 a úzce spolupracují s ČSSD, mmj. i ve volebních kampaních. Současným předsedou je Radek Hlaváček, řadami Mladých sociálních demokratů ale prošel i například současný ministr zahraničí Tomáš Petříček.
„Členství v Mladých sociálních demokratech Ti dává možnost naplno rozvinout svůj osobní potenciál a aktivně participovat na veřejném dění nejen v České republice,” píše se na webových stránkách MSD. Členům nabízejí možnost účastnit se vzdělávacích seminářů a kulturních či zážitkových aktivit. MSD se profilují jako organizace, sdružující mladé lidi věřící v „hodnoty svobody, demokracie, spravedlnosti, právního státu, tolerance, solidarity a rovnosti příležitostí”. Rovněž spolupracují s Youth, speak up!
Členem MSD se může stát každý občan ve věku 15 – 35 let. Ke členství je třeba vyplnit formulář na webových stránkách.
Oficiální web: http://www.mladi.cz/
Série má celkem tři části. Příště si posvítíme na Mladé občanské demokraty, Mladé zelené a Mladé lidovce.