Monstrproces s Rudolfem Slánským
Před senátem státního soudu v Praze za předsednictví dr. Josefa Nováka a účasti generálního prokurátora dr. Josefa Urválka se ve dnech 20. - 27.listopadu konal proces s vedením protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským. Rudolf Slánský při výslechu před senátem státního soudu v Praze. ***dobový text*** --- Rudolf Slansky is seen by the hearing in front of the senate by the State courthouse in Prague on November 1, 1952. Slansky was born in 1901, his origin was jewish, his whole family was killed in concentration camps. Rudolf Slansky survived WWII in Moscow, his brother Richard survived in London. Rudolf's daughter Nadezda was kidnapped in Moscow in year 1943, he has never seen her again. After WWII in 1946 he became secretary-general of the communist party, he stayed in this function untill 1951. By the end of 1951 within the communist party started a big trial against so-called enemies within the party. Rudolf Slansky was named as a main character of the conspiracy. The whole campaign was distinctively Anti-semitic. Slansky was arrested on November 23, 1951, after several hearings he attempted in the prison to commit suicide. Carefully fabricated trial against seditious conspiracy started on November 20, 1952 and after one-week proceedings the judge pronounced a verdict. Rudolf Slansky was one amongst 11 people sentenced to death, he was executed on December 3, 1952. (CTK Photo)

„Státní prokurátor žaluje vedení protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským.“ Těmito slovy zahájil prokurátor Josef Urválek další tzv. monstrproces či politický proces v tehdejším komunistickém Československu. Na smrt tehdy bylo posláno jedenáct lidí a tři dostali doživotí. Nabízí se otázka, proč muselo zemřít tolik lidí? Čím se provinili?

„Karlínští kluci“

Zodpovězme si nejdříve, kdo to vlastně byl Rudolf Slánský? Před procesem zastával post generálního tajemníka ÚV KSČ. Dalo by se tedy napsat, že vedl stranu. Byl to osobní přítel šéfa komunistů Klementa Gottwalda a jeho spolupracovníkem v době, kdy docházelo ve 30. letech 20. století ke „sovětizaci“ KSČ. Právě oni se podle místa konání stranického sjezdu, kde k ovládnutí partaje došlo, nazývají jako „karlínští kluci“.

Za 2. světové války se aktivně zapojil do odbojového hnutí, část konfliktu přečkal v Moskvě.

Kontrarevoluce?

Poté, co se roku 1948 jugoslávský diktátor Josip Broz Tito rozhodl vést svou zemi vlastní cestou, nezávislou na Sovětském svazu, se Stalin rozhodl rázně zakročit v ostatních satelitních státech východního bloku a rozkázal uspořádat monstrprocesy se skutečnými i domnělými nepřáteli. Zatímco v Maďarsku, Polsku a dalších komunistických zemích vše proběhlo „hladce“, v Československu se dlouho nic nedělo.

Do země byli pozváni sovětští poradci, kteří začali zatýkat různé nižší funkcionáře (např. Gustav Husák). To jim ale nestačilo, a tak se rozhodli zatknout druhého muže v zemi Rudolfa Slánského. Ten je nejdříve zbaven funkce a posléze zadržen a dvanáct měsíců mučen. V důsledku toho se přiznává ke všem údajným zločinům.

Výsledek toho všeho jsem už zmínil, jedenáct rozsudků smrti a tři doživotí, bez jakékoliv milosti od „prvního dělnického prezidenta“ Klementa Gottwalda. To vše vyvrcholilo 27. listopadu 1952.

Slovník pojmů

  • Monstrproces – soudní proces, který slouží především jako „divadlo“ pro veřejnost. Takový proces bývá zpravidla zkonstruovaný.
  • ÚV KSČ – Ústřední výbor Komunistické strany Československa.
  • Sovětizace – přeměna dle modelu SSSR, podřízení se zájmům této země.
  • Satelitní stát – země, jejíž politika je závislá na politice jiné země.
  • Východní blok – souhrnné označení pro komunistické státy východní Evropy, které jsou závislé na Sovětském svazu.

Vojtěch Federsel

Ambiciózní student práva na Univerzitě Karlově. V redakci Studentských listů působí od roku 2019, dříve působil v rámci semináře žurnalistiky jako šéfredaktor Štaflí na královéhradeckém gymnáziu. Příležitostně se podílí na úpravách Wikipedie. Ve svém volném čase dělá skautského vedoucího a čte knihy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..