Právě si prohlížíte Americká klimatická žaloba skončila úspěchem, ignorování životního prostředí je protiústavní
Zdroj: Pixabay

V americké Montaně byl vynesen rozsudek v kauze klimatické žaloby, ve které skupina mladých lidí stát osočila z porušení jejich práva na zdravé životní prostředí. Ve státě závislém na obchodu s ropou se jedná o velký úspěch pro aktivisty.

Začátkem roku 2020 podalo 16 mladých lidí klimatickou žalobu na stát Montana. Pod záštitou neziskové organizace Our Children’s Trust (OCT) dokazovali, že místní vláda porušuje státní ústavu ignorováním klimatických důsledků její energetické politiky. Za pravdu jim dala soudkyně Kathy Seeley, podle níž nastavení lokální legislativy odpírá občanům jejich ústavní právo na zdravé a čisté životní prostředí.

Podstatná část žaloby se zaměřuje na Montana Environmental Policy Act (MEPA) – zákon, který mimo jiné chrání fosilní energetiku před environmentálním dohledem. Určuje totiž, že při studiích dopadu na životní prostředí u energetických projektů nesmí být zvažován jejich vliv na změnu klimatu. Dodatek z letošního roku pak výslovně zakázal brát v potaz emise skleníkových plynů. Fosilní projekty jsou díky tomu ve výrazné výhodě a zelená energie naopak přichází o svůj hlavní klad – zelenost.

Protiústavní je podle soudkyně Seeley i další úprava MEPA z roku 2023, která legislativním procesem prošla jako SB 557. Má za cíl ztížit schopnost veřejnosti napadnout u soudu fosilní projekty. Žalobci podle ní musí za obžalovanou stranu hradit různé procesní náklady a především zaplatit „kauci“ ve výši roční mzdy všech zaměstnanců plus ztracený výnos projektu. Tím nastavuje finanční bariéru tak vysoko, že téměř vylučuje jakýkoliv pokus o soudní napadení rozvoje fosilní infrastruktury.

Pro Our Children’s Trust a klimatické žaloby po celém světě se jedná o velký úspěch. „Dnes poprvé v historii USA rozhodl soud o případu, kde vláda porušila ústavní práva dětí skrze zákony a jednání, které podporují fosilní paliva, ignorují změnu klimatu a nespravedlivě ohrožují mladé,“ řekla v tiskovém prohlášení Julia Olson, právní poradkyně a výkonná ředitelka OCT. Organizace navíc působí v několika dalších klimatických žalobách, a to jak ve Spojených státech, tak například i v Uruguayi.

Verdikt případu v Montaně ale ještě není definitivní – pokud se obžaloba do 60 dnů od vydání rozsudku odvolá, případ z okresního soudu poputuje na přezkoumání k soudu nejvyššímu (Montana má mimo nižších specializovaných soudů pouze dva články – okresní soudy a nejvyšší soud). Stát odvolání v tuto chvíli plánuje, což mluvčí generálního prokurátora potvrdila v prohlášení, v němž zároveň celý proces označila za „týdenní publicity stunt placený z našich daní“ a rozsudek za „absurdní“.

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..