Právě si prohlížíte Osud NATO: Je schopno existence bez USA?

Od vzniku Severoatlantické aliance brzy uplyne osm desetiletí. Prostřednictvím principu kolektivní obrany poskytuje po dobu své existence členským státům řadu bezpečnostních výhod. Státy se vstupem do NATO zavázaly investovat minimálně 2 procenta HDP na obranu ročně. Většina států, včetně Česka, toto pravidlo nedodržovalo. Členy aliance probudil až ruský útok na Ukrajinu, po kterém se značně zvedla morálka a jednotlivé státy začaly svůj závazek plnit. Aliance se momentálně nachází v dobré kondici, po amerických volbách v roce 2024 může být však všemu konec.

V hlavní roli USA

Spojené státy americké jsou nejsilnějším hráčem v alianci. Bílý dům pod vedením demokratického prezidenta Joe Bidena neochvějně podporuje americké setrvání a působení v NATO. Pomocí dodávek vojenského materiálu také sehrávají klíčovou roli v podpoře Ukrajiny válčící proti Rusku. Evropa se nyní těší z veškerých bezpečnostních záruk poskytované ze strany USA, po volbách v roce 2024 však může přijít studená sprcha. Republikánští politici nejsou spokojeni s kroky Bidenovy administrativy. Dlouhodobě prohlašují, že Amerika má vlastní problémy a aktuální situace v Evropě není předmětem jejich zájmu. Usedne-li po volbách do křesla Bílého domu republikánský kandidát, Spojené státy Evropu a její zájmy nebudou podporovat zdaleka tak pevně jako doposud.

Výroky Donalda Trumpa

Donald Trump je ve volebních průzkumech aktuálně favoritem. Vůči NATO se vyjadřuje velmi ostře. Během předvolební kampaně v Jižní Karolíně zavzpomínal na zasedání v Davosu v roce 2020 kde předsedkyni evropské komise Ursule von der Leyenové řekl: „Ne, nechránil bych vás. Ve skutečnosti bych Rusko povzbudil ať si s vámi dělá co chce“. Vyjádřil se tak na adresu zemí NATO, které neplní své závazky vydávat 2 % HDP na obranu. „Mimochodem, NATO je mrtvé a my odejdeme,“ dodal Trump při stejné příležitosti.

Tyto výroky se setkaly jak s masivní podporou jeho příznivců, tak s obrovským odporem. Bílý dům označil jeho výroky za odporné a šílené. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na adresu Trumpových výroků uvedl, že podkopávají soudružnost a důvěru v alianci, a že ohrožují evropské i americké vojáky. Předseda evropské rady Charles Michell pak dodal, že takováto prohlášení pouze nahrávají ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

NATO bez USA

Exprezident Trump vyhrožoval odchodem ze Severoatlantické aliance již několikrát. Podle něj totiž USA z členství v alianci má minimum výhod a nese tíhu ochrany všech ostatních zemí. Přibližně 50 % veškerých bojových schopností aliance nesou právě Spojené státy a co se týče celkových výdajů na obranu je to přibližně 60 %. Z těchto dat jasně plyne, že bez USA by Severoatlantická aliance nebyla schopna plnit svojí hlavní funkci – obrannou. Toho aliance dociluje metodou odstrašení, ve které je brán v potaz jaderný arzenál spojených států, o který by NATO přišlo.

Záchranná brzda

Pokud se Trump rozhodne pro odchod z aliance, nebude to mít tak lehké, jako doposud. Kongresem v prosinci prošel návrh zákona o obranné politice, ten mimo jiné zakazuje prezidentovi vystoupit z aliance bez většinové podpory kongresu. Tento zákon podle představitelů kongresu vysílá Evropě i zbytku světa jasný signál o tom, že USA podporuje existenci a setrvání v alianci.

Pavel Skalník

Studuji první ročník žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Ve volném čase se věnuji fitness.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..