V České republice funguje řada projektů, které umožňují mladým lidem simulovat jednání v různých mezinárodních organizacích. Jedním z nich je i Pražský studentský summit, který letos pořádá již svůj 26. ročník. Generálním partnerem projektu, jenž podle organizátorů mimo jiné „dává mladým lidem skvělou možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodního dění či lidských práv”, je The Kellner Family Foundation nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Některé aspekty byznysových aktivit Petra Kellnera jsou přitom značně kontroverzní, zejména v souvislosti s působením v Číně. Server Aktuálně.cz přišel loni v prosinci se zjištěním, že úvěrová firma Home Credit, kterou Kellner s vysokým podílem vlastní, podporovala prostřednictvím PR agentury rozsáhlou síť politiků, ekonomů či sinologů s cílem zlepšit obraz komunistické Číny v Česku.

Home Credit je přitom jednou z firem, které vydělávají na sbližování českých a čínských politiků. Před šesti lety získal jako jediná zahraniční firma v nejlidnatější zemi světa licenci na poskytování spotřebitelských úvěrů a to i díky podmínce zlepšení vzájemných vztahů obou zemí.

Ty se v posledních letech skutečně zlepšily, často právě na úkor lidskoprávní tématiky, kterou česká diplomacie v minulosti zdůrazňovala. Ekonomičtější orientaci české zahraniční politiky podporuje i prezident Miloš Zeman, kterého Kellner v roce 2014 doprovodil na návštěvu k čínskému prezidentovi a cestou zpět do Česka ho „svezl” svým letadlem.

Podle ředitele nevládní organizace Human Rights Watch Kennetha Rotha přitom Čína představuje „globální hrozbu pro lidská práva”. Poslední zpráva organizace, která se zabývá stavem lidských práv ve světě, upozorňuje na přísnou cenzuru, masové sledování obyvatelstva, zatýkání lidskoprávních aktivistů a odpůrců vlády nebo existenci převýchovných táborů, v nichž jsou vězněni odpůrci komunistické strany. V této souvislosti připomíná perzekuce Ujgurů či tvrdý přístup vůči demonstrantům v Hongkongu.

Generální partner studentské simulace

Petr Kellner stojí za dvěma nadacemi včetně The Kellner Family Foundation, kterou založil s manželkou Renátou v roce 2009. Nadace podle svých stránek poskytuje finanční podporu dětem se sociálním znevýhodněním, udílí granty vysokoškolákům pro studium v zahraničí, finančně pomáhá českým vědcům a jinak podporuje další projekty. Za 11 let měla různým projektům věnovat 800 miliónů korun.

Jedním z nadací podporovaných projektů je i Pražský studentský summit (PSS), jehož je generálním partnerem. „Nadace je dlouhodobým generálním partnerem Modelu OSN, který je součástí Pražského studentského summitu,” píše na svých stránkách.

S projektem spolupracuje od roku 2009. „Podpora Pražského studentského summitu ze strany The Kellner Family Foundation obvykle činí zhruba 15 % celkového rozpočtu projektu, a vzhledem k tomuto podílu má nadace i statut generálního partnera,” vysvětluje hlavní koordinátorka projektu Pavla Hrabcová.

PSS pořádá Asociace pro mezinárodní otázky a ročně se ho účastní více než 300 studentů středních a vysokých škol z celé České republiky. „Dává mladým lidem skvělou možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodního dění, lidských práv, ekonomie, mezinárodní vzdělávací, vědecké a kulturní spolupráce, světové bezpečnosti či životního prostředí, tříbit své kritické myšlení a zároveň prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti. Část projektu navíc probíhá v angličtině a rozvíjí aktivní jazykové schopnosti účastníků,” píše se na stránkách projektu.

https://youtu.be/zHEBEgSni1U

Studenti se účastní simulací činnosti mezinárodních organizací jako OSN, EU a NATO. Během nich zastupují jednu ze světových zemí a snaží se prosadit to, o co by usiloval diplomat jimi zastupovaného státu. „Během ročníku se dopodrobna seznamuje se situací a životem v tomto státě a s jeho postoji ke konkrétním celosvětovým problémům, jako jsou například uprchlická krize nebo globální oteplování. Rovněž se učí porozumět specifikům různých regionů, rozvíjí své znalosti o fungování mezinárodních organizací a seznamuje se s problémy, kterým mezinárodní společenství čelí,” píše PSS.

Na webu projektu je rovněž uvedeno, že akci každoročně navštíví desítky českých i zahraničních významných diplomatů, politiků, akademiků, byznysmenů či novinářů. V minulosti akce PSS zaštítili bývalý prezident Václav Havel, bývalý premiér Petr Pithart či exministři zahraničí Jan Kavan a Karel Schwarzenberg.

Vzhledem k některým aktivitám Kellnerových firem se nabízí otázka, zda není vydatná podpora ze strany miliardářovy nadace pro projekt problematická. Zejména pokud se snaží mladým lidem umožnit „rozšiřovat si znalosti v oblasti lidských práv” i za finance pocházející od nadace podnikatele, jehož firmy čile spolupracují s totalitním režimem v Číně.

Kampaň za komunistickou Čínu

Pojďme se však nejprve podrobněji podívat na již zmíněnou kampaň usilující o vylepšení obrazu čínského režimu v Česku.

Celkem mělo jít o 2000 hodin práce v období od dubna do srpna 2019, během nichž Home Credit mimo jiné zorganizoval vznik a činnost institutu Sinoskip – Institu pro současnou Čínu, který v červnu 2019 založil sinolog Vít Vojta. Ten působí jako tlumočník českých politiků při návštěvách v Číně a komentuje dění v asijské zemi i ve veřejném prostoru. Agentura ho zaškolovala „s prací na sociálních sítích” a připravovala na „rozhovory pro média”. To vše za peníze Home Creditu, dceřinné společnosti Kellnerova PPF.

Firmy Petra Kellnera můžou mít na dobrých vztazích s Čínou zájem. Společnost Home Credit získala v Číně v roce 2014 celostátní licenci na poskytování nebankovních půjček a v prosinci 2019 měla podle Aktuálně.cz v zemi rozpůjčováno kolem 300 miliard korun. Společnost navíc čelí obviněním z lichvy, jak upozornil server Sinopsis, který provozuje AcaMedia z.ú. ve spolupráci s Katedrou sinologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Sinopsis dále napsal, že „vzhledem ke specifickému politickému systému ČLR (Čínské lidové republiky), kde je celý stát včetně soudní a výkonné moci pod kontrolou jednoho politického subjektu, totiž Komunistické strany Číny, existuje v jejich podnikání (skupiny PPF – pozn. red.) také nikoliv zanedbatelné riziko politické.”. To podle něj představuje vedoucí úloha komunistické strany, „která se jako Damoklův meč houpe nad osudem skupiny v ČLR”.

Kellner (na fotce na twetu vpravo), jenž je zakladatelem a majoritním akcionářem PPF Group, jedné z největších investičních a finančních skupin ve střední Evropě, založil svůj byznys na expanzi do východní Evropy, především do Ruska, kde ovládá významný zemědělský podnik RAV Agro. Největší výnosy ji však podle analýzy Deníku N z loňského podzimu přináší již zmiňované podnikání v Číně.

Podle posledního žebříčku Forbesu činil Kellnerův majetek 293 miliard korun, což z něj činí suverénně nejbohatšího Čecha. Ve světovém srovnání byl v roce 2019 na 68. pozici.

Skupina PPF investuje v rozličných oborech – do bankovnictví, finančních služeb, telekomunikací, biotechnologií či nemovitostí v různých zemích světa. V Česku vlastní operátora O2, plzeňskou Škodu Transportation, Home Credit či Air Bank. Nedávno pak definitivně převzala nejsledovanější tuzemskou televizi Nova (psali jsme zde).

„Aktivity PPF nejsou pro projekt předmětné”

Pražský studentský summit v e-mailové korespondenci se Studentskými listy ujišťuje, že The Kellner Family Foundation se na obsahu projektu nepodílí. „Samozřejmě nemá žádný vliv na obsah projektu. Projekt realizuje tým dobrovolníků z řad vysokoškolských studentů ve svém volném čase s institucionální podporou neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky,” napsala koordinátorka Pavla Hrabcová.

„Vzhledem k uvedeným skutečnostem nejsou pro tento projekt aktivity společnosti PPF předmětné.” odpovídá na otázky, zda PSS nevnímá jako problém a překážku pro spolupráci s nadací propagační kampaň zadanou firmou Home Credit a blízké vztahy Petra Kellnera s Milošem Zemanem, jenž patří mezi hlavní zastánce užší spolupráce s čínským režimem.

Pavla Hrabcová naopak zdůrazňuje pozitivní vnímání projektu v očích různých politiků. „Pražský studentský summit se díky svému poslání a kvalitě těší podpory řady dalších partnerů a osobností. Záštitu mu v minulosti poskytli například Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Madeleine Albrightová nebo pro probíhající ročník primátor Zdeněk Hřib,” uvedla.

„Nadace také podporuje další projekty zaměřené na oblast vzdělávání. Takovým projektem je i Pražský studentský summit – vzdělávací akce určená studentům středních a vysokých škol, která účastníkům dává možnost rozvíjet své rétorické dovednosti, schopnost hájit a prosazovat své zájmy. Nadace zde má zároveň možnost představit aktivním a akademicky orientovaným studentům projekt Univerzity (finanční granty pro studenty bakalářských oborů, především na zahraničních univerzitách),” odpověděla na dotaz týkající se spokojenosti se spoluprací s PSS tisková mluvčí The Kellner Family Foundation Jitka Tkadlecová.

Zdroj úvodní fotky: www.studentsummit.cz

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..