„Babišova“ 75% sleva se, příhodně na Apríla, změnila na „Kupkovu“ 50% slevu. Od začátku platnosti extra slev na jízdné dětí, studentů a seniorů v září 2018 do loňského října vyplatil stát dopravcům za kompenzace neuvěřitelných 14,2 miliard korun. Zdražení o čtvrtinu naštvalo hlavně studenty. Aby ne, podle dat ministerstva dopravy tvořili asi 40 procent z těch, kteří státní dárkový benefit používali. Reakce byla bouřlivá. Proč? Především kvůli tomu, že generace Z nechápe základy odpovědného chování vůči zbytku společnosti.

Zaprvé je nutné si ujasnit dvě věci. Nic není zdarma a neruší se žádná sleva, která by jakkoli studenty ohrožovala na jejich materiální existenci. Nezodpovědný dárek od hnutí ANO byl sice příjemným zpestřením bujarého mladí, ale především vskutku nezodpovědným krokem v době ekonomického růstu, který nyní, i kvůli minulé vládě, tvrdě narazil do zdi.

Všichni to už teď vnímáme a v celkovém součtu nás to zasáhne ještě daleko víc. Rekordní inflace, geopolitické konflikty a pocovidová sekyra na další podobné dárečky pro voliče. „Kdy jindy než teď zachovat slevy, že?“ říká si jistě mnoho z vás.

Naopak, je čas přestat křičet a konečně pochopit, že stát není dojná kráva a že mým cílem ve studentských letech není vozit si pozadí za cenu hluboko pod nákladem cesty, ale zamyslet se nad tím, jak se buď uskromnit, nebo vydělat více peněz.

Neměli bychom se nutně vysmívat těm, kterým to jistě přinese nějaké vyšší životní náklady. Podejme jim pomocnou ruku, a hlavně jim prosím už řekněme, že momentální situace prostě není normální! Místo brečení o slevu by studenti měli tlačit na stát například v tom, aby jim dovolil si při studiu vydělat víc bez nutnosti zdanění.

Poučeni naší socialistickou minulostí bychom měli nejlépe chápat, že naším cílem, hlavně v mládí, by neměla být závislost na státu, ale pravý opak: nezávislost. Roli státu nepochopili v rámci kauzy jízdné ani studenti, ani nová politická garnitura. Nebo minimálně ta hlasitější část z nich.

Nemyslím si, že je nutné každému z generace Z vysvětlovat, že populistickou slevu si prostě nemůžeme dovolit. 75 %, ale i 50 % je opravdu velká sleva. To snad pochopí i ekonomický laik. Co už ale diskutující nechápou, je to, že současných pár korun dotace navíc od státu se může v budoucnu stonásobně vrátit i s úroky. „Jak to?!“ křičí někteří.

Slečny a chlapci, státní dluh, seznamte se. Pokud by totiž dnes stát nezačal odpovědně hospodařit, tak se může současným mladým stát, že už nebude nejen na jejich extra slevy na jízdné, ale třeba také na jejich zdravotní péči. Některým to stále nedochází a bohužel to naplno nedochází ani novému ministrovi dopravy Martinu Kupkovi (ODS). Snížení „Babišovy slevy“ sice něco málo ušetří, ale stát by měl s tímto nesmyslem skoncovat nadobro.

Řeknu vám to upřímně. Pokud se bavíme o cestách z místa bydliště do školy a zpět, tak nemám proti slevám vlastně vůbec nic. Vždyť už před extra slevou od bývalého premiéra existovala (a pokud vím, stále tomu tak je) žákovská průkazka, která studentskou slevu garantovala. Tedy reálná studentská cesta ano, ale ne výlety na úkor daňových poplatníků.

Závěrem bych chtěl dodat i jednu pozitivní věc. Studenti jezdí od minulého pátku za polovic. Komu se to nelíbí, ať využije svoje právo mlčet a dá si o jedno pivo méně na přednášce, těch pár stovek měsíčně navíc vydělá, případně může i nadále mudrovat na Twitteru, kde mu jistě v celkové společnosti minoritní, ale hlasitá levicová letka zatleská a pošle nějaké to srdíčko.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..