Naši republiku čekají perné tři roky. Vládní pětikoalice začíná narážet na limity své spolupráce a začínají se objevovat první přetahovačky a spory mezi jejími členy. Hnutí STAN čelí korupční kauze spojené s jeho vlivnými politiky a přišla již i první ministerská rezignace. Pro kohokoli, kdo trochu sleduje politiku, je to jen zlomek problémů minulé populistické vlády, kterou vedl trestně stíhaný lhář bývalý spolupracovník StB unašeč dětí best-in-covid Andrej Babiš. Ten bohužel po prohře nezmizel, a už teď vidíme první vlaštovky jeho kampaně, se kterou se plánuje vrátit mezi ústavní činitele. Má stejně dobrý marketing jako vždy, a navíc má v kapse nový trumf.    

Píše se rok 2025. Přestože se volební štáby všech vládních stran chytají za hlavy a nerozumí tomu, Andrej Babiš se vrací a političtí komentátoři se popadají za břicha, protože na takovéto peprné vládní vyjednávání se těšili už dlouho. Každý se předhání v lepším vysvětlení, proč se to stalo. Už den po volbách vyjde na nějakém bulvárním plátku dlouhý článek s hořkým titulkem „Babiš vyhrál válku na dvou frontách”. Seniory má Babiše už dávno na háku a všechny volby a průzkumy ukazují, že to je cílovka, kterou mu jen tak někdo nesebere. Kdo však není v mediálním prostoru úplný nováček, může už dnes u Babiše a jeho týmu pozorovat aktivity velmi jasně směřující k zaměření na mladé lidi. 

Vůdce Babiš jede

Všichi jsme zaznamenali spolupráci s tiktokovými influencery na údajné propagaci očkování. Někteří jsme se dokonce zasmáli když Alena Schillerová a sám bývalý premiér dělali outfitcheck. Jestli jste video poprvé viděli dnes, dost možná jste se zasmáli taky. O něco méně k smíchu je fakt, že videa mají dohromady dva miliony zhlédnutí – kdo je na Tiktoku, tak je viděl. 

Na těch videích je také zajímavé, že se objevily až po volbách. Před volbami jich nebylo třeba, nebojuje se skrze ně totiž o hlasy na poslední chvíli, ale jde o začátek dlouho budované vizáže cool státníka, kterej mladým rozumí. Nutno také podotknout, že přestože na Tiktoku současná cílovka těchto videí nemá volební právo, za tři roky dost možná mít budou. 

Všichni jsme viděli kampaň „Za Babiše bylo líp”, protože je jako obvykle promyšlená experty a byla jako obvykle roznesená napříč mediálním prostorem. Přesně jak bylo v plánu, voliči vládních stran jí začali parodovat, šířit, a začali napadat lidi na billboardech. Mezi tvářemi na billboardech překvapilo i několik lidí, kteří měli za jménem uvedeno přízvisko „student”. Samozřejmě to jsou členové mládežnické organizace nebo dokonce straníci ANO, ale na tom tolik nezáleží. Někdo udělal velmi vědomé rozhodnutí, že chce ukazovat, že mladí lidí volí ANO.

Vidíme Babiše na vesnických tancovačkách s důchodci, ale stejně tak jsme ho viděli na fesťáku, kde velmi evidentně nejel dělat nic jiného než se ukazoval mladým, že on je ten cool. 

Věděli jste, že Alena Schillerová, Andrej Babiš i Jirka Ovčáček budou na Táboru s tiktokery?

Spíše nevěděli, protože jste na český Tiktok moc staří. Ukazuje to však také něco extrémně nebezpečného. Mladým lidem Bureš nevadí. Samozřejmě, že sami účastníci tábora dost možná nebudou mít ještě mnoho let volební právo, ale mají účty, mají dosah a můžou mu pomoci zdominovat novou sociální síť, na kterou se ostatním politickým sílám zdaleka nedaří dostat. Už teď je Babiš skrze svůj oficiální účet @babisjekral nejsledovanější český politik na Tiktoku, a jeho růst zdaleka nekončí.   

Proč by mladí lidé volili Babiše?

Babiš ještě do nedávna neměl mladým co nabídnout. Všechno, co by kdy mohl mladým slíbit, dokázaly v lepším světle výrazně autentičtěji slíbit předvolební koalice. Po volbách se ale situace změnila, a místo prázdných slibů může Andrej Babiš velmi cíleně střílet do všech kroků konzervativní pravicové škrtající vlády, které se můžou mladému voliči nelíbit. A takových bude. Jestli chce vláda skutečně dodržet doktrínu nezvyšování daní a žádných aktivních kroků k zlepšení dostupnosti bydlení, bude se muset škrtat a ty škrty budou pořádně cítit.   

Víme, že Andrej Babiš nemá problém se přizpůsobovat své cílovce a slibovat horem dolem, a také víme, že v následujících letech budou ve vládě liberální témata v pozadí. Už teď můžeme vidět, že se Andrej Babiš do nemalé míry plánuje soustředit na ně. Není náhoda, že se bývalá ministryně Taťána Malá stala předsedkyní podvýboru pro sexuální a domácí násilí a jejích aktivity směřující k nápravě definice znásilnění mají evidentně ve stranických kuloárech zelenou. Můžeme velmi realisticky očekávat, že bude v kampani využíváno i napojení vládních ministrů na ultrakonzervativní lobbisty nebo odpor k základním narovnáním práv sexuálním menšin.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

Nebudou proti liberálním tématům jeho starší voliči? Nikdy se o nich nedozví. ANO má dlouhodobě nejefektivnější marketing a umět segmentovat komunikaci k rozličným cílovkám není nic převratného, zejména když má člověk k dispozici rozličné kanály na rozličných sociálních sítích, nekonečno peněz, a žádné morální zábrany. Důchodcům bude slibovat vyšší důchody a levnější léky, zatímco mladým život ve společnosti, která se aspoň na vzdálenost hokejky podobá té na západě.

Mladí lidé přece nejsou idioti

Ukazuje se, že třeba v tématu rozpoznávání dezinformací jsou rozdíly mezi generacemi výrazně menší, než se může intuitivně zdát, a hlavně nesmíme zapomínat na důležitou věc, kterou s sebou nesou všechny generace – špatnou politickou paměť.

Všichni jsme náchylní k tomu vidět minulost růžověji, a zejména v politice čas plyne strašně rychle. Kdyby měli voliči dobrou paměť, spousta ze současných politiků si ani už neškrtne. Andrej Babiš udělat strašně moc zlého, ale bohužel si to za chvíli prostě nebudeme tak dobře pamatovat. To je přirozená lidská vlastnost, proti které musíme bezúnavně bojovat, a stejně to bude každým rokem těžší a těžší. Navíc je opravdu nerealistické očekávat po prvovoličích nebo mladé generaci, aby volila na základě X let starých kauz, ať jsou jakkoli špatné. 

Babiš ještě do nedávna neměl mladým co nabídnout. Po volbách se ale situace změnila, a místo prázdných slibů může Andrej Babiš velmi cíleně střílet do všech kroků konzervativní pravicové škrtající vlády, které se můžou mladému voliči nelíbit.

Většina voličů volí primárně podle svých vlastních okamžitých zájmů, a to platí pro celé voličské spektrum, i když si to lidi moc nepřiznávají. Proč by se měl mladý člověk rozhodovat podle deset let táhnoucí kauzy s čapím hnízdem a nějakých problémů za covidu, když současná vláda odmítá udělat i základní opatření na zvýšení dostupnosti bydlení a z úplně zbytečných středověkých důvodů odmítá povolit manželství queer kamarádům? Proč by se měl mladý člověk rozhodovat podle nějakého osm let neuzavřeného rozkrádání dotací, když i současné vládní strany jsou namočené do korupce v pražském dopravním podniku? 

Jestli si na základě minulého odstavce řekli, že mladí lidé jsou hloupí a jsme všichni ztraceni, tak to samozřejmě není pravda. Ani jedno.

Co můžeme udělat

Teď budu znít negativně, ale na nějaké velké posuny a přebírání důchodců prostě nemáme. Babiš umí slíbit vždy o tisícovku víc, a jeho ovládnutí tisku i jiných médií je bezprecedentní a těžko konkurovatelné. 

Buď můžeme prostě doufat, že mladí se nebudou zajímat o politiku, nepůjdou volit a těch několik desítek tisíc hlasů mu nepřinesou. V tuhle chvíli je v rozmezí 15 až 24 let zhruba 880 000 lidí. Při volební účasti 60 procent a výsledku 20 procent v této demografii se bavíme o 130 tisíc voličích. V minulých parlamentních volbách nevyhrálo ANO zhruba o 40 tisíc hlasů, a samozřejmě populismus se dělá výrazně lépe z opozice.  

Můžeme s tím ale také něco udělat. Vláda můžu udělat velmi konkrétní kroky, které z nás můžou udělat moderní západní zemi budoucnosti, místo středoevropského skanzenu orbánovsko-putinovského populismu. Mladým záleží na budoucnosti, klimatu, lidských právech, bydlení, a na kvalitě školství. Ve všech těch oblastech lze udělat konkrétní posuny, kterými můžeme udělat z našeho státu zemi budoucnosti, oslabit vliv populistů a udržet tradici mladé generace jako nositele demokracie. Ano, nebudou to možná kroky populární u konzervativní zajištěné střední třídy, ale nějaký státník kdysi řekl, že je potřeba dělat věci, které jsou správné, i když nejsou populární. 

Nenechme si mladé sebrat, nenechme je padnout k populismu. Dlužíme to těm generacím, které za svobodu bojovali před námi.

Tomáš Guth Jarkovský

Externí spolupracovník redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..