Brazilci a Brazilky minulý týden rozhodli v prezidentských volbách o osudu celé planety. Vítězství levicového kandidáta Luise Inácia Luly da Silva totiž lze označit za menší zlo pro „plíce světa“, tedy pro Amazonský prales, který se rozkládá především na severozápadě této rozlehlé jihoamerické země. Pokud by svůj mandát obhájil prezident Jair Bolsonaro, tak by klimatičtí aktivisté, lidově řečeno, vyletěli z kůže. Bolsonaro se netajil tím, že chce prales, jenž je významným producentem kyslíku, využít pro byznys.

Odpůrci současné hlavy státu zdůrazňují hned několik neblahých důsledků Bolsonarova přístupu k pralesu. Každého ihned napadne klima. Už v roce 2018, kdy Bolsonaro poprvé kandidoval, říkal, že v Amazonu zlegalizuje do té doby v Amazonu nelegální těžbu. Přestože tak neučinil, tak se nelegální těžba rapidně zvýšila a Bolsonaro ji dokonce podporoval.

Bohaté lesy však nejsou jediný důvod, proč je Amazonie tak atraktivní. Nachází se zde i bohatá ložiska zlata a minerálů. Od roku 1992 patří oficiálně domorodé Yanomami komunitě, kterou dnes tvoří asi 30 tisíc členů a obývá oblast v pralese o velikosti podobné Portugalsku. Na počátku tohoto století bylo dodržováno ustanovení Yanomami oblasti jako chráněného území a těžba zde téměř neprobíhala. Postupem času však lidé respekt ztratili a za vlády prezidenta Bolsonara lze mluvit doslova o zlaté horečce.

Bývalý prezident Lula byl ve vězení

Je však pravda, že běžní Brazilci a Brazilky se více zajímají o korupci, která je v celé Brazílii hluboce zakořeněná. Sám Bolsonaro a de facto celá jeho rodina byli letos v srpnu obviněni z korupce za to, že údajně zaplatili podezřele vysoké částky za luxusní byty, vily a pozemky v São Paulu a v jiných atraktivních destinacích.

Porážka ve volbách pro něj tedy neznamená jen odstoupení z funkce, ale i konec prezidentské imunity. To ho téměř jistě povede před soud. Ovšem ani nově zvolený prezident Lula, jak ho média přezdívají, nemá čistý štít. Lula se stane prezidentem už potřetí – Brazílii vládl už v letech 2003 až 2011. Země s ním v čele vzkvétala, s rostoucí ekonomikou se zlepšovala životní úroveň obyvatel a Lula byl tak považován za úspěšného prezidenta a pragmatistu.

Později ovšem vyšlo najevo, že ani tak skvělý prezident není imunní vůči vidině nějakých těch peněz navíc, a tak byl v roce 2018 odsouzen do vězení za korupční skandál z doby, kdy byl prezidentem. Později ho však soudy z vězení propustily a postupně očistily. Je také známo, že za Lulovy vlády probíhala v Amazonském pralese těžba, avšak zdaleka ne v tak masivním měřítku a rozhodně o tom Lula nemluvil tak hlasitě, jako to po dobu svého prezidentství dělal Bolsonaro.

Brazilská společnost je evidentně hluboce rozdělená. Podporovatelé Luly si jistě ulevili, ale nikdo neočekává, že Bolsonaro odejde ze své pozice v tichosti. Přestože několik desítek hodin poté, co se dozvěděl o své prohře, mlčel, jeho voliči neváhali a vyšli do ulic. Bylo by velkým překvapením, kdyby Bolsonaro uznal volby za legitimní – očekává se, že bude porážku odmítat stejně jako bývalý americký prezident Donald Trump. Je jasné, že napjatá atmosféra ve společnosti zemi k úspěchu nepovede.

Bolsonarovi příznivci volají po vojenském puči, říká studentka

Studentka z jihobrazilského státu Paraná Nicol Luna poskytla Studentským listům rozhovor krátce po prvním kole brazilských voleb. Autorka tohoto textu se s ní po druhém kole opět spojila. „Skoro se dusím vzduchem, který v těchto dnech víří mou zemí,“ napsala sedmnáctiletá Nicol. „V supermarketech je nedostatek zboží, protože nákladní auta se přes protestující v ulicích nemohou do měst dostat, nebo dokonce řidiči stávkují. Lidé jsou rozdělení na dva tábory, přičemž všichni tvrdí, že ochraňují demokracii. Ale před čím? Před sebou samými?“ pokládá studentka otázku, na kterou ji však nikdo neodpoví.

„O politice teď mluví každý, ale přitom málokdo o své volbě dostatečně přemýšlel. Někteří z mých přátel se ani nezajímali o agendu svého kandidáta. Příznivci Bolsonara volají po vojenském puči, chtějí zpět diktaturu. Jako by zapomněli na historii. Bohužel, Brazilci a Brazilky se ze svých chyb nepoučí,“ uzavírá Nicol.

Renata Pernegrová

Jsem studentka gymnázia a ráda bych pokračovala studiem v zahraničí. Zajímám se o politiku, mezinárodní vztahy a historii. Ráda čtu, rekreačně sportuji a zajímá mě zdravý životní styl. Píši pro Youth Journalism International(YJI)a mezi má oblíbená témata na články patří zahraniční politika a diplomacie.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..