Současná situace v české vládě je kritická. Důvodem je dlouhodobé porušování podmínek ČSSD a v poslední době neochota prezidenta Miloše Zemana odvolat ministra kultury Antonína Staňka, ačkoli by měli sociální demokraté mít výsadní právo své ministry jmenovat.
Poslední vládní krize vedla v posledním červnovém týdnu k bizarní situaci, kdy se sociální demokraté ještě v den hlasování o vyslovení nedůvěry rozhodovali, jaké stanovisko zaujmou. Během schůze, která trvala až do ranních hodin, se nakonec vyslovili pro zamítnutí opozičního návrhu a podpořili vládu vedenou bývalým agentem Státní bezpečnosti a podporovanou KSČM.
To vše na výročí popravy doktorky Milady Horákové.
Není přitom tajemstvím, že v procesu „záškodnické skupiny“ byli odsouzeni rovněž dva sociální demokraté – Vojtěch Dundr zemřel v roce 1957 ve vězení, Zdeněk Peška byl na začátku 60. let propuštěn.
Minulé vládní angažmá
Sociální demokraté si na to ale zřejmě nevzpomínají, stejně jako evidentně zapomněli na to, jaký výsledek vládnutí s hnutí ANO jim přineslo jejich minulé angažmá. Ve vládě, kterou vedl jejich bývalý předseda Bohuslav Sobotka, klesly jejich preference z 20,45 % při volbách v roce 2013 až na 7,27 procent, které dostali při sněmovních volbách před dvěma lety.
Drtivou porážku jim voliči uštědřili rovněž v komunálních volbách minulý podzim, když po celé republice přišli o více než 1500 zastupitelů. Nejvíce patrné to bylo v Praze, kde po výsledku 2,87 % nejsou vůbec zastoupeni. Nedařilo se jim ani ve volbách do Evropského parlamentu.
Současnost
ČSSD navíc vytrvale ignoruje fakt, že si Andrej Babiš dlouhodobě připisuje veškeré vládní úspěchy a svého koaličního partnera tak dál potápí. Tisková konference z minulého čtvrtku po lánské schůzce premiéra Babiše, vicepremiéra Hamáčka a prezidenta Zemana a výroky představitelů sociální demokracie z dalších dní však ukázaly, že ČSSD možná pomalu začíná na vládní angažmá měnit názor.