Ultrakonzervativci a náboženští fundamentalisté všeho druhu si oblíbili nový nástroj, kterým se snaží umlčovat kritiky. Pod výhružkou právních kroků šikanují média i politiky, kteří upozorňují na jejich kontroverzní postoje, vliv a pochybné pozadí.

Ultrakonzervativním spolkům v jinak sekulárním Česku v posledních letech narůstal politický i mediální vliv, a tím pádem i sebevědomí. A je jedno, jestli brojí proti interrupcím, rovným právům lidí bez ohledu na to, koho milují nebo kým se cítí být, antikoncepci či jakémukoliv jinému výdobytku moderních, demokratických svobodných společností.

Jde zřejmě o celozápadní trend, jehož příchod do Česka byl jen otázkou času (snad jen díkybohu, že na konzervativní morálku tu lidé neslyší tolik jako v katolickém Polsku a Maďarsku). Zatímco předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová se mihne v médiích, kdykoliv přijde řeč na diskutovaná stejnopohlavní manželství, protipotratové Hnutí pro život si mezitím vybudovalo síť podporovatelů a spolupracujících institucí pod zástěrkou civilní a smířlivé kampaně „Nesoudíme. Pomáháme.”

Tento vliv jenom vzrostl po říjnových sněmovních volbách, které byly kromě porážky Babiše nutně také vítězstvím konzervativního světonázoru. Netrvalo dlouho, a už se jelo: Jana Jochová se stala asistentkou poslance Václava Krále (ODS), mluvčí Hnutí pro život Zdeňku Rybovou si do týmu zase vybral poslanec rodinného výboru Aleš Juchelka (ANO). V samém otupění tak nějak nikoho nepřekvapilo, že křesťanští fundamentalisté radí také na ministerstvu spravedlnosti (pod hlavičkou Pavla Blažka z ODS) a ministerstvu práce a sociálních věcí (pod předsedou lidovců Marianem Jurečkou).

Ruku v ruce s tím, jak rostl náboženským fanatikům (kteří jinak tvoří naprosto drtivou menšinu české společnosti) jejich politický i mediální vliv, narůstalo také jejich odhodlání umlčovat kritiky. Jednou z prvních vlaštovek tomu byla žaloba ze strany Hnutí pro život (dnes už zdiskreditovanému poté, co by nechali ukrajinské ženy donosit děti počaté při znásilňování ruskými vojáky) na deník Alarm, který ho v jednom ze svých textů označil za protiženské hnutí. Protipotratoví fundamentalisté po nezávislém médiu požadují odstranění článku, zveřejnění omluvy na hlavní straně webu a částku sto tisíc korun.

Pro pořádek dodejme, že je tomu zhruba rok, co Hnutí pro život hrozilo žalobou také Studentským listům. V textu o sloučení dvou mládežnických politických organizací KDU-ČSL jsme totiž v souvislosti s jednou z nich, Mladými křesťanskými demokraty, kteří v minulosti s protipotratovými aktivisty úzce spolupracovali, Hnutí pro život popsali mimo jiné jako „ultrakonzervativní organizaci, která brojí proti homosexuálům”.

„Jedná se o neoprávněný zásah do pověsti, protože otázka sexuálních preferencí leží zcela mimo předmět činnosti Hnutí Pro život ČR, k problematice homosexuálů se odmítáme jakýmkoliv způsobem vyjadřovat a být s ní spojováni. Ač neradi, byli jsme z podobného důvodu nuceni podat před měsícem na server A2larm.cz žalobu požadující omluvu a finanční odškodnění. Neradi bychom se domáhali ochrany pověsti soudní cestou i ve vašem případě,” napsal nám v e-mailové komunikaci předseda Hnutí pro život Radim Ucháč. Lze předpokládat, že zkušeností s podobnými výhružky má ze strany extremistů více médií.

Aliance pro rodinu se zase nově rozhodla zaslat předžalobní výzvu ministryni pro vědu Heleně Langšádlové (TOP 09), která se na Twitteru od spolku, jenž dříve v jeho kampaních podpořila, distancovala s tím, že je napojen na Putinův režim (což předtím v televizní debatě prohlásila také pirátská poslankyně Olga Richterová) a uchyluje se k nenávistným projevům. Tento krok následně s burcující výzvou sdílely a podpořily Konzervativní noviny, platforma, která dává ultrakonzervativním spolkům dlouhodobě obsáhlý prostor.

V boji proti ultrakonzervativcům či zpátečníkům, kteří potichu a po kouscích rozšiřují svůj vliv a kterým nejde o nic jiného, než omezovat svobody a šikanovat lidi, je nejúčinnějším nástrojem odvaha. Odvaha nazvat náboženské fundamentalisty, radikály, reakcionisty, omezovače lidských práv a šiřitele kremelských narativů a dezinformací náboženskými fundamentalisty, radikály, reakcionisty, omezovači lidských práv a šiřiteli kremelských narativů. Vytváříme tím precedent. Čím víc z nás bude nazývat věci pravými jmény, tím menší prostor budou v důsledku mít k šíření svých dogmat a ideologií. Všechny nás zažalovat nemůžou.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..