Když Pavel Novotný, starosta městské části Praha-Řeporyje, přišel s ideou postavit pomník 300 vojákům tzv. vlasovců, vyvolal tím velkou kontroverzi. A dostal se i do ruské státní televize. O kauze jsme informovali podrobně v tomto článku. Svůj pohled přináší náš redaktor Štěpán Strnad.

Celou „kauzu” sleduji už od začátku, jelikož vystupování starosty Novotného mě zkrátka baví. Stojím rozhodně na jeho straně, 300 vojáků Ruské osvobozenecké armády zabránilo masakru, který měl přijít ze strany nacistických jednotek Waffen-SS. Vlasovci jako jediní z účastníků povstání disponovali potřebným vybavením.

Ano, byli to zločinci a někteří z nich se podíleli na masakru v Katyni, ale těchto 300 mužů pomohlo osvobodit Prahu.

Mnozí samozřejmě namítají, že mnoho lidí si vytvoří názor, že Novotný je nacistou nebo že svým vystředním chování svůj názor i sama sebe jen shazuje. Možné to je. Je pravda, že mohl zůstat u čistě věcné debaty, aspoň v tomto případě, ale jinak jeho humor opravdu oceňuji.

Velikou radost mi udělal ruský politolog Andrej Nikulin, který se během debaty jako jediný postavil za nás. Hájil nás tím, že nejsme rusofobové, ale máme problém s minulým sovětským režimem, který dělal chyby.

Moderátorka samozřejmě začala Nikulina ihned napadat, načež se přidali i ostatní. „Kdo osvobodil Česko, že bychom si měli přiznávat chyby? O čem to mluvíte? To byla chyba?” pokračovala neustále.

Bohužel Novotný jak podle Nikulina, tak podle mnoha politiků a historiků svou provokací a výstředností nahrál spíše ruské straně. Na relevantnosti jeho výrokům samozřejmě nepřidaly ani fotky promítané v televizi, na kterých byl polonahý.

Nechutnost s aplausem

Později v té samé televizi vystoupil předseda nacionalistické Liberálně-demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij. Celý jeho monolog se nesl v tom duchu, že Češi mohli za jejich občanskou válku a že Stalin měl v roce 1945 do Evropy poslat okupační armády. Němce pak nazval sviněmi a že my bychom si měli dát jen pivo, párky a šmitec.

A rozhovořil se i o Evropanech s přáním, „ať chcípnou”.

Z toho, co si ta rudá, cituji jeho slova, „svině” dovolila říct, se mi dělalo zle. A z toho, že ho publikum hlasitým aplausem podporovala, pak ještě více. To, že se něco takového děje na ruské státní televizi, je odporné a jen nám to ukazuje, že od dob Sovětského svazu se toho změnilo doopravdy málo.

I proto si myslím, že výstup Pavla Novotného byl správný. Dali jsme tak Rusku najevo, že už dávno nejsme jejich kolonií a že si nenecháme od Kremlu mluvit do našich komunálních záležitostí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..