V pondělí večer vyhlásila vláda další zpřísňující opatření proti šíření onemocnění covid-19. Kabinet rozšířil omezení volného pohybu osob o noční zákaz vycházení (s několika výjimkami), omezil maloobchodní prodej a nařídil home office (pokud to jde). Proč se ale stále oddaluje tvrdý lockdown?
Pojem lockdown je jedním z nejčastějších témat, o kterém lidé v posledních dnech debatují. Jedná se o zákaz volného pohybu osob mimo domov s výjimkou cesty za nákupem, lékařem nebo dojezdem do práce. Úplný lockdown by rovněž znamenal úplné zastavení ekonomiky, kromě kritické infrastruktury státu. Situace není pro nikoho příjemná, zato v současnosti skoro nevyhnutelná. Proč stále nebyl zaveden tvrdý lockdown? Bojí se vláda říct lidem pravdu?
Proti covidu stále bojuje celý svět
To, že je situace kritická, je už zřejmé každému. Počet nakažených přesáhl deset tisíc za den a stále roste. Čísla nerostou strmě pouze u nás, ale také ve zbytku Evropské unie. Denní přírůstky ve Francii se pohybují kolem 35 tisíc, v Británii a Itálii kolem 20 tisíc. Vzhledem k počtu obyvatel ale bohužel Česko vede – nejenom v počtu nakažených, ale i v počtu zemřelých.
Izrael jde světu příkladem
Pravděpodobně jste zaslechli o tvrdých opatřeních v Izraeli, které opravdu lze nazývat lockdownem. Zvyšující počet nakažených (nejvyšší nárůst přesáhl 11 tisíc) donutil Izrael spadnout pod roušku lockdownu, který trval skoro čtyři týdny. Nyní (po měsíčním omezení pohybu s možností vyjít ven na 500 metrů od domova, kromě cest na nákup, do práce nebo k lékaři) se situace výrazně zlepšila a denní přírůstek činí pouhých několik stovek nakažených. Opatření zabrala, lidé je dodržovali a ekonomika se může začít pomalu rozjíždět. Situce v Izraeli je příkladem toho, že lockdown je skoro jediná metoda, která může situaci rychle zastavit. Kde se ale stala chyba u nás?
Země krachu
Za celou situaci viním tři věci, které se navzájem ovlivňují. Zaprvé: vláda. Situace se už několikrát dala poměrně jednoduše zachránit. Hlavním problébem bylo rychlé rozvolňování opatření přes léto a první týden v září (nejvíce sociální kontaktů a vše probíhalo bez roušek). Když jsme v říjnu viděli, že počet pozitivně testovaných rychle roste, mohli jsme ho zbrzdit či zastavit pomocí lockdownu.
Vláda se ale rozhodla pro mírnější opatření, které nezabíralo. Přestože po měsíci přidávání mírnějších opatření pomocí salámové metody stále vidíme, že se počty nakažených exponencionálně zvedají, nejsme schopni zavést tvrdá opatření, která jako jediná mohou pomoci.
Místo toho je naše země stále v krizi, která prozatím nekončí, ba naopak roste. Netvrdím, že je vina na bedrech pouze jedné osoby. Vláda je organismus, který musí fungovat společně. Bohužel ale vidíme, v co se může zvrtnout špatná komunikace nebo pouhé honění si vlastního ega. Na tyto věci nám ale dochází čas. Proč vláda neřekne, že je situace doopravdy kritická? Že počet nakažených bude stále přibývat? Že začne rychle stoupat i počet mrtvých?
To nejhorší teprve přijde
Nepříjemná doba pro nás teprve začíná. V poslední době je šiřitelů negativních a reálných zpráv málo, jedním z nich je evoluční biolog Jaroslav Flegr. Před 14 dny předpověděl dle matematických statistik denní nárůst nakažených kolem 4 až 10 tisíců. Jeho prognóza se o pár dní později vyplnila. Nyní varuje před již neovlivnitelnou situací, kdy za pár týdnů bude umírat denně 1 000 lidí.
Doposud byl symbolem varovných zpráv právě Flegr, nyní se však k němu začali připojovat i jíní doktoři a vědci. Dle slov Michala Čarvaše, ředitele Nemocnice Prachatice: „Není potřeba strašit, ale je potřeba říct pravdu. Situace nyní je kritická a za 14 dní bude nezastavitelná”.
Nejde pouze o počet mrtvých, ale hlavně o zahlcení kapacit nemocnic. Menší nemocnice jsou na okraji zhroucení lékařského systému už teď, velké nemocnice prozatím tento problém nemají. V příštích týdnech se dostaneme do situace, kdy může člověk zemřít i na zánět slepého střeva (slovy prezidenta České lékařské komory Milana Kubka), protože mu nebude možno poskytnout rychlou a nutnou operaci.
Pokud vláda nezačne okamžitě jednat, bude tato doba trvat několik dalších měsíců. Pod pojmem jednání si rozhodně nepředstavuji opatření typu „aby se neřeklo” (viz zákaz nočního vychází s výjimkou lidí, kteří v noci skutečně vycházejí, zákaz prodávání produktů na farmářských trzích, s výjimkou produktů, které se na nich prodávají nebo zavření obchodů v neděli, aby mohlo větší množství lidí nakupovat v sobotu).
Tvrdý lockdown je bohužel nevyhnutelný. Tímto stálým odkládáním akorát prodlužujeme nepříjemnou dobu, ve které trpí spousta lidí, firem a podniků. Kdyby se na 14 dní zavedl tvrdý zákaz vycházení tak jako v Izraeli, mohlo by to v mnoha ohledech pomoci.
Sofiina volba: lockdown, nebo postupné omezování?
Sami posuďte, která situace je lepší. Na pár týdnů si odpustíme cestování ven a vídání se s lidmi, zůstaneme doma, ekonomika se omezí pro všechny stejně a za dva až tři týdny bude situace pravděpodobně zase zvládnutelná.
Druhou variantou, která zatím probíhá, je pomalé rušení aktivit směřující k samotnému lockdownu, které však lidi i ekonomiku trápí mnohem více. Místo dvou až tří týdnů se tato situace už táhne měsíce, a měsíce se ještě táhnout bude. A stejně si poté budeme muset vytrpět i první variantu, jež jako jediná pomůže. Firma či podnik s kvalitním finančním zázemím tuto situaci možná zvládne, avšak po měsících snahy ji zruinuje tvrdý lockdown, který tak jako tak přijde. Slovy ekonoma Mojmíra Hampla bude vláda „vládou dluhů, nebo mrtvých, nebo vládou dluhů a mrtvých”.
Zodpovědnost je čistě na každém z nás
Zadruhé, zodpovědnost za nynější situaci mají občané. Můžeme jakkoliv hanit rozhodnutí či neschopnost vlády, ale za průběh této situace můžeme my. Ano, souhlasím s tím, že za naše chování je pro změnu zodpovědná vláda. Kdyby nepřijímala zbytečná a neustále měnící se opatření, členové vlády by neporušovali své zákazy a vláda by nesnížila důvěru lidí na skoro nulový bod, tak by situace pravděpodobně vypadala jinak. Bohužel se nemůžeme vymlouvat na vládu. Zodpovědnost je čistě na nás.
Češi na rozdíl od března méně dodržují opatření. Morálka vysoce klesla a lidé se spíše hádají mezi sebou a dělají vše pro to, aby i ostatní přesvědčili o zbytečnosti omezení. Opatření ale nedodržujete pro vládu. Dodržujete je čistě sami pro sebe nebo pro svou rodinu. Je to možnost prevence, která zabírá.
Kdybyste v autě vezli svou rodinu, taky byste si nezapnuli pásy? Jen kvůli tomu, že vy jste se nikdy nevybourali, a proto se vám to nemůže stát? Že na nabourání nevěříte nebo kvůli pásům nemáte volnost a svobodu? Pokud se my jako občané neprobereme, situace se bude stále zhoršovat.
Jak silná je moc mediální doby?
Zatřetí, odpovědnost za současnou situaci mají dezinformace a konspirační teorie. Žijeme v mediální době, což má kromě výhod i spoustu nevýhod. Internet je zahlcen velkým množstvím dezinformací, ovlivňující naši morálku. Lidé si vytváří pochybnosti, které jsou následně zobrazeny do nedodržování vládních nařízení. Není lehké se dezinformacím bránit, na téma „covid” nás denně ovlivňuje masa informací, které pozorujeme na sociálních sítích, vidíme v televizi nebo slyšíme v rádiu. Informací je příliš, a proto se do nich může vtisknout i nepravdivá informace, která se začne nekontrolovatelně šířit. Proto je důležité kriticky myslet a informace si ověřovat.
Bohužel v dnešní situaci selhávají i novináři. Viz kauza náplavka, při které obletěla internet fotka z farmářských trhů z pražské náplavky, na které je velké množství lidí nedodržující rozestupy. Fotka byla zveřejněna několika velkými médii a novináři, přičemž se jedná o pouhý úhel pohledu v kombinaci s použitím teleobjektivu. Naštěstí existuje velké množství médií a stránek, které tyto dezinformace a hoaxy vyvracejí (viz odkaz výše).
Co dělat?
Všichni si procházíme nelehkou situací. I přes negativní a děsivé zprávy si musíme zachovat pozitivní myšlení. Zároveň se ale musíme smířit s tím, že situace není jenom legrace, a že teď začíná boj o výhru. Vyhrát ale můžeme jedině společně. Čím dřív začneme dodržovat opatření, tím dřív se situace zlepší. Myjte si ruce, dodržujte rozestupy, noste roušky, nescházejte se s lidmi a hlavně se snažte zůstat v psychické pohodě.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.