Bez povinného očkování proti covidu se možná vyhneme dalšímu prohlubování příkopů ve společnosti, jen těžko nám to ale pomůže v boji s epidemií. Fialova vláda však zřejmě sází na to, že boj už brzy skončí.
Povinné očkování proti covidu-19 v Česku nebude. Vláda zruší vyhlášku předchozího Babišova kabinetu, který přikázal vakcinaci zdravotníkům, policistům, hasičům či vojákům a plošně lidem nad 60 let. Ti se měli naočkovat do 1. března, jinak by jim hrozila pokuta a v případě profesí i vyhazov.
Je dobře, že nová vláda uspíšila své rozhodnutí, které ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) původně avizoval až na polovinu února. Pro voliče vládních stran je dobře i to, že splnila slib, který jim dala před volbami i po nich. Jinak se ale pozitiva na rozhodnutí Fialovy sestavy hledají těžko.
Čím více očkovaných, tím lépe
Je pravda, že povinné očkování by, slovy premiéra Petra Fialy (ODS), prohlubovalo příkopy ve společnosti. V ní by se ještě víc radikalizovalo tvrdé jádro odpůrců, kteří se nechtějí naočkovat ani kvůli ochraně vlastního zdraví i zdraví ostatních, ani z prosté solidarity se zdravotníky. Někteří z nich na to bohužel doplatili a doplatí, jak ukázal i smutný příběh zpěvačky Hany Horké.
Jenže středeční oznámení vlády přináší i negativa. To první je očividné – budeme mít méně naočkovaných lidí. Z našich i zahraničních zkušeností vychází jasná úměra, že čím více očkovaných, tím lépe. O to víc to platí u lidí nad 60 let, kteří jsou bohužel nejčastějšími pacienty v nemocnicích. Povinné očkování u nejstarších věkových skupin by tak snížilo riziko, že se znovu budou muset odkládat operace.
Přikázaná vakcinace dává smysl i u zdravotníků nebo sociálních pracovníků. Jedna věc je nařídit očkování zdravému dvacátníkovi a druhá pracovníkovi v domově pro seniory, který by měl mít aspoň nějakou ochranu proti infekci, jež zásadně ohrožuje jeho klienty. Podobně nesmyslné je to, že kontrolu certifikátů v restauraci může vymáhat neočkovaný policista. Ostatně právě tento příklad použil v prosinci dnešní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který ale svůj názor zjevně změnil.
Dalším negativem je fakt, že vláda ohlásila změnu na začátku nastupující vlny omikronu. V politice jsou totiž důležité i symboly – a to, že v době rekordních číslech nových nákaz zrušíte povinné očkování (byť ho stále doporučujete), nemůže vyslat dobrý signál. Výjimkou jsou jen iniciativy, jako je Chcípl PES, které zprávu uvítaly s tím, že chtějí dál bojovat. Dnes proti systému O-N ve službách, zítra proti rouškám a pozítří nejspíš proti všemu, co zavání ohleduplností a solidaritou.
Je ale možné, že už se brzy dočkají. I z odborných kruhů totiž čím dál častěji zaznívají názory, že omikronová vlna bude poslední velkou a pak bychom mohli zrušit všechna opatření. V Evropě už jsou i první vlaštovky – Irové musejí ode dneška nosit pouze roušky, Británie příští týden zruší i je.
A právě na brzký konec epidemie – minimálně její kritické fáze – vláda zrušením povinného očkování sází. Hlavně tak se dá číst její krok, který se kromě argumentu o „prohlubování příkopů“ dá jen obtížně zdůvodnit. Vyšší proočkovanost důležitých profesí a starších lidí je v našem zájmu, Fiala a spol. však doufají v to, že už nebude potřeba.
Tento (příliš) optimistický přístup jsme už v Česku několikrát vyzkoušeli – a výsledkem je minimálně 37 tisíc mrtvých, několikrát zaplněné nemocnice, zbytečně dlouho zavřené školy a ekonomika a zmíněné příkopy ve společnosti. Doufejme, že nová vláda bude mít více štěstí. Nic jiného nám ostatně ani nezbývá.