Válka, která trvala pouhých šest dní, ale vývoj na Blízkém východě ovlivnila na desítky let. Tak se dá popsat tzv. šestidenní válka mezi Izraelem a arabskými státy. Co se odehrálo a proč válka vůbec začala?
Přičiny
Válka, kterou před jejím začátkem mnozí očekávali, má svoje kořeny už ve druhé světové válce. Stát Izrael vznikl až po ní v podstatě obklopen arabskými státy, starý Jeruzalém ale předtím patřil Jordánsku spolu i s celou dnešní Palestinou. Dalším problematickým územím bylo pásmo Gazy, které patřilo Egyptu. Oblast Golanských výšin patří Sýrii.
16. května 1967 vydává egyptský prezident Gamál Nasir rozkaz k překročení Suezského průlivu a obsazení Sinajského poloostrova a současně žádá OSN o stažení mírových jednotek umístěných zde po Suezské krizi. Vzápětí uzavírá Tyranskou úžinu, čímž blokuje jediný izraelský přístav v Rudém moři. Právě tento akt bývá uváděn jako hlavní příčina války.
V této době také Egypt uzavírá dohodu o společném postupu se Sýrií a i s dalšími státy jako Saudskou Arábii, Jordánskem či Irákem. Izrael na tyto události reaguje vytvoření de facto válečného kabinetu.

Průběh
5. června 1967 ráno letectvo Izraele přelétá na území Egypta a velmi úspěšně bombarduje jeho letecké základny, kde zničí asi devadesát procent jeho letectva. Toto dokonalé provedení bylo zejména díky perfektní špionáži Izraele. Během 24 hodin od zahájení se Izrael vypořádal i s jordánským a syrským letectvem a zcela tak ovládl leteckou část války. A získal důležitou strategickou výhodu.
Následoval velice drtivý postup v oblasti Sinajského poloostrova, což byla hlavní priorita Izraele. Už třetí den války měli Izraelci pod kontrolou celý Sinajský poloostrov a čtvrtý den obsazují východní břeh Suezského průplavu.
Podobný postup se odehrál i v Jeruzalémě, kde byla 7. června po dlouhém boji byla proražena cesta do starého města. Izraelci se tak na své posvátné místo podívali po skoro 20 letech. 9. a 10. června Izrael dobude Golanské výšiny a otevře se mu cesta na hlavní syrské město Damašek.
Poté se však rozhodne vyhovět tlaku ze Sovětského svazu i Spojených států a rozhodne se již dále nepostupovat. Válka nakonec končí 10. června 1967.
Důsledky
Důsledkem války byly další konflikty (jako jokimpurská válka). Izrael uzavřel s Egyptem dohodu a navrátil jim poloostrov Sinaj výměnou za některé výhody jako uznání Tyranské úžiny jako území mezinárodních vod.
Autorka je bývalá redaktorka Studentských listů