Právě si prohlížíte Konflikt, co změnil Blízký východ. Před 54 lety začala šestidenní válka

Válka, která trvala pouhých šest dní, ale vývoj na Blízkém východě ovlivnila na desítky let. Tak se dá popsat tzv. šestidenní válka mezi Izraelem a arabskými státy. Co se odehrálo a proč válka vůbec začala?

Přičiny 

Válka, kterou před jejím začátkem mnozí očekávali, má svoje kořeny už ve druhé světové válce. Stát Izrael vznikl až po ní v podstatě obklopen arabskými státy, starý Jeruzalém ale předtím patřil Jordánsku spolu i s celou dnešní Palestinou. Dalším problematickým územím bylo pásmo Gazy, které patřilo Egyptu. Oblast Golanských výšin patří Sýrii.

16. května 1967 vydává egyptský prezident Gamál Nasir rozkaz k překročení Suezského průlivu a obsazení Sinajského poloostrova a současně žádá OSN o stažení mírových jednotek umístěných zde po Suezské krizi. Vzápětí uzavírá Tyranskou úžinu, čímž blokuje jediný izraelský přístav v Rudém moři. Právě tento akt bývá uváděn jako hlavní příčina války.

V této době také Egypt uzavírá dohodu o společném postupu se Sýrií a i s dalšími státy jako Saudskou Arábii, Jordánskem či Irákem. Izrael na tyto události reaguje vytvoření de facto válečného kabinetu.

Mapa oblasti a postupu vojsk Izraele.

Průběh

5. června 1967 ráno letectvo Izraele přelétá na území Egypta a velmi úspěšně bombarduje jeho letecké základny, kde zničí asi devadesát procent jeho letectva. Toto dokonalé provedení bylo zejména díky perfektní špionáži Izraele. Během 24 hodin od zahájení se Izrael vypořádal i s jordánským a syrským letectvem a zcela tak ovládl leteckou část války. A získal důležitou strategickou výhodu.

Následoval velice drtivý postup v oblasti Sinajského poloostrova, což byla hlavní priorita Izraele. Už třetí den války měli Izraelci pod kontrolou celý Sinajský poloostrov a čtvrtý den obsazují východní břeh Suezského průplavu.

Podobný postup se odehrál i v Jeruzalémě, kde byla 7. června po dlouhém boji byla proražena cesta do starého města. Izraelci se tak na své posvátné místo podívali po skoro 20 letech. 9. a 10. června Izrael dobude Golanské výšiny a otevře se mu cesta na hlavní syrské město Damašek.

Poté se však rozhodne vyhovět tlaku ze Sovětského svazu i Spojených států a rozhodne se již dále nepostupovat. Válka nakonec končí 10. června 1967.

Důsledky

Důsledkem války byly další konflikty (jako jokimpurská válka). Izrael uzavřel s Egyptem dohodu a navrátil jim poloostrov Sinaj výměnou za některé výhody jako uznání Tyranské úžiny jako území mezinárodních vod.

Autorka je bývalá redaktorka Studentských listů

Georgia Hejduková

Bývalá redaktorka Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..