Únor přichází po odpočinkovém lednu s první skutečně velkou dávkou videoher, dočkají se fanoušci různých žánrů i platforem. Zoufat si určitě nemusí ani ti, kdo hltají příběhy slavných detektivů. V knižním podání dorazí Sherlock Holmes, na plátnech pak druhý celovečerní film o Herculu Poirotovi s Kennethem Branaghem v hlavní roli. Vyplatí se ale i návštěva galerie.
Výlet na západ a parkour mezi zombie
Horizon Forbidden West
Hráči na PS4 a PS5 se 18. února dočkají pokračování úspěšné hry Horizon Zero Dawn od nizozemského studia Guerilla Games. V kůži hlavní hrdinky Aloy se tentokrát v postapokalyptickém světě obydleném futuristickými tvory připomínajícími pravěké dinosaury vydáme na západ někdejších Spojených států, abychom odhalily původ smrtící nákazy.
Elden Ring
Pro fanoušky souls-like žánru nastanou na konci měsíce, konkrétně 25. února, druhé Vánoce. FromSoftware, japonští otcové Dark Souls a Demon Souls, totiž přichází se zcela novým otevřeným světem doplněným o klasickou – značně nekompromisní – hratelnost. Elden Ring vyjde na PC a obě generace konzolí.
Dying Light 2: Stay Human
Nápad propojit parkour a zombie apokalypsu bylo asi to nejlepší, co polské studio Techland potkalo. První hra vyšla už před sedmi lety, 4. února dorazí dlouho vyhlížené pokračování. To má být větší, hezčí a vůbec ve všech ohledech lepší.
Total War: Warhammer III a GRID Legends
Únorová videoherní nabídka je skutečně obsáhlá a byla by škoda ochudit o informace hráče žánrů, které mohou být zastíněny prezentací velkých akčních adventur a RPG. Třetí díl fantasy odbočky strategické série Total War zasazený do světa Warhammeru dorazí 17. února a nabídne mimo jiné speciální kampaň za síly zla. Závodní série GRID pak přichází s kampaní inspirovanou seriálem Drive to Survive mapující uplynulé sezóny Formule 1. Arkádově pojaté hratelnosti ve městech, na okruzích i nezpevněných tratích se dočkáme 25. února.
Sherlock Holmes mezi upíry?
Půlnoční knihovna
Už 9. února vyjde dlouho očekávaný překlad Půlnoční knihovny (The Midnight Library) od Matta Haiga. Tato kniha je populární již od svého prvního vydání v angličtině v roce 2020, kdy získala ocenění Goodreads Choice Award. Hlavní hrdinka Nora Seedová se jednoho dne ocitne v Půlnoční knihovně. Každá z tisíců knih představuje cestu, kterou by se vydala, kdyby v určitou chvíli svého života udělala jiné rozhodnutí. Nora se pustí do čtení knih a snaží se v nich objevit ideální život. Ale existuje takový?
Sherlock Holmes a krvavá zrada
Nedávno vyšel čtvrtý díl série Fantastický Sherlock Holmes od Marka Lanthama. Příběh se točí kolem vraždy transylvánského šlechtice, jehož údajně zabil jistý profesor Van Helsing. Sherlock Holmes věří v jeho nevinu, proto začíná pátrat po skutečném vrahovi.
Na ostravsku o kolech, v Brně o Olympiádě
Olympijský festival
Olympijská atmosféra bude letos panovat v Brně od 4. února do 20. února (v době konání Olympijských her v totalitní Číně). Bude možné si vyzkoušet až 20 olympijských sportů. Na místě nebude chybět ani curling, snowpark, skokanský můstek, běžkařské dráhy či kluziště. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet zábavnou poznávací zónu o olympismu a olympijských hodnotách. Ambasadorem letošního festivalu bude krasobruslař Tomáš Verner.
Festival cyklocestování
Milovníci cyklocestování se vydají 18. února do Frýdku-Místku. Do 20. února se zde koná už po patnácté festival cyklocestování s bohatým programem. Prostřednictvím filmů, besed, promítání a workshopů bude možné zažít cesty cyklo-cestovatelů na vlastní kůži. Extrémní bikerka Peggy Marvanová se podělí o své zážitky z dálkových závodů a o svém solo-přechodu Ameriky bude vyprávět Pavel Sabela.
Návrat slavného detektiva a francouzsko-íránská koprodukce
Mimořádná událost
Začátek února se ponese v duchu české komedie. Po úspěchu Vlastníků (2019) uvádí Jiří Havelka snímek Mimořádná událost. Skupina rozdílných osobností se v ní ocitá v motorovém vlaku, která nikdo neřídí. Počáteční paniku a zmatek brzy nahrazuje snaha z jedoucího vězení uniknout. Absurdní satira glosující esenci české společnosti vstupuje do sálů kin 3. února.
Balada o bílé krávě
Francouzsko-íránské drama z roku 2020 uvedené na festivalu v Karlových Varech se soustředí na příběh Mini. Její manžel byl v minulosti popraven za zločin, který ovšem, jak zjišťuje šokovaná vdova, nikdy nespáchal. Úřady považují záležitost za uzavřenou po doručení omluvy, v Mině se ovšem probouzí touha po boji. Jak obstojí ve válce proti systému, se ukáže od 3. února.
Smrt na Nilu
Dlouho očekávanou adaptaci románové detektivky Agathy Christie spatří první diváci 11. února. Geniální belgický detektiv Hercule Poirot se v thrilleru Kennetha Branagha ocitá na výletní lodi v Egyptě. Přímo před jeho zraky tragicky končí líbánky zdánlivě dokonalého páru, když čerstvou nevěstu zastřelí neznámý pachatel. Detektiv se ocitá uprostřed honu na zákeřného vraha a každý z cestujících skrývá tajemství.
Hrana a beton
Poetika Estetika Kompozice series
Chladný leden zve na vernisáž děl německého fotografa Felixe Schöppnera. Od počátku své kariéry se zaměřoval na oblast dokumentární fotografie a fotografie architektury a později se středem jeho pozornosti stalo zátiší. Felixovy snímky jsou výsledkem kombinování různých technik a materiálů do specifických instalací. Výstavu můžete navštívit od 1. do 28. února v Hidden Gallery v Praze na Žižkově. Více informací najdete na webových stránkách Hidden Gallery.
Druhy / The Varieties
Kampus Hybernská zve návštěvníky na společnou výstavu malířů Martina Matouška a Martina Bobka, jejichž umělecké projevy se vzájemně doplňují díky společnému výrazovému prostředku, jímž je hrana, a díky shodné látce – betonu, který oba příležitostně používají při tvorbě svých děl. Druhy v sobě obsahují rozmanité třídy a útvary ústící v typu, do nějž proniká podvratný život. Výstavu je možné navštívit od 2. do 25. února.
In Illo Tempore
Fascinující výstava obrazů Radky Bodzewicz latinským výrazem „v onom čase“ odkazuje ke stvoření světa, což se projevuje v jednotlivých abstraktních dílech. Její vizuální uvažování se však nezastavuje u tematického trojúhelníku Peklo, Očistec a Ráj, ale vědomě jej přesahuje, aby bylo možné se ponořit hlouběji k počátkům a podstatě lidské spirituality, jejího vnímání i prožívání, případně zpětného nalézání dnes. Vernisáž se uskuteční 3. února v galerii Václava Špály na Praze 1. Výstava potrvá do 20. března.