Spolu se příchodem podzimu nastává čas, kdy nejrozumnější aktivitou bývá schovat se někam do tepla s hrnkem čaje. Proč to ale rovnou nespojit s kulturním zážitkem? Přinášíme shrnutí nejlepších akcí ze světa výtvarného umění, filmu, her, hudby a festivalů, které přinese listopad.

Animovaný listopad v tónech mezinárodní kuchyně

Festival Alternativa 

Každoroční přehlídka odvážné, invenční, a hutné hudby je tady! Festival Alternativa je především o touze hledat nové úhly pohledu v kontextu hudby, která se nebojí vystupovat ze zaběhnutých škatulek. Mezi letošní umělce patří například Nekrolog, Hyaen, Jasnovidec a Zangezi. Akce se uskuteční 5. – 13. 11. v divadle Archa.

alternativa festival | alternativa festival
Zdroj: Alternativa

Animánie 2021

Nadšení tvůrci, pedagogové a fanoušci animace se letos všichni sejdou na čtyřdenním mezinárodním festivalu v Plzni. Tradičně festival proběhne v prostorách kulturního centra Moving Station od 18. do 21. listopadu. V rámci tématu Na Cestě se divákům letos představí například velmi oceňovaný film Moje slunce Mad, film Přes Hranici, nebo restaurovaná verze filmu Cesty do pravěku od Karla Zemana. V kategorii soutěžních filmů jednotlivců a školních skupin letos bude až 150 krátkých filmů. Kromě filmových projekcí budou také k dispozici animační dílny, besedy s porotou a herní sekce. 

Gastrofest 

Na výstaviště v Českých Budějovicích míří gurmáni nejen z České Republiky. Mezinárodní festival letos uvítá jak kuchařské profesionály, tak amatéry. Lákadlem festivalu je možnost seznámit se s novinkami, trendy a technologickými výrobky z gastronomie. Tuzemská i mezinárodní kuchyně bude k ochutnání od 18. do 20. listopadu.

 

Na herní výlet do Mexika

Call of Duty vs. Battlefield

Jak už se tak jednou za čas stane, vychází letos na podzim vedle pravidelného Call of Duty také nepravidelný Battlefield. První jmenovaná série tentokrát ponese podtitul Vanguard a přenese nás do období druhé světové války. Už 5. listopadu si zahrajeme hned za tři různé hrdiny a čeká nás i lehce alternativní příběh v padesátých letech. Megalomanský projekt švédského studia Dice pak bude výhradně multiplayerovou akcí z blízké budoucnosti. Tomu napovídá i celé znění názvu Battlefield 2042. Dočkáme se ale už v roce 2021, konkrétně 19. listopadu.

Zdroj: Call of duty

Vzhůru do Mexika s Forzou Horizon 5

Milovníci automobilových závodů, přírody nebo překrásné grafiky už zcela jistě slyšeli o sérii Forza Horizon. Původem odštěpek větší série, v současné době její plnohodnotný arkádovější partner. Pátý díl nás 9. listopadu (doslova) zaveze do Mexika, které je podle vývojářů ideální destinací kvůli rozličnému přírodnímu charakteru různých oblastí.

 

Poslední noc v pražských kinech

House of Gucci

Den po Kanadské premiéře, tedy 24. listopadu, se česká kina dočkají novinky Ridleyho Scotta, režiséra legend světové kinematografie, mezi které patří Vetřelec, Černý jestřáb sestřelen nebo Blade Runner.
House of Gucci vychází z knižní předlohy a hlavně reálné historie italského módního domu. Životopisný thriller mapuje třicet let rodiny, které není cizí pomsta ani vražda. V hlavních rolích se představí Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Salma Hayek, nebo Jared Leto.

Poslední noc v Soho

Režisér a scénárista Edgar Wright se vrací na scénu se zbrusu novým snímkem Last night in Soho. Mladičká Eloise se v něm kvůli studiu módního návrhářství přestěhuje z vesnice do živelného Londýna. Když jednou v noci ulehne ke spánku, vzbudí se ve stejném městě, ovšem o několik dekád zpět a ocitá se v Londýnských ulicích 60. let . Seznamuje se s uhrančivou tanečnicí Sandie a noří se do života plného vzrušení. Může něco takového ale vůbec dopadnout dobře? To se diváci dozví 11. listopadu.

Poslední noc v Soho (2021) | Galerie - Z filmu | ČSFD.cz
Zdroj: ČSFD

Gorbačov. Ráj

Snímek Gorbačov. Ráj ruského dokumentaristy Vitalije Manského portrétuje muže, který ve své době hýbal světovou politikou a nyní žije prostý život v izolaci. Tím mužem je Michail Sergejevič Gorbačov. Režisér vytváří intimní dokument kontroverzní osoby a nechává diváka, aby si názor vytvořil zcela sám. Film vchází do kin 4. listopadu.

Návrat Adele i české novinky

Amelia Siba: Love Cowboys

Teprve sedmnáctiletá písničkářka Amelia Siba, letošní vítězka ceny hudební kritiky Apollo, vydala na konci října své již druhé album s názvem Love Cowboys. Od jejího debutu Dye my hair se liší především hudebním doprovodem, který již netvoří pouze akustická kytara, nýbrž mnoho dalších zpravidla elektronických nástrojů. Tím by se dalo říci, že Amelia Siba pomalu vystupuje z žánrového zařazení bedroom pop, jenž vystihoval její předchozí intimnější tvorbu a odvážně hledá nové hudební polohy.

Zdroj: Facebook

The Tolstoys: Skin Hunger

V závěru listopadu se můžeme těšit na další album československé skupiny The Tolstoys. Jak specifikovala zakladatelka kapely Ela Tolstová, název alba vychází z tématu nenahraditelnosti lidského doteku v době digitalizace, jež byla v posledních měsících ještě více umocněna pandemií. Kapela si kromě hudby samotné dává dlouhodobě záležet také na vizuálu svých klipů a marketingu značky. V rámci tohoto alba se například rozhodli spolupracovat s mladými filmaři a vizuálními umělci, kteří vdechnou podobu jejich hudebním videím.

Adele: 30

Mezi celosvětově nejočekávanější alba tohoto podzimu můžeme bezpochyby zařadit album 30 popové královny Adele. Zpěvačka vydá dlouho očekávané album 19. listopadu. Fanoušci měli možnost slyšet již první singl s názvem Easy on me, který se stal téměř okamžitě hitem a předznamenává tak další slibné tracky, na které se můžeme těšit. Stejně jako předchozí alba nese i toto název odvíjející se od právě prožité životní éry samotné zpěvačky, můžeme tedy předpokládat, že stejně jako tomu bylo v minulosti bude reflektovat velmi osobní životní zkušenosti posledních let.

V hlavní roli ženy

Staří mistři – ideály krásy

Úchvatný zážitek nabízí Národní galerie Praha ve Schwarzenberském paláci na Praze 1, která své návštěvníky zve na výstavu Staří mistři. K vidění jsou nejvýznamnější renesanční, gotická, antická a barokní mistrovská díla ze Sbírky starého umění, která zdobí především období od 16. do 18. století. V rámci výstavy lze navštívit i pokračování sbírky Staří mistři II ve stejné budově. 

Ženy, které přemohly muže: Eva, Judita, Omfalé a ostatní

Další výstavou Národní galerie Praha je sbírka maleb a grafických cyklů známých německých a nizozemských autorů 15. a 16. století, kteří pohled na moc ženy ilustrují ve svých dílech, mnohdy inspirovaných antickými či biblickými příběhy. Výstava má představit sílu a moc ženy pohledem umělce tehdejší doby. Výstava se nachází ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí 2 na Praze 1 a je možné ji navštívit až do 14. listopadu. 

Zdroj: Národní galerie

Frida Kahlo: Fotografie

Velice zajímavá výstava představuje řadu snímků, které se zachovaly v pozůstalosti ikonické mexické malířky minulého století, Fridy Kahlo, jež měla krom+ malby také vřelý vztah k fotografii. Koláž byla donedávna světu neznámá, přičemž je nyní uspořádána k vidění v Domu U Kamenného na Staroměstském náměstí v Praze 1 až do 16. ledna 2022. Výstava chronologizuje obraz jejího života a věnuje se především jejímu uměleckému zázemí, rodné zemi a charakteristice celé éry, v níž Frida působila. 

Skupina redaktorů

Skupina redaktorů nebo redaktorek Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..