Právě si prohlížíte Manipulace! Jak se můžeme ubránit?

Manipulace označuje snahu druhého člověka nebo skupiny lidí dostat od nás to, co chtějí. Používáním řečnických taktik, působením na city nebo předkládáním zkreslených informací se nás snaží přesvědčit o tom, že si myslíme to samé, co oni. Jak se ale takovému chování bránit, když ho někteří nejsou schopni dokonce ani rozpoznat?

Možná vám to připadá spíše jako z Orwella než z reálného moderního světa, ale věřte, že je manipulace všude kolem nás.

Vezměte si například reklamy. Snaží se nám vsugerovat pocit méněcennosti (jsem ošklivý – potřebuji krém, jsem nemoderní – potřebuji novou televizi, jsem smutný – potřebuji videohru) a vytvořit tak potřebu, která u nás donedávna vůbec nebyla. Klíčem na obranu proti této formě manipulace je uvědomění si, že situace nám předkládané v televizi nejsou reálné.

Samozřejmě pochybuji, že si většina z vás myslí, že je reklama pravdivá. Ale na druhou stranu pochybuji, že si všichni uvědomují, že za jedním reklamním spotem stojí skupina dvaceti lidí – managerů, markeťáků, psychologů, estetiků, sociologů atd. Ti všichni mají jediný úkol, a to určení a následné ovlivnění cílové skupiny, tím pádem někdy i vás.

Manipulace ale není jenom v reklamě. Setkáváme se s ní ve škole, v práci… Jednoduše řečeno ve všech mezilidských vztazích.

Citové vydírání je jeden z nejzákeřnějších a bohužel nejčastějších způsobů manipulace používané právě v mezilidských vztazích. Jestli máma řekne dítěti, že chce, aby měl dobré známky, protože by jinak byla smutná. Přestože je to myšleno dobře, jedná se o manipulaci. Bránit se citovému vydírání je velmi těžké. Manipulátor nám podsouvá myšlenku, že jestli neuděláme to, co chce, budeme my ti špatní. Spousta lidí se pak bojí říkat NE nebo vystoupit z toxického vztahu. Je pro nás velmi těžké objektivně posoudit něco, co se nás přímo dotýká a k čemu máme vybudovaný vztah.

Pro všechny druhy manipulace existuje několik způsobů obrany. Prvním a nejdůležitějším je uvědomění si, že je s námi manipulováno. Jestli si nejste jistí, vždycky se můžete zeptat nějakého jiného nezaujatého člověka na názor. Občas nám bohužel chvíli trvá, než si uvědomíme, že je něco špatně. V tomto případě platí stejné pravidlo, jako při rozeznáváním fake news – jestli vám na komunikaci přijde něco divného, přemýšlejte.

Redakce

Redakční texty a tiskové zprávy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..