Manipulace označuje snahu druhého člověka nebo skupiny lidí dostat od nás to, co chtějí. Používáním řečnických taktik, působením na city nebo předkládáním zkreslených informací se nás snaží přesvědčit o tom, že si myslíme to samé, co oni. Jak se ale takovému chování bránit, když ho někteří nejsou schopni dokonce ani rozpoznat?

Možná vám to připadá spíše jako z Orwella než z reálného moderního světa, ale věřte, že je manipulace všude kolem nás.

Vezměte si například reklamy. Snaží se nám vsugerovat pocit méněcennosti (jsem ošklivý – potřebuji krém, jsem nemoderní – potřebuji novou televizi, jsem smutný – potřebuji videohru) a vytvořit tak potřebu, která u nás donedávna vůbec nebyla. Klíčem na obranu proti této formě manipulace je uvědomění si, že situace nám předkládané v televizi nejsou reálné.

Samozřejmě pochybuji, že si většina z vás myslí, že je reklama pravdivá. Ale na druhou stranu pochybuji, že si všichni uvědomují, že za jedním reklamním spotem stojí skupina dvaceti lidí – managerů, markeťáků, psychologů, estetiků, sociologů atd. Ti všichni mají jediný úkol, a to určení a následné ovlivnění cílové skupiny, tím pádem někdy i vás.

Manipulace ale není jenom v reklamě. Setkáváme se s ní ve škole, v práci… Jednoduše řečeno ve všech mezilidských vztazích.

Citové vydírání je jeden z nejzákeřnějších a bohužel nejčastějších způsobů manipulace používané právě v mezilidských vztazích. Jestli máma řekne dítěti, že chce, aby měl dobré známky, protože by jinak byla smutná. Přestože je to myšleno dobře, jedná se o manipulaci. Bránit se citovému vydírání je velmi těžké. Manipulátor nám podsouvá myšlenku, že jestli neuděláme to, co chce, budeme my ti špatní. Spousta lidí se pak bojí říkat NE nebo vystoupit z toxického vztahu. Je pro nás velmi těžké objektivně posoudit něco, co se nás přímo dotýká a k čemu máme vybudovaný vztah.

Pro všechny druhy manipulace existuje několik způsobů obrany. Prvním a nejdůležitějším je uvědomění si, že je s námi manipulováno. Jestli si nejste jistí, vždycky se můžete zeptat nějakého jiného nezaujatého člověka na názor. Občas nám bohužel chvíli trvá, než si uvědomíme, že je něco špatně. V tomto případě platí stejné pravidlo, jako při rozeznáváním fake news – jestli vám na komunikaci přijde něco divného, přemýšlejte.

Anna Štětková

Redaktorka Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..