Do škol se příští týden nakonec nevrátí, po dnešku však alespoň vědí, jakou budou skládat maturitu. Studenti maturitních ročníků nebudou muset v letošním školním roce psát slohové práce, didaktické testy i profilové předměty však nadále zůstávají. U testů ministerstvo prodlouží čas na jejich vypracování, ředitelé pak mohou změnit formu profilové části.
O změnách v maturitní zkoušce jednal ministr školství Robert Plaga (za ANO) s řediteli, učiteli a zástupci odborné veřejnosti, v úvahu vzal i názory středoškoláků. Ti mu své názory sdělovali mimo jiné na jeho Instagramu, nejvíc diskutujících se mělo vyjádřit pro zrušení ústní části. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by ministerstvo mělo zrušit didaktické testy a ponechat jen školní část, proti tomu se vyjádřila mimo jiné předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
Ministr Plaga nakonec přistoupil, stejně jako v loňském školním roce, ke zrušení slohových prací z českého jazyka a cizích jazyků. Zůstávají didaktické testy, u nichž se prodlouží čas na jejich vypracování: u češtiny o 10 minut, u matematiky o 15 minut. Studenti, kteří pomáhali se zvládáním pandemie v nemocnicích nebo sociálních službách, pak dostanou možnost opravit si test v půlce června. Ten se bude týkat i žáků, kteří budou při prvním termínu v izolaci nebo karanténě.
„Snažili jsme se nalézt řešení, které bude zohledňovat složitost situace. Umím si představit, jaký tlak maturanti v dnešní době zažívají,” řekl Plaga na úvod tiskové konference. Didaktické testy podle něj tvoří základ maturitní zkoušky a lze se na ně připravit distančně. Studenti mohou například využít testy z předchozích let, které jsou dostupné na webu Cermatu.
Ministerstvo umožní ředitelům středních škol, aby upravili formu zkoušek s přihlédnutím k situaci na konkrétních školách a v konkrétních oborech. „Ředitelům bude umožněna změna formy, termínu a hodnocení,” uvedl Plaga s tím, že místo profilové zkoušky mohou žákům zadat vypracování maturitní práce či písemného testu.
Pro školní zkoušky pak bude prodlouženo období, kdy se mohou konat: u profilových předmětů do 25. června, u praktických zkoušek až do 27. srpna. Praktické vyučování bude proto možné i o letních prázdninách.
Závěrečné zkoušky učňů se budou moci konat až do 31. srpna, stejně se prodlouží termíny pro absolutoria ve vyšších odborných školách a v konzervatořích. Čas na písemnou závěrečnou zkoušku učňů se letos prodlouží o 30 minut na 4,5 hodiny.
Didaktické testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května, praktické zkoušky pak od 1. dubna. Maturity se bude moci účastnit každý, kdo se k ní přihlásil a prospěl v prvním pololetí.