Ministr školství Robert Plaga (za ANO) má o podobě maturit rozhodnout během příštího týdne, jeho nadřízený už má však jasno. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém tradičním nedělním videu řekl, že bude bojovat za zrušení didaktických testů. „Měla by být jen školní maturitní zkouška v plném rozsahu,” prohlásil.

Podle předsedy vlády to mají studenti v rámci distanční výuky náročné. „Doufám, že si to pan ministr uvědomí a ty didaktické testy zruší,” uvedl ve videu zveřejněném na sociálních sítích. S Plagou podle svých slov už o podobě zkoušek mluvil.

Babiš citoval konverzaci s nejmenovanou ředitelkou zdravotní školy, která s návrhem za Babišem zřejmě přišla. „Já jsem přesvědčen o tom, že má pravdu a že by se neměly dělat didaktické testy. Měla by být jen školní maturitní zkouška v plném rozsahu, těch pět zkušebních předmětů,” řekl šéf hnutí ANO.

Didaktické testy tvoří po poslední novele školského zákona jedinou společnou část maturit, zodpovídá za ně Cermat. Slohové práce i ústní zkoušku z češtiny a cizích jazyků mají nově na starosti školy. Školní (profilovou) část se skládá ze dvou či třech předmětů.

Ministr školství Plaga už dříve oznámil, že o podobě maturit rozhodne v týdnu od 25. února po diskusi s odbornou veřejností, a to na základě ankety na svém Instagramu, v níž se nejvíc diskutujících mělo vyjádřit pro zrušení ústní části.

V příštím týdnu by vláda měla schválit změny v Protiepidemickém systému, díky kterým by se deváťáci a studenti závěrečných škol středních škol mohli v pátém stupni vrátit k prezenční výuce. Kabinet by o tom měl rozhodovat ve středu, studenti by zasedli do lavic nejdříve v týdnu od 1. února.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..