Studenti závěrečných ročníků středních škol se od začátku nového roku učí opět jen vzdáleně. Za čtyři měsíce je přitom čekají didaktické testy a poté i zbytek maturitní či závěrečné zkoušky. Řada maturantů volá po jejím zjednodušení, ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce studentům umožnit návrat k prezenční výuce na konci ledna.

S návratem do pátého stupně Protiepidemického systému (PES) museli studenti posledních ročníků středních škol opět zůstat doma, prezenční výuku pro ně opatření vlády povoluje od čtvrtého stupně. Mnozí z nich by ji však nyní velmi potřebovali, ve školách se totiž připravují na blížící se maturitní či závěrečnou zkoušku.

Upozorňuje na to i iniciativa NE:BRZO, která sdružuje studenty a rodiče a jejíž petice získala přes dva tisíce podpisů. Její zástupci požadují zrušení částí maturit, v horším případě zrušení celé maturity. Důvodem je chybějící prezenční výuka a údajně nedostatečná kvalita distančního vzdělávání. „Důvod ke zrušení ústních zkoušek je zcela prostý, jak se mají studenti připravovat na ústní – mluvenou zkoušku v online prostředí za počítačem?” ptají se zástupci iniciativy s tím, že pro zrušení ústní zkoušky jsou i studenti, kteří je sledují na sociálních sítích.

Chybějící výuku považuje za výrazný hendikep také předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček, problém u zkoušek můžou podle něj mít hlavně školy s praktickou výuku. „Otázkou je, zda by pak praktické zkoušky měly být stále ještě v předpokládaném květnovém termínu, nebo se pak spíš nesnažit posunout tu praktickou část maturit na nějak trochu později,” uvedl pro ČTK.

Zástupci petentů z NE:BRZO upozorňují, že odborným předmětům se studenti věnují hlavně ve třetím a čtvrtém ročníku, které oba narušila pandemie. „Tím, že tyto předměty často probíhají mezitřídně, tak jsme v situaci, ve které jsme – studenti z odborných maturitních předmětů neumí de facto nic a za chvíli z nich mají skládat maturitní zkoušku,” napsali Studentským listům.

Ministerstvo školství žádnou redukci maturit zatím nechystá. To vychází už z jeho listopadového prohlášení, kdy představilo detaily k průběhu maturit. Ministerstvo tehdy psalo, že v případě přiznivé situace proběhne zkouška ve standardní podobě. „V případě méně příznivé epidemiologické situace je pak možné, obdobně jako na jaře, přistoupit k posunu termínů,” vysvětloval resort s tím, že zjednodušování maturit, jako tomu bylo na jaře v případě zrušení písemných prací z jazyků, není v plánu.

Ministr školství včera představil změny u přijímacích zkoušek na střední školy i maturit. Shrnujeme je v článku ?

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Úterý 1. prosince 2020

 

To, že by ministerstvo chystalo úpravu podoby maturit, zatím nic nenaznačuje. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) se však minulou středu svých sledujících na Instagramu zeptal, jak by maturitu změnili. „Pokud bych měl shrnout návrhy na úpravy, tak je to: zrušit slohové práce, zrušit státní didaktické testy nebo zrušit školní ústní zkoušku. Hlasujte a zapojte se do diskuse,” napsal. Odpověděly mu stovky studentů, komentářů je pod příspěvkem přes sedm tisíc.

Ministr Plaga dnes prostřednictvím své mluvčí Anety Lednové vzkázal, že o podobě maturit rozhodne v týdnu od 25. ledna. Úpravy probere se zástupci odborné veřejnosti, Lednová pro Studentské listy upřesnila, že debatu povede s řediteli škol, učiteli a školskými asociacemi. Jedním z podkladů pro diskusi budou i názory maturantů z instagramové ankety, v níž se nejvíc studentů mělo vyjádřit pro zrušení ústní části zkoušky.

Zrušme nematuritní předměty, navrhuje ředitel Sáblík

S ministrem školství se ve středu setkali zástupci opozičního expertního Anticovid z ODS, KDU-ČSL a TOP 09, podle lidovce Marka Výborného by vláda měla v pátém stupni povolit konzultace. „Věříme, že se podaří nalézt nějaký režim i v pátém stupni, například malých skupinových konzultací žáků ve školách,” navrhl s tím, že zásadní je i praktická výuka závěrečných ročníků na odborných školách.

Ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík navrhuje od února zrušit nematuritní předměty, aby se studenti mohli učit jen na ty maturitní. „Maturitu jako takovou bych nerušil, protože si myslím, že patří k určitému společenskému výstupu studentů,” řekl v rozhovoru pro CNN Prima News.

Ve čtvrtek se Plaga setkal s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Bavil se s ním o tom, že by se žáci 9. ročníků základních škol a závěrečných škol mohli vrátit do škol už 25. ledna. „Ve chvíli, kdy se situace začne otáčet k lepšímu, tak toto budou první změny, ke kterým dojde. Chtěli bychom mít tuto informaci zhruba do 18. ledna tak, abychom mohli dát vědět školám alespoň týden dopředu,” napsal Plaga na Instagram.

Zástupci iniciativy NE:BRZO věří, že se za ně ministr Plaga postaví. „Pokud by to neudělal, bylo by to samozřejmě zklamání. Byli bychom zřejmě jedinou zemí, která se ke studentům takto zachovala a nechala je v tom,” napsali Studentským listem v e-mailové korespondenci. Poukázali také na to, že k redukci či zrušení maturit přistoupily jiné státy jako Slovensko, Polsko, Anglie či Skotsko.

Zákaz prezenční výuky pro studenty středních škol včetně maturantů platí do 22. ledna, kdy končí nouzový stav. Do škol můžou chodit jen prvňáci a druháci a žáci speciálních škol. Společnou část maturitních zkoušek od letošního školního roku tvoří jen didaktické testy, slohové práce a ústní zkoušky u jazyků si zařizují školy.

Loni na jaře byl kvůli epidemii posunut termín maturit a zrušeny slohové práce. Tehdy to umožnil narychlo přijatý zákon, nyní může o změnách maturit rozhodovat sám ministr.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..