Devatenáctiletý Jakub Lhota studuje gymnázium na pražském Smíchově, kde se za pár měsíců chystá maturovat. Kromě toho, že podniká a vede vlastní studentskou firmu, je už dva roky předsedou pražského středoškolského sněmu, studentské samosprávy, jež se ve spolupráci s magistrátem snaží zlepšovat školní v hlavním městě a zprostředkovávat mu pohledy mladých lidí.

Díky tomu je v kontaktu s politikou a nutnost přípravy na pravidelná jednání s pražskými politiky jej ponoukla k hlubšímu zájmu o ni. Loni v říjnu měl poprvé možnost se voleb zúčastnit: svůj hlas věnoval hnutí ANO tehdejšího úřadujícího premiéra Andreje Babiše. 

„Před volbami jsem si sedl, prošel si hlasovací lístky, udělal si dost velkou rešerši,“ vysvětluje student. Některé kandidátky ihned vyloučil, třeba koalici Spolu s lidovci, protože sám „není věřící“. „Kdybych se měl sám politicky vydefinovat, zařadil bych se na střed. Tím, že se chci věnovat v budoucnu podnikání, tak bych měl mít blíž k pravici, na druhou stranu si jsem vědomý, že musíme podporovat všechny skupiny obyvatel, protože, jak se říká, vyspělou civilizaci poznáš podle toho, jak se dokáže postarat o ty, kteří se mají nejhůř,“ míní Jakub.

„Kdybych se měl sám politicky vydefinovat, zařadil bych se na střed – a jsem taky liberál,“ dodává. Nakonec tak lavíroval mezi hlasovacími lístky koalice Pirátů se STAN a právě hnutí ANO. „Piráti mi dřív byli hodně blízcí i svým důrazem na transparentnost. Ale některé věci, co dělají, mi nedávají smysl – třeba to, co jsou schopní vymyslet v Praze ve věci cyklostezek,“ přibližuje student finální pohnutku, která vedla k jeho volbě Babišova hnutí.

„Vyšlo mi z toho nejlépe ANO. Ve vládě splnili poměrově nejvíc věcí, které slibovali. Byť tam byla spousta chyb a problémů, věcí, se kterými nesouhlasím,“ říká mladý volič. S nějakým nepochopením ze strany vrstevníků se kvůli své preferenci nesetkává – naopak častěji se mu podle něj stane, že některé politicky neukotvené z nich – většinou vlažné voliče Pirátů – se mu podaří k volbě ANO přesvědčit.

„Většina lidí, kteří volí ANO, to na první dobrou nevykřikuje do světa. Vzhledem k tomu, že se k nim lidi chovají tak, jak se chovají, třeba v době protibabišovských protestů. Když se jich zeptáš, tak to řeknou, ale moc na ně nenarazíš. Těch do 25 let je málo,“ říká Jakub. To se však, jak se podle posledních informací zdá, postupně mění.


Babiš jako protest proti tradičním stranám

Dnes sedmnáctiletý Radek se o politiku začal zajímat v patnácti letech. „Vždy jsem se považoval za liberálního centrist a to je ta nepřehledná ideologie, kterou jsem si u ANO a některých jeho politiků našel,“ říká. Uvažoval o TOP 09, kam ho přilákal především někdejší poslanec Dominik Feri, poté přemýšlel o Pirátech. „Avšak to mě přešlo, když jsem si začal o těch stranách zjišťovat více věcí,“ vysvětluje Radek.

Před dvěma lety se tak stal členem mládežnické organizace hnutí ANO. „Důvod proč hnutí ANO podporuji je ten, že pokud něco slíbí, tak dělají vše pro to, aby to splnili. Je jasné, že ne vždy to jde, ale i přes nepřízeň ostatních stran v PSP to jen tak nevzdají. V porovnání se současnou vládou Petra Fialy tak vítězí na plné čáře,“ říká Radek. 

„Navíc je to pro mě i forma protestu proti tradičním stranám. Na politické scéně není moc z čeho vybírat, protože politici a jejich voliči se chovají k příznivcům politických stran, kteří jim nehrají do názorové noty, s despektem. Řekl bych, že my aňáci takoví nejsme, i když se určitě najdou nějaké výjimky,“ dodává člen Mladého ANO.


Co říkají průzkumy?

Že dnes hnutí ANO stojí převážně na starších voličích, potvrzuje analytik centra STEM Martin Kratochvíl. „V českém prostředí skupina starších voličů je disciplinovanější. Zároveň tu funguje demografický vývoj, kdy nejstarších bude více poměrově. Jsou tak nejvýhodnější skupinou, i za menší úsilí nabízí větší stabilitu a počet hlasů,“ popisuje Kratochvíl.

Podle srpnového průzkumu agentury STEM se podpora hnutí ANO zvyšuje s věkem: v nejstarší věkové skupině nad 60 let by Babišovo hnutí volilo 48 procent dotázaných. U nejmladších voličů do 29 let mělo ANO naproti tomu podporu 17 procent – větší podporu by v této skupině měli Piráti (23 procent) – za hnutím ANO naopak zaostává ODS se 14 procenty, TOP 09 s deseti procenty a okamurovci a hnutí STAN se shodným ziskem devět procent.

Zároveň však dostupná data poukazují na důležitý trend: od loňských sňemovních voleb postupně roste mezi nejmladšími voliči hnutí ANO podpora. Vyšší preference ANO mezi mladými naměřila, alespoň podle informací z výzkumné zprávy, agentura Median. Růst podpory Babišova hnutí mezi nejmladšími voliči vychází také z dat agentury Kantar. V letošním květnovém průzkumu naměřili výzkumníci ve skupině do 29 let hnutí ANO podporu 16,5 procenta. První volbou mezi mladými voliči byla ODS s 23 procenty, třetí za hnutím ANO Piráti s 15,5 procenty.

Letos v únoru přitom Kantar naměřil ANO mezi nejmladšími voliči podporu 12 procent, a loni v červnu pouhých sedm procent. Naopak dnešní vládní strany tehdy jasně vedly, v čele s „30procentními“ Piráty.

Jak potvrzuje Kratochvíl, ANO skutečně mezi mladými lidmi sílí. Byť platí, že k vyvozování závěrů z podobných sociodemografických dat je třeba přistupovat opatrně. „Výpovědi o skupině mladých voličů jsou založené na malé části výběrového souboru, a tudíž zatíženy velkou výběrovou chybou,“ upozorňuje sociolog Jan Herzmann. 

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

„V našem průzkumu máme větší, dvoutisícový vzorek, a i díky tomu můžeme soudit, že nejmladší skupina skutečně reflektuje snahy týmu Andreje Babiše,“ říká však Kratochvíl. „Nárůst, který jsme zachytili, se skutečně děje: pouze na základě nich nemůžeme přesně říct, jak velký je,“ podotýká analytik STEMu.

Politolog Lukáš Jelínek si nynější potvrzený nárůst popularity Babišova hnutí mezi nejmladšími voliči nevysvětluje nicméně tak, že by mladí voliči šli cíleně za hnutím ANO a jeho šéfem. „Vždyť Babišovy postoje jsou hodnotově stále konzervativnější, viz posun názoru k odmítnutí manželství pro všechny, navíc rétorikou se leckdy blíží krajní pravici,“ upozorňuje politolog. „Spíš jde o důsledek vládní politiky, která pro mladé ztrácí na atraktivitě. Je pomalá, těžkopádná a skutečně neřeší zásadní problémy trápící mladou generaci,“ dodává Jelínej. 

„Pokud jde o preference ANO, možná se v nich projevuje Babišova orientace na radikální voliče, včetně těch mladých, kteří dosud sympatizovali s radikálními subjekty na okraji spektra. Ale možná také zdvižený prst umírněných mladých voličů. Vládu varují, že když nebude konat, mohou volit i ANO,“ uvažuje politolog.

V nynějších pohybech v preferencích se může projevovat i početný rezervoár nerozhodnutých či váhajících hlasů, o něž se ANO může přetahovat především s Piráty či s ČSSD, jak potvrzují i výpovědi mladých voličů hnutí ANO, s nimiž Studentské listy hovořily. Na aspekt, že preference nejmladších voličů jsou nestálé a proměnlivé, upozorňuje také Kratochvíl.

„V zásadě jsem totiž přesvědčený, že péči o mladé voliče zanedbávají všechny současné parlamentní strany,“ uzavírá náš rozhovor politolog Jelínek. Minimálně hnutí ANO, dosud cílící na seniory či starší ženy, třeba prostřednictvím efektivní kampaně vedené skrze volnočasové tituly jeho vydavatelství Mafra.


„Není symbolem morálky, ale zase má energii.“

Dvacetiletý František dosud volil hnutí ANO ve všech volbách, kterých se měl možnost účastnit, tedy loňských sněmovních a předloňských krajských. „Líbí se mi koncept catch-all-party, hnutí není vázané ideologií a nemusí se proto bát dělat kroky, které si daná situace vyžaduje,“ říká František s tím, že z jiných stran zvažoval ještě volbu ČSSD.

„Ve vládě za hnutí seděli odborníci (mnohdy nečlenové), kteří v případě chyby museli odejít, například za předražený e-shop na dálniční známky. Navíc za ně ve vládě sedělo snad nejvíce žen,“ vyjmenovává důvody, proč ANO podporuje.

„Z pana předsedy Babiše vyzařuje energie, mluví několika světovými jazyky a stejně jako ostatní čelní představitelé hnutí je extrémně pracovitý. Samozřejmě netvrdím, že je dokonalý – nevím, proč do politiky šel, s ministry občas jednal drsně i před kamerami. Nedokážu si představit, jaká atmosféra byla za zavřenými dveřmi, když se něco nepovedlo… A nejspíš nebude zrovna symbolem morálky,“ míní František s tím, že svou roli v jeho volbě hraje podle něj i „otravný protibabišovský étos“ a neschopnost politické konkurence.


Babišovo tažení sítěmi

Babiš si v květnu založil profil na sociální síti Instagram, která vede především mezi mladými. Navázal tak na svůj hlavní komunikační kanál s voliči, tedy Facebook. Na TikToku se zase v poslední době stávají virálními videa s Babišem. Tvoří je například účet s popiskem „Sním o republice, kde se premiér bude starat i o občany“. Na profilu s více než 40 tisíci sledujícími najdeme videa s tancujícím Babišem či parodická videa s premiérem Petrem Fialou. 

Za kanálem stojí teprve čtrnáctiletý Lukáš Valachovič, s nímž se Studentským listům podařilo spojit. Založil ho před více než rokem v době covidové karantény. Původně na něm pracoval s jedním svým známým, po neshodách se ale rozešli a Lukáš si úspěšný parodický kanál nyní spravuje sám. Dabovaná videa s Andrejem Babišem, Petrem Fialou nebo Milošem Zemanem vytváří skrze speciální program. „Vystačím si sám. Beru to jako zábavu a kdyby mi s tím někdo pomáhal, tak by mě to tolik nebavilo,“ vysvětluje Lukáš, který chodí do deváté třídy základní školy a po ní plánuje zamířit na střední průmyslovku.

Právě přes imitování politiků se mladý influencer dostal k zájmu o politice: poprvé v době poslední prezidentské volby, v nichž úřad obhájil Miloš Zeman, kterého Lukáš rád z legrace imitoval. „Od té chvíle jsem se o to začal dost zajímat. Hlavně jsem četl zprávy a poslouchal různé politické rozhovory,“ říká deváťák.

Přestože, si kanál spravuje sám a nezávisle, z jeho tvorby je celkem patrné, že podporuje opozičního lídra Babiše, a naopak kritický je k nynější vládě. Jedno z jeho videí dokonce sdílel oficiální účet hnutí ANO, na některých vystupuje Lukáš přímo s Babišem u jeho karavanu, ve kterém bývalý premiér křižoval republiku před komunálními volbami.

„S panem Babišem jsme se nedávno potkali ve městě Loket, ale prohodil jsem s ním jen pár slov, protože tam řvali jeho odpůrci. Byl jsem dokonce i na jeho facebookové stránce, kde mi jeho tým dovolil Babiše imitovat v jeho videu,“ říká Lukáš. Na Babišovi se mu líbí, jak říká, především jeho veřejné vystupování a jeho plány k řešení energetické krize, kterou prý Fialova vláda nebere vážně.

„Babiš se po Facebooku, kde byli jeho voliči, a Twitteru, kde komunikoval z pozice předsedy vlády zejména k novinářům a politickým soupeřům, vydal na cestu životem lifestyle influencera. Po letech vládnutí, kdy si Babiš vybudoval celkem stabilní voličskou základnu pohybující se kolem 25 až 30 procent tvořenou zejména starší populací nyní pochopil, že je třeba představit se v jiném světle,“ říká marketingový odborník Jakub Splavec.

„Nemusí nutně cílit na nové věkové skupiny voličů. Je ale logické, že o tyto sítě se zajímají spíše mladší. Jeho Instagram je ukázkou toho, jak může být politik cool,“ popisuje Splavec. „Řemeslně zase velice dobře odvedená práce, ale myslím, že zásadní vliv na volební výsledek u mladších generací to mít nebude. I když nějaké plusové body se jistě najdou, a nejen u mladých,“ dodává odborník na marketing.

Jak dále upozorňuje, podle AMI Digital Indexu zůstává i v tomto roce Instagram nejrychleji rostoucí sociální sítí. Výzkum uvádí, že 86 procent lidí chodí na sociální sítě za zábavou, což podle Splavce Babišovy kanály splňují dokonale. Jsou tu i další možné důvody, proč je nyní aktivní i mimo své tradiční kanály. 

„Jak s oblibou říkám, vrcholem politického marketingu je takzvaná koprovka, tedy stav, kdy vás 50 procent lidí miluje a 50 procent nenávidí. V současné době je ale Babiš pohledem prezidentské volby nepřijatelný až pro 65 procent lidí. Snaha rozšířit působnost na nové publikum a přinést více lidskosti kolem své osoby zatížené mnoha problémy jsou kroky z mozaiky jak tento trend zvrátit,“ uzavírá Splavec.

V úvodu zmíněný devatenáctiletý podporovatel ANO Jakub Lhota, který je s některými politiky ANO v kontaktu a měl možnost nějaký čas strávit na středočeské „obytňákové tour“ s Babišem, potvrzuje, že si v hnutí ANO problém absence mladých voličů uvědomují. A kromě současné prezentace Babiše coby „cool influencera“ připravují ve spolupráci s mládežnickou organizací hnutí také další kroky: třeba volební program hnutí pro mladé, kde se má objevit třeba podpora Fialovou vládou osekaných slev na jízdném pro studenty či podpora vzdělávání.


Už je bohatý dost

„Hnutí ANO mi bylo sympatické již od začátku, a to především volebním programem a tím, že jsem v něm viděla naději na hnutí, které nemá primární cíl v politice zbohatnout. Měla jsem dojem, že Babiš je již bohatý dost, a tudíž bude mít opravdovou snahu dělat věci pro národ, a nikoli pro sebe,“ říká pětadvacetiletá volička ANO Aneta.

Jak roky ubíhaly, stala se Aneta plnoletou a poprvé hnutí ANO volila ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017, kdy jí bylo 21 let. V té době jsem souzněla s velkou částí jejich volebního programu. K důvodům pro volbu této strany přidal i mírný pocit rebelie, a únava z neustálých útoků Babišových odpůrců.

V roce 2021 Aneta opět volila hnutí ANO, k tomuto mému rozhodnutí přispěla korona krize. „Jako tehdy ještě studentka medicíny, jsem měla velké obavy o zdravotní situaci v naší vlasti a byla jsem ráda, že vláda Babiše přistupovala k opatřením – rouškám, lockdownu a tak dále zodpovědně,“ vysvětluje.

„Byla jsem tak znechucena opozicí, jejich snahou bojkotovat opatření a házet na vládu špínu, aniž by sami přicházeli s lepším řešením. Když bylo zavedeno nějaké opatření, měli připomínky, když bylo zrušeno, opět měli připomínky… Pro mě tyto strany byly naprosto nevolitelné,“ říká pětadvacetiletá podporovatelka Babišova hnutí. 


Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Tento příspěvek má jeden komentář

 1. Jan Šimůnek

  ANO jsem volil pouze jednou, ve druhém kole senátních voleb jako menší zlo.
  Strany SPOLU jsou pro mě nevolitelné kvůli jejich účasti na prosazení církevních „restitucí“ proti vůli cca 3/4 občanů (podle průzkumů).
  Jsem toho názoru, že Piráti se v Praze totálně zdiskreditovali nesmysly, které prosazovali a škodami, spojenými s jejich realizací. Tato strana také podstatě do jisté míry nahrazují ekofašistické strany, které se u nás do parlamentu, naštěstí, nemají šanci dostat (po naprosto negativních zkušenostech s nimi).
  A možná ještě něco: Babišovi je jasné, že pokud zlikviduje ožebračením kupní sílu občanů, tak na to sám, jako výrobce zainteresovaný na tom, aby se jeho výrobky prodávaly, dojede. V současné vládě není nikdo, kdo by byl takto zainteresovaný. A je to na ní vidět.
  Takže se opravdu nelze divit, že část mladých, obávám se, že ta chytřejší a vzdělanější, podpoří ANO nebo jinou opoziční stranu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..