Nejmladší voliči do 34 let nejčastěji volili koalici Pirátů a STAN (33 procent), naopak hnutí ANO dalo hlas pouhých 13 procent z nich. Mladí rovněž letos přišli k volebním urnám ve vyšší míře než dříve. Vyplývá to z povolební analýzy výzkumné organizace PAQ Research. 

Jak naznačovaly už před sněmovními volbami průzkumy veřejného mínění a výsledky Studentských voleb, mezi nejmladšími voliči ve věku 18 – 34 let dominovaly opoziční koalice. Podle analýzy organizace PAQ Research vedené sociologem Danielem Prokopem v nejmladší skupině v říjnových sněmovních volbách zvítězili Piráti se STAN (33 procent) před koalicí Spolu složené z ODS, lidovců a TOP 09 (31 procent).

Na třetím místě skončilo se 13 procenty hnutí ANO, jež v nejmladší skupině dosáhlo na nejméně hlasů (u seniorů například získalo 47 procent), 9 procent mladých voličů hlasovalo pro SPD Tomia Okamury. Přísaha, ČSSD a blok Trikolóry, Svobodných a Soukromníků získali 3 procenta, komunisté, Volný blok a Zelení po jednom procentu.

Zdroj: PAQ Research

Jak upozornili výzkumníci, vítězná koalice Spolu nejvíce uspěla u vysokoškoláků či mladých mužů. Naopak koalici Pirátů se STAN volily častěji mladé ženy, které se však zároveň tolik neúčastní voleb. U mladých lidí s maturitou drtivě uspěly opoziční koalice, mladí se základním vzděláním či výučním listem volili častěji hnutí SPD. Oproti minulým volbám v roce 2017 také došlo k výraznější mobilizaci mladých voličů do 34 let. Zatímco před čtyřmi lety jich šlo k volbám 52 procent, letos to bylo 63 procent.

„Ačkoliv mladí byli pravděpodobně mobilizovanější než před 4 lety, jejich dopad na celkový výsledek omezuje, že zejména ve skupině 18–34 je celkově dnes méně lidí než v roce 2017. Přesto však díky vyšší mobilizaci mohli tvořit až 23 % voličů a výrazně pomoci k lepšímu výsledku liberálních a středopravých opozičních stran,” popisuje výzkum. Upozorňuje také, že u mladé generace se míra volební účasti výrazně liší podle dosaženého vzdělání.

Celkový reprezentativní vzorek tvoří 3891 respondentů starších 18 let. Celou zprávu rozsáhlého výzkumu PAQ Research najdete pod tímto odkazem.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..