V pondělí byl zahájen Klimakemp 2022, tábor za klimatickou spravedlnost, který se odehrává v Loděnici Děhylov nedaleko Ostravy. Kemp pořádá hnutí Limity jsme my, tematicky se zaměřuje na energetickou chudobu a spravedlivou transformaci. Akce potrvá až do neděle.
Klimakemp i letos nabídne týden plný workshopů, přednášek, kulturního programu a diskuzí s odborníky a odbornicemi na témata jako je energetická chudoba, krize bydlení nebo spravedlivá transformace Moravskoslezského kraje. V pondělí zde také proběhl praktický workshop svépomocného zateplování domů. A v úterý následovala solidární brigáda v Ostravě.
„Přichází zima, která bude obzvlášť tvrdá. Chceme ukázat, jak si mohou lidé pomoci sami, když je stát nechává na holičkách,“ říká Alžběta Králová z hnutí Limity jsme my, „zároveň ale připomínáme, že potřebujeme opravdová, systémová řešení příčin energetické chudoby. Zatímco my řešíme účty, energetické korporace dosahují rekordních zisků.”
Hnutí Limity jsme my pořádá klimakempy už od roku 2017. Klimatické tábory bez šéfů jsou společně spravované všemi účastníky a fungují na principech udržitelnosti. Každoročně je jejich součástí také protest za rychlý a spravedlivý konec fosilních paliv, často přímo v místech těžby, naposledy v roce 2020 v dole Vršany. Ačkoliv přesný cíl letošního protestu iniciativa neprozrazuje, akční den chystá na sobotu 8. října.

„Za naše rostoucí účty za energie může závislost na fosilních palivech. Prodlužování těžby ani nahrazení uhlí srovnatelně škodlivým fosilním plynem není řešení. Potřebujeme konec všech fosilních paliv, který bude zároveň spravedlivý pro místní lidi, ” dodává Alžběta Králová.
Cílem klimakempu je dle organizátorů zároveň upozornit na to, že transformace regionu dlouhodobě neprobíhá spravedlivě. Plán, který kraj letos předložil, čelil kritice ze strany občanských iniciativ i Evropské komise. I poté, co byl opakovaně přepracován, stále upřednostňuje velké hráče oproti lokálním projektům.
„Odklon od uhlí přinesl zisky velkým společnostem, dlouhodobé problémy ale zůstávají neřešeny. Region se dlouhodobě potýká s odlivem obyvatelstva: například jen mezi loňským a předloňským rokem odešlo jen z Ostravy 5,5 tisíce lidí. Životní podmínky místních a sociální problémy ale český plán transformace neřeší,“ říká Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Ostrava.
Inciativa proto pořádá v pátek 7. října v centru Ostravy demonstraci Za důstojné bydlení a dostupné energie. Mimo jiné tak chce upozornit na příliš velký vliv, které zde má největší soukromý pronajímatel Heimstaden a společnost Asental, prostřednictvím které vlastní velkou část pozemků v regionu.
Problém je, že právě klimakempisté jsou součástí těch sil, které současnou energetickou chudobu zavinily. Je nutný návrat k uhlí, dokud nebude postaven takový počet jaderných bloků, které pokryjí jejich výkon (nejen elektrický, ale i nějakou náhradou teplárenského tepla). Navíc se ukazuje, že zemní plyn., který protlačují, má v důsledku úniků metanu 1,5 až 1,75 násobný skleníkový efekt než uhlí.
A už se objevily práce, které prokazují obrovskou ekologickou rizikovost ekology protlačovaného vodíku. Jeho únikům, pokud nebude spotřebován na místě bez dlouhého skladování, nelze zabránit (projde i ocelí a snad i zlatem) a v atmosféře jednak likviduje ozón, jednak likviduje ty výsledky fotochemických reakcí, které v atmosféře následně odbourávají metan. Takže prodlužuje jeho setrvání v atmosféře a i při konstantním přísunu do atmosféry biologickými a na člověku nezávislými procesy (tedy kdybychom zcela eliminovali zemní plyn, bioplyn a další jeho umělé zdroje) může vyvolat oteplení, proti kterému je onen CO2 jen prkotina.
Znám jedny manžele, kteří koupili pozemek, jezdili na něj stanovat místo rekreace u moře a za ušetřené peníze postupně kupovali cihly, písek a vápno, pak postavili obvodové zdi, nad nimi střechu, a pak vždy když ušetřili, nějakou příčku, část podlahy atd. Finalizaci domku zvládli už s malými dětmi. Ti by ovšem na nějakou „demonstraci za dostupné bydlení“ nešli a místo na klimakemp by šli na nějakou brigádu.