„Doufám, že se nám na základě našeho programu podaří mladé mobilizovat a dostatečně přesvědčit voliče, aby v říjnu přišli k volbám a svůj hlas nám dali. A tím také snížili věkový průměr poslanců, protože všichni ambasadoři naší kampaně pro mladé jsou na volitelných místech, na rozdíl od koalice Spolu,” říká třiadvacetiletá pirátská zastupitelka Ústeckého kraje Kateřina Stojanová, která je na Ústecku zároveň čtyřkou kandidátky koalice Pirátů a STAN do sněmovních voleb. 

Studentka pražské právnické fakulty Univerzity Karlovy a ambasadorka opoziční koalice pro téma sexuálního násilí v rozhovoru pro Studentské listy mluví také o nejpalčivějším problému pro mladé nebo o tom, jak kloubit studium a politické funkce.

Co považujete za hlavní příčiny toho, že jsou Piráti a Starostové v průzkumech populárnější mezi mladšími a naopak v nejstarších skupinách ztrácejí?
Je to politikou, kterou děláme. Spousta stran přichází s programem na čtyři roky, my však přicházíme s perspektivnějším programem s dlouhodobější vizí, ve kterém se mladší generace nachází mnohem lépe než generace starší. Navíc klademe důraz na spoustu aspektů, jež jsou mladší generaci bližší, jako je například digitalizace, otevřená správa a boj s byrokracií.

Zároveň si nemyslím, že Piráti nejsou schopni oslovit i starší voliče. Nedávno jsme spustili projekt jménem Senioři na palubě, v rámci něhož se potkávají senioři a seniorky, kteří sympatizují s pirátskými stanovisky a pomáhali sepisovat Pirátům program přímo mířený na starší voliče. Obecně si myslím, že Piráti mají co nabídnout všem věkovým skupinám.

Co považujete za nejpalčivější problém pro mladé lidi?
Z toho, co pozoruji během veřejných a mediálních debat, je pro mladé palčivé téma dostupnost bydlení na současném trhu. Sledujeme, že vlastnit byt se stává pro spoustu mladých čím dál tím méně dosažitelným cílem. Byty se zdražují a lidé se bojí toho, v jakých podmínkách budou žít. 

Piráti a STAN nedávno představili program pro mladé. Jaké na něj máte zatím odezvy?
Na program pro mladé máme zatím neskutečně dobré ohlasy, obzvlášť od věkové skupiny, na kterou je kampaň mířená. Naším cílem bylo hlavně mladým ukázat, že o ně stojíme, stojíme o jejich hlasy a že budeme dobře v parlamentu zastupovat jejich zájmy. Právě proto jsme program postavili na bodech, jako je dostupnost bydlení, tresty za sexuální násilí, digitalizace, manželství pro všechny a duševní zdraví.

Vidíme, že na sociálních sítí lidé reagují pozitivně a že jsou lidé rádi, že jako jedna z mála kandidujících koalic se o tato téma zajímáme. Doufám, že se nám na základě našeho programu podaří mladé mobilizovat a dostatečně přesvědčit voliče, aby v říjnu přišli k volbám a svůj hlas nám dali. A tím také snížili věkový průměr poslanců, protože všichni ambasadoři naší kampaně pro mladé jsou na volitelných místech, na rozdíl od koalice Spolu. Tedy pokud mladí přijdou k volbám v říjnu a budou nás volit, zvýší se také zastoupení mladých v Poslanecké sněmovně.

Podle čeho jste témata pro mladé vybírali?
Témata jsme vybírali na základě diskuse s mladými lidmi a podíleli jsme se na něm my, mladí členové, takže jsme sami vytipovali, co nás trápí nejen jako politiky, ale především jako mladé občany této země. Vycházeli jsme i z průzkumů, které se zaměřovaly na mladé lidi a jejich preference a zájmy. 

Do jaké míry, podle vás, by měli mít lidé právo participovat na rozhodování o veřejných věcech? Kde jsou podle vás hranice?
Já věřím v premisu, že pokud politika ovlivňuje životy nás všech, tak potom by v politice měli být lidé, kteří zastupují všechny skupiny obyvatel, tak aby každý občan měl možnost mít svého zástupce a obhájce svých názorů a tím se podílet na rozhodování. 

Pirátská strana si zakládá na přímé demokracii a na rozdíl od jiných stran o ní jen nemluvíme, protože jak je dobře známo, tak ji aplikujeme i na naše vnitřní procesy, například kandidátní listiny skládá svým hlasováním členská základna, není to žádné autoritativní seřazení jmen. Dále také věříme, že přímá demokracie má své místo nejen ve vnitrostranickém, ale také ve veřejném prostoru, proto jsme jedna z mála stran, které prosazují přímou volbu starostů. Není to ale jen o dosazování funkcionářů do veřejných politických funkcí, věříme také, že by také měli lidé mít právo tyto své zástupce odvolat. 

Nezatížení škraloupy

Co vás vedlo ke vstupu do politické strany?
Vyrůstala jsem v rodině, kde byla politika vždy důležité téma. Často jsme rozebírali veřejně dění a už od malička jsem tedy vnímala, co se kolem mě děje, zajímat se o politiku bylo pro mě během dospívání přirozené. Participovala jsem v různých žákovských parlamentech, když jsem chodila na základní školu a poté na gymnázium. Chodila jsem také na zastupitelstvo v Litoměřicích, kde jsem se narodila. 

A proč zrovna Piráti?
V našem zastupitelstvu mi velmi chyběla strana jako jsou právě Piráti, které jsem sledovala již během jejich kampaně v roce 2017. Kontaktovala jsem tedy místní Piráty a Pirátky a začala jsem se s nimi bavit o komunální politice a také o jejich pohledu na svět a jak ho zlepšit. Piráti mě zaujali svým programem, který se od ostatních stran lišil právě tím, že vnášel nový a čerstvý pohled, byl velmi transparentní a otevíral lidem dveře do politiky. Za druhé Piráti nebyli a nejsou zatížení politickými škraloupy a korupčními kauzami na rozdíl od zbytku tradičních stran napříč politickým spektrem, ať už jde o ODS, ČSSD nebo KSČM. 

Jaké to je, kloubit studium práv, práci v krajském zastupitelstvu a kandidaturu do Poslanecké sněmovny?
Z časového hlediska je to velmi náročné. Člověk si musí umět efektivně zorganizovat svůj čas, což je však běh na dlouhou trať a rozhodně nechci říkat, že by se mi to v současnosti úplně dařilo. Tím, že studuji práva, jež s prací v krajském zastupitelstvu a politikou souvisí, se naštěstí pořád pohybuji v oboru, který je mi blízký. V politice často ze svých znalostí a zkušeností v oblasti práv čerpám, politika mi taky velmi pomáhá porozumět právu v mnoha oblastech. 

Máte nějaký plán, jak budete kloubit politický a soukromý život, pokud budete v říjnu zvolena do parlamentu?
Moc nevím, co mě čeká, protože jsem nikdy ještě nebyla zvolena do Poslanecké sněmovny, ale myslím si, že na kvalitě jakékoliv politické práce se odráží i to, do jaké míry je člověk schopen starat se o své duševní zdraví, k němuž patří také dostatečný odpočinek. Takže bych si přála, abych si byla schopna nastavit život tak, abych odváděla dobrou a kvalitní politickou práci ve Sněmovně, ale zároveň i dokázala dobře pečovat o své duševní zdraví.

Co vnímáte jako svůj dosavadní největší úspěch v krajském zastupitelstvu?
Vzhledem k tomu, že jsem opoziční zastupitelka, tak se věci z mé pozice prosazují těžko. Nicméně jeden ze svých cílů, které jsem si stanovila, bylo vysvětlit lidem, co krajské zastupitelstvo dělá a myslím si, že se mi dobře daří, předávat informace o dění v komunální politice široké veřejnosti. Myslím si, že životy lidí v Ústeckém kraji ovlivňuje krajské zastupitelstvo více, než si dokážeme představit.

Já mám na starosti oblast zdravotnictví, takže jsem se snažila akcentovat téma dostupnosti zdravotnictví pro všechny obyvatele našeho kraje. Také jsem se snažila zasadit o to, aby Ústecký kraj zachránil nemocnici v Rumburku, které hrozilo uzavření i přes to, že zajišťuje péči pro více než 55 tisíc obyvatel, blízké téma pro mě byl také příběh litoměřické nemocnice, která měla být zprivatizovaná, než ji odkoupil Ústecký kraj. 


Sedm nesnází mladé generace. Piráti a Starostové představili program pro nejmladší voliče

V malém postranním sále pražského hudebního klubu Rock Café v pátečních odpoledních hodinách z vyvýšeného podia lídři opoziční koalice Pirátů a STAN Vít Rakušan a Ivan Bartoš o něco ostřejším tónem, než jsme obvykle zvyklí z televizních debat a parlamentních projevů, představují program zaměřený na nejnovější generaci. Za nimi na pódiu stojí právě ti, na jejichž vrstevníky je představovaný program mířen, nejmladší z koaliční kandidátky. Více čtěte v reportáži našeho redaktora Vojtěcha Brodského.


Máte něco konkrétního, co byste chtěla prosadit v Poslanecké sněmovně, o čem se v současnosti příliš nemluví, je to přehlížené téma?
V kampani pro mladé jsem ambasadorkou tématu sexuální násilí, což je v poslední době na veřejnosti velké téma. Vidíme, že současný systém je nefunkční, řada případů sexuálního násilí končí pro pachatele podmínkou nebo zproštěním viny. Mnoho žen se bojí sexuální násilí nahlásit, nebo se stávají obětmi takzvané sekundární viktimizace, kdy je orgány činné odrazují od nahlášení napadení nebo jejich utrpení bagatelizují.

Dalším bodem je také podpora nejen soudců a policie, ale také advokátů a zdravotníků, aby věděli, jak šetrně s takovými případy pracovat. Jak často říkám, veškerým problémům předchází prevence, takže bych chtěla prosazovat kvalitní a dostupnou výuku sexuální výchovy na školách. Dále bych také ráda zasazovala o dostupnou zdravotní péči pro všechny zde v Ústeckém kraji.

Máte nějakou aktivitu, při které přicházíte do styku s jinými lidmi, než potkáváte v rámci vaší politické aktivity a studia?
Musím se přiznat, že politika a studium mi zabírá většinu mého času a tak nemám v poslední době moc prostoru na volnočasové aktivity, ale ještě donedávna jsem každý týden chodila na zkoušky dívčího pěveckého sboru, ve kterém působím už od dětství. Také jsem hrála v divadelním souboru. Hudba a divadlo mě provází celý život a byly to pro mě vždy oddechové aktivity, při nichž jsem se setkávala s lidmi, kteří se o politiku moc nezajímají. 

Kde se vidíte za deset let?
V říjnu nastupuji do čtvrtého ročníku právnické fakulty a tedy mi zbývají ještě dva roky studia. Samozřejmě o mém osudu na budoucí čtyři roky hodně rozhodne 9. říjen. Také mi ještě zbývají tři roky působení v krajském zastupitelstvu, tedy jsem následujících pět let zavázaná studijními a politickými povinnostmi. A těch dalších pět let je pro mne velká píseň budoucnosti a nedokážu to moc odhadnout. Předpokládám, že budu moct být užitečná i v oblasti práva.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..