Snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla proměnil 6 z 14 nominací na cenu Český lev. Jedná se o další vítězství liberální měšťanské hegemonie stavící se dlouhá desetiletí do role obětí komunistického režimu, v 90. letech nepotrestaného. Pomyslnou vinou naopak stále trpí naše levice, která je v hlavách nejen hrdých Pražanů nositelem diktatury a socialismu. Neustálá hra na oběť však možná skončí návratem obávané KSČM do vrcholové politiky. Co se to děje?
Černobílý a emotivní svět Vln pro Cinepur bravurně popsala naše šéfeditorka Julie Šafová. K tomu jen dodám, že Češi jsou v tomto snímku opět vyobrazeni jako oběť, tentokrát Rusů, Sovětů, bolševika, tudíž vlastně levice. Obecně Mádlův politický postoj shrnuje nechvalně proslulé video z roku 2010 Přemluv bábu. V něm se Mádl se svoji hereckou kolegyní Marthou Issovou snaží diváka přemluvit k tomu, aby své stále žijící prarodiče přesvědčil o nekonečné škodlivosti levice, jež samozřejmě zhorší nadějnou budoucnost mladých. Na jejich Facebooku stojí: „Pojďme změnit budoucnost! Komunisti a levice nemusí zadlužit stát tak, aby to musely splácet i děti našich dětí! Přemluvte rodiče a prarodiče – ať volí pravicové strany!“ Nejen že se tímto argumentem pravice cyklí od svého porevolučního návratu. Došlo to až tak daleko, že ta samá stránka dnes sdílí příspěvky organizace Dekomunizace, která chce v jedné ze svých petic zakázat používání slova komunismus.
Pokud vám už toto nepřijde bizarní, tak nebojte. Nic nekončí, jedeme dál. Česká liberálně demokratická veřejnost se lekla nové administrativy Donalda Trumpa a neví, jakým způsobem se k ní stavět. Glosátor Seznam Zpráv a novinář Václav Dolejší se rozhodl fašizujícího Trumpa přirovnat k prolhaným komunistickým předákům. Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery ho v rozhovoru pro DVTV dokonce nazval kapitalistickým komunistou. Na svém facebookovém profilu to následně vysvětlil takto: „Příměr bych použil znovu, protože v rozhovoru jsem odkazoval na konkrétní věc. A sice na vyhazování úředníků a odborníků a nahrazování je loajálními lidmi bez kompetence, které jsme tu zažili po únoru 1948, kdy se posílali úředníci a inteligence obecně do výroby a naopak dělníci do vedení podniků a úřadů.“
Tabery doufal, že z toho bude patrná absurdita umocněná tím, že někteří dnešní komunisté Trumpa vítají. Zdá se, že české postkomunistické trauma nedovoluje jiné příměry s režimy, které také vyhazovaly úředníky a odborníky, prováděly čistky a dosazovali své věrné kádry. Toto přeci nejsou znaky pouze obávaného „komunismu“, ale i jiných autoritativních či totalitních režimů. Příklady takových pravicových vlád najdeme historicky v Německu, Itálii nebo v Chile. Levicové zase u nás, v Rusku a Číně. Český státotvorný příběh ukazuje panování komunistické strany jako největší zlo, ale ryzí antikomunismus nám spíše ubližuje a nedovoluje hlubší sebereflexi toho, co mu předcházelo a co po něm následovalo. V důsledku je přirovnání podnikatele a bývalé televizní celebrity ke komunistovi okatě jednostranné a zjednodušující, zvlášť v kontextu různých politických kroků Trumpa. Pravicová hegemonie žije v našich zdech.
Pakliže spíše pravicová česká veřejnost stále označuje něco, s čím má problém, za „komunismus“, nezbývá ji než si vyslechnout názor většiny u voleb. Bude to zasloužené a nepřekvapivé. Přitom Vlny paradoxně oslavují část reformních komunistů té doby. Mainstream by se tedy měl konečně rozhodnout, kdo je ten „dobrý“ a kdo „zlý“ komunista. Až se pak opět budou všichni divit, co že to udělali špatně a že toho gaunera Babiše s bolševiky věšícími Horákovou volí jen nějací dezoláti, levičáci a elfové, bude pozdě. S příchodem nového konzervativního světa se totiž tento ideový konflikt ještě vyostří a všechny jeho strany bude o to více bolet.
Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktoři Jakub Hříbek a Jakub Roubíček se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.
len blázon môže takto označiť Trumpa
Děkujeme ruSSlovenským fickám za názor na někoho, komu nesahají ani po tkaničky.
ďakujem za prekrasny argument pani Jana, čo keby ste sa radšej vyjadrila k téme?
Tento přístup je označován angazovanym uměním a štědře každým systémem odměňován. Tedy nic nového pod sluncem. Se skutečným uměním nemá nic společného.