Ačkoliv Prague Pride proběhne letos již pojedenácté a platí za nejmasovější českou akci na podporu LGBTQ komunity a podporu šíření osvěty, za duhovým festivalem nemusíte jezdit až do Prahy. Právě v těchto dnech probíhá Ostravský PRAJD ve třetím největším českém městě. Po celý týden budou v rámci festivalu probíhat přednášky a workshopy, přespříští sobotu akce vyvrcholí protestním pochodem z Masarykova náměstí do Komenského sadů.

Zasloužíme si bezpečný prostor jako všichni ostatní. Chceme se podílet na jeho vytváření pro všechny, kdo jej potřebují, protože ho v Česku stále není dostatek. Nárokujeme si zapojení do společenského života bez hrozby diskriminace a potřeby se asimilovat, říká spolumluvčí Klára Stolinská.

Letošní program Ostravského PRAJDU sestává z více než desítky rozmanitých akcí.  Návštěvníci se mohou těšit na sérii přednášek a workshopů o právních překážkách kvír lidí, o LGBT+ seniorech a uprchlictvu, aktivismu či sexuální práci. Vrcholem bude demonstrace na Masarykově náměstí a následný průvod s doprovodným programem, který zakončíme v Komenského sadech, říká Małgorzata Hanczakowska, spoluorganizátorka PRAJDU.

„V parku si můžete poslechnout koncert, bezplatně se otestovat na HIV nebo si užít piknik s kamarády. Kdokoliv zde také může nalézt pomoc u různorodých LGBT+ organizací, se kterými spolupracujeme. Záleží nám na tom, aby byla naše komunita cítila bezpečně. Chceme ji sjednotit, aby si byli lidé navzájem oporou a nikdo se necítil sám,“ vysvětluje Stolinská.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

Večer po průvodu si nenechte ujít afterparty s vystoupením místních drag umělkyň,“ říká Hanczakowska, „drag je neodmyslitelnou součástí revolučního kvír hnutí, kde docházelo k intersekci trans a černošské komunity. Symbolizuje osvobuzující prostor pro sebevyjádření a radikální sebelásku. Jsou to právě tyto komunity, kterým vděčíme za zrod politického kvír aktivismu, vysvětluje Hanczakowska.

„Ostravský PRAJD je a vždy byl antikapitalistický. Již od počátku jsme jej chtěli pojmout nemainstreamově. Náš kvír aktivismus je ze své podstaty intersekcionální, protože všechny formy útlaku spolu souvisejí. Boj za LGBT+ práva nikdy nemůže být úspěšný, dokud stále existují další formy útlaku, jako je kapitalismus či patriarchát, uzavírá Hanczakowska.

Zdroj: Ostravský PRAJD

Ostravský PRAJD je kolektiv, jehož cílem je boj za práva sexuálních a genderových menšin, osvěta a podpora občanské
angažovanosti v této oblasti a vytváření prostoru pro seberealizaci LGBTQ osob v regionu. Zakládá si na nekomerčním principu a funguje bez podpory korporací a sponzorů.

Ostravský PRAJD přitom zdaleka není jedinou mimopražskou LGBTQ akcí.  Letos v červnu proběhl vůbec první pochod hrdosti v moravské metropoli Brně, už od roku 2017 pride probíhá i v západočeské Plzni. Crowdfundingovou kampaň na podporu prvního ročníku edukativně-kulturního festivalu o LGBTQ lidech shání aktivisté také v severočeském Mostě.

Ostatně, ani Praha nemá pouze „jediný” pride festival. Už několik let se v Praze koná Act*Pride a loni hlavním městem prošel průvod Reclaim Pride, za nímž stojí skupina aktivistů v čele s Kryštofem Stupkou. Organizátorům alternativních pražských pridů podobně jako těm ostravským vadí přílišná komercionalizace Prague Pride a jeho upuštění od radikálnějších východisek.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..