Jste si jistí, že to, co jste právě přečetli, je pravda? Máte potřebu si informace ověřovat? Nenecháte se snadno ovlivnit? Gratuluji – nejspíše umíte kriticky myslet.

Jak už jsme psali v článku Fake News! Můžeme ještě nečemu veřit?, je kolem nás spousta nepravd, lží a dezinformací. Pro člověka, který nemá dostatečné vzdělání, může být složité se ve věcech vyznat, a tudíž si na ně utvořit vlastní, argumenty podpořený názor.

Důležitost kritického myšlení vyzdvihoval už německý osvícenec Immanuel Kant, který ve svém díle Kritika čistého rozumu tvrdí, že je důležité spojit subjektivní i objektivní pohled, abychom docílili nejlepšího možného výsledku v přijímání a posuzování informací.

Je tedy důležité neopomíjet fakta, která nám jsou předkládána, a současně vzít v potaz i své předchozí zkušenosti a vědomosti. Zároveň bychom měli k informacím přistupovat s patřičným odstupem a nenechat se ovlivnit naléhavostí, nebo emocionálním vyzněním celého sdělení.

Jak tedy správně kriticky myslet?

  1. Nepodléhejte veřejnému mínění, zažitým a ve společnosti ukotveným názorům. Je možné, že jsou oprávněné, ale nemusí to tak nutně být.
  2. Snažte se držet si odstup. Je daleko těžší objektivně posoudit něco, co se nás přímo dotýká, než něco, co je nám vzdálené. Zdálo se vám někdy, že problémy ostatních lidí vypadají v porovnání s vašimi jako banality? Tak přesně o tom mluvím. Proto platí – čím větší odstup, tím lépe.
  3. Přemýšlejte o smyslu sdělení – Je to reklama, zpráva? Má mě to ovlivnit, vzbudit emoce, poskytnou informaci? Vzhledem k formě se často liší i kvalita informací.
  4. Nepodléhejte prvnímu dojmu, snažte se o věcech přemýšlet do hloubky. Hledejte protiargumenty, které vyvrací sdělení. Snažte se číst zprávu několikrát.
  5. Porovnejte informace s vašimi zkušenostmi. Jestli například článek říká, že je nějaká menšina špatná, a vy s ní přitom nemáte špatné zkušenosti, měli byste se nad informacemi v textu zamyslet podrobněji. Zkuste text ukázat lidem z odlišných sociálních a intelektuálních skupin a dívejte se, jak budou reagovat.

A to nejdůležitejší: Přemýšlejte o věcech v širších souvislostech, nenechte se ovlivnit, a hlavně nepřejímejte názor někoho jiného, bez bližšího prozkoumání, místo toho svého.

Anna Štětková

Redaktorka Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..