Politologický klub Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve spolupráci se spolkem POLIS a Filozofickou fakultou UK pořádal v pátek první velkou předvolební debatu lídrů pražských kandidátek do podzimních komunálních voleb. Debata pěti hostů moderovaná místopředsedou Politologického klubu Janem Volencem se točila nejen kolem rozsáhlé kauzy, která v posledních dnech hýbe pražskou politikou, ale také kolem vizí stran pro příští volební období.

Debaty pořádané studentskými spolky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy se účastnilo pět politiků z čelních míst kandidátek pro podzimní komunální volby v hlavním městě: místopředseda ODS a zastupitel Zdeněk Zajíček za koalici SPOLU, současný primátor Zdeněk Hřib za Piráty, náměstek primátora Petr Hlaváček za hnutí STAN, Ondřej Prokop za hnutí ANO a Jan Čižinský za uskupení Praha sobě. Diskuse politiků pořádaná studenty se konala právě v době, kdy se na veřejnost dostávají stále nové informace o rozsahu nezákonných aktivit skupiny kolem dnes již bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka a zlínského podnikatele Michala Redla, obou toho času ve výkonu vazby.

Komentářům k aktuální kauze byl věnován hned úvodní blok, v němž se Petr Hlaváček, reprezentant hnutí STAN, které je nyní celou záležitostí ochromeno, omluvil všem Pražanům. „Pokusím se napravit pošramocenou pověst,“ přislíbil. Jan Čižinský z hnutí Praha sobě zdůraznil roli dalšího náměstka Adama Scheinherra nominovaného do městské rady právě tímto uskupením, který policii již před dvěma lety o nestandardním chování ostatních pražských politiků informoval.

Roli pražského radního pro dopravu naopak kritizoval Ondřej Prokop z hnutí ANO, který situaci přirovnal k řešení vraždy. „Přece vám policie nedá takový pokyn a neřekne vám: nechte ho to spáchat, to je podivné,“ uvedl v reakci na Čižinského tvrzení, že náměstek za Prahu sobě postupoval podle policejních pokynů. Primátor Zdeněk Hřib pak upozornil na to, že se žádná z nelegálních činností netýkala práce pražského magistrátu a kauzu využil ke kritice nedostatečné transparentnosti pražského dopravního podniku.  

Lídři současné pražské magistrátní koalice: primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha sobě) a Jiří Pospíšil (TOP 09 a STAN), Zdroj: Wikimedia Commons

Kandidáti v debatě však řešili i své dlouhodobé vize. Koaliční strany dnes vládnoucí hlavnímu městu vyzdvihovaly zejména posuny, k nimž za poslední roky došlo. „Začali jsme stavět metro D a v plánu jsou i další projekty,“ oznámil současný primátor. Uvedl, že město by nemělo lidem nařizovat, který způsob dopravy je nejideálnější. Koalice SPOLU prosazuje strategickou dohodu města se státem, ať už se jedná o plány uvnitř města nebo budování městského okruhu, kandidát ODS Zdeněk Zajíček horoval zejména za vyjednání dalších dohod se Středočeským krajem. Ondřej Prokop z ANO pak odmítl, aby „byl motorista pro město nepřítelem“. 

Koaliční politici se také zavázali k tomu, že hodlají dodržet kritéria ambiciózního městského klimatického plánu. „Již jsme vysadili polovinu stromů z těch, které jsou naplánovány pro dvě volební období,“ uvedl současný primátor. Jan Čižinský zmínil další vyhlídky zejména s ohledem na kapacitu čističek odpadních vod. Kandidát hnutí ANO naopak klimatický plán kritizoval, zejména kvůli tomu, že se na jeho podobě výraznou měrou podílel právě obviněný náměstek, který měl v gesci životní prostředí. „Nic, co vytvářel pan Hlubuček, by nemělo pokračovat,“ odmítl vizi s tím, že je potřeba se o ekologickém zatížení bavit s ohledem na „selský rozum“. 

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

V oblasti bydlení kandidát ODS Zdeněk Zajíček představil jako prioritu nutnou dohodu mezi privátním sektorem a hlavním městem. „Stojíme tady ale před největším problémem, a to je připravenost ploch a dlouhé stavební řízení,“ uvedl. Všichni hosté se pak shodli na tom, že se hlavní město ocitlo v obrovské bytové krizi a rovněž opoziční strany uznaly, že to není jen chyba současné městské reprezentace.

„Tento problém mají všechna západní města z důvodu urbanizace,“ uvedl kandidát hnutí ANO. Náměstek za hnutí STAN pak podpořil „mnohodruhové bydlení“ a vzpomněl období první republiky, kdy byty stavěly i banky a církve. Všichni hosté se shodli na tom, že ideální je kombinace investičních projektů z vlastnického hlediska. Primátor Zdeněk Hřib pak kritizoval systém Airbnb, který označil za „mor“.

Hosté se v reakci na dotazy publika dotkli i otázky podpory studentů. „Rozjeli jsme projekt Kampus Hybernská a snažíme se studentskou Prahu všemožně podporovat,“ uvedl Zdeněk Hřib. „Je potřeba vést debatu o výstavbě nových kolejí, pokud chceme být plnohodnotným univerzitním městem,“ doplnil Zdeněk Zajíček z ODS s tím, že je potřeba se na tuto otázku maximálně zaměřit.

„Studenti patří do města, protože jej také nejméně zatěžují, zejména pak z hlediska dopravy,“ uvedl Hlaváček z hnutí STAN, který zmínil i projekt vesmírné agentury na Praze 8, který podle něj bude mít i dopad na vědecký potenciál České republiky. Jan Čižinský za Prahu sobě pak uvedl, že se nyní „otáčí loď“, protože ještě před několika lety se Praha chtěla studentských kolejí zbavit. 

Aleš Michal

Interní doktorand oboru politologie na FSV UK a spolupracovník redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..