Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

15.02.2021 08:59

O maturitách s maturanty

Během pandemie si každý nás musel zvyknout na změny v běžném režimu. Mezi ty, kdo museli své dny od základu převrátit, patří bezpochyby studenti. Z času stráveného ve škole v komunitě spolužáků se staly dny před monitorem počítače. Distanční výuka ale není jedinou starostí žáků, otazníky se vznášejí i okolo závěrečných zkoušek.

První velkou změnu maturit zaneslo Ministerstvo školství do didaktických testů, studentům poskytne více času na jejich vypracování. U matematiky se jedná o navýšení časového limitu o 15 minut, u českého jazyka a u literatury bylo přidáno minut deset. „Tato časová modifikace je více než dostatečná,“ souhlasí s postupem Ministerstva školství Jana, studentka pražského gymnázia. „Nastavení času nám vůbec nepomůže, na konci už člověk často neví, co vyplňovat,“ oponuje jí Lukáš, který studuje střední školu v Liberci. Dle Anny, další studentky gymnázia v Praze, je prodloužení časového limitu u didaktických testů úleva jen na oko, aby se neřeklo, že maturita není jednodušší. „U českého a cizího jazyka mi prodloužení limitu nepřijde potřebné ani rozhodující,“ dodává.

Dalším velkým krokem, který ministerstvo podniklo, bylo zrušení slohové práce u českého jazyka a cizích jazyků. „Nemyslím si, že by šlo o nějaké velké zjednodušení maturity. Řekla bych, že sloh je nejjednodušší částí, takže je to v podstatě jedno,“ dodává Jana. Souhlasí s ní i její spolužák Matyáš: „Slohovou práci bych nejspíš stejně zvládnul. Mnohem více by mi vyhovovalo zrušení ústní části.“

Za zrušení ústní částí maturit se postavili i další oslovení studenti, Lukáš a Helena. „Se zrušením slohových prací nejsem spokojen, protože to byla jediná část, díky které jsem si mohl zlepšit známku,“ vysvětluje svůj nesouhlas Lukáš. „Mnohem více by nám pomohlo zrušení ústních zkoušek, chybí mi rok studia, který nedoženu.“ Helena, studentka zdravotnické školy, s ním souhlasí: „Zrušení slohových prací mi nevadí, ale zrušila bych i ústní části.“

Mluvte s námi

Vůbec největší rozhořčení ale studenti neprojevili nad maturitami samotnými, ale nad komunikací ministerstva školství s maturanty a ostatními studenty. Anna vysvětluje, že je pochopitelné, že se nyní vše mění ze dne na den, ale ministerstvo podle ní ve věcech dělá ještě větší chaos. „Komunikace ministerstva školství mi nevyhovuje, ať už z důvodu řešení podoby maturit na poslední chvíli nebo neustálého čachrování s tím, kdy se kdo bude vracet do školy,“ vysvětluje Anna.

Robert Plaga. Zdroj: vlada.cz

„Pokud ministerstvo chce normální komunikaci a objektivní názor, nemůže dělat ankety na Instagramu nebo podobných sociálních sítích. Mnohem lepší by bylo odeslat dotazník všem žákům přes školy. Další věcí navíc je, že studenti si přejí jednu věc, a ministerstvo školství udělá pravý opak,“ komentuje situaci Jana. Ve své odpovědi odkazuje na příspěvek ministra školství Roberta Plagy (za ANO), který několik týdnů před představením podoby maturit na svém instagramovém účtu zveřejnil anketu ohledně formy zjednodušení letošní maturity. Studenti za vítěznou možnost zvolili odebrání ústních částí maturit, na druhém místě se umístilo zrušení didaktických testů, na třetím eliminace slohových prací a na čtvrtém buď udělení maturit úředně či úplné zachování zkoušek v současné podobě. Ministerstvo nakonec zvolilo třetí možnost, tedy zrušení písemných prací.

S přístupem ministerstva nesouhlasí ani ostatní studenti. „Komunikace ministerstva mi vůbec nevyhovuje, na žádný ze svých dotazů jsem zatím nedostal jedinou odpověď, “ stěžuje si i Lukáš. „Chtěla bych, aby se více naslouchalo školám a studentům a aby se velké změny neděly na poslední chvíli,“ dodává přání do budoucna Jana.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Komentáře