Propadnout zoufalství kvůli politice dnes není složité. Vládní opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru už přes rok omezují naše svobody a politici z koalice i opozice nenabízejí přesvědčivé recepty, jak úspěšně čelit infekci a jejím dopadům. Přesto se zdá, že aspoň na něčem se naši volení zástupci shodnou.

Pomiňme poznámku cynika, že společnou prioritou všech politiků a političek bude v příštích měsících především to, že byste je měli volit v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Shodu mezi koaličními i opozičními politiky najdeme v poslední době především (a možná jenom) na tom, že prioritou při rozvolňování protiepidemických opatření mají školy. Větu, že děti se co nejdřív musejí vrátit do lavic, protože distanční výuka na nich zanechává velké škody, najdeme v obměněné formě ve vyjádřeních všech lídrů a lídryň.

Ve školním roce, ve kterém se někteří žáci učili ve školách naposledy na podzim, se to možná zdá jako samozřejmost, ale k tomu, že školy se mají zavírat jako poslední a otevírat jako první, vedla dlouhá cesta. Od Romana Prymuly, jenž loni v říjnu zavřel střední školy dříve než hospody, po Jana Blatného, který od Nového roku tak dlouho sliboval deváťákům a maturantům návrat do škol, až podcenil rostoucí čísla nakažených a musel v březnu poslat domů i prvňáky a druháky.

Dnes už snad panuje všeobecná shoda na tom, že při jakémkoliv uvolňování restrikcí musí být první na řadě žáci a studenti. Doufejme, že politici i veřejnost budou souhlasit taky s tím, že kvůli vzdělávání budeme muset odložit otevření obchodů i restaurací, abychom toho nerozvolnili „příliš moc naráz“ a nevrátili křivku epidemie zpět na rostoucí trajektorii. Potom by snad aspoň nejmladší děti vydržely ve školách natrvalo od 12. dubna, kdy by se mohly podle vládního plánu vrátit.

Místo závěrečné poznámky mladého cynika a z koronavirové doby naučeného skeptika tak raději jedno přání: snad politická shoda na důležitosti vzdělávání vydrží i po úplném návratu prezenční výuky. A nejlépe i po volbách, kdy bude nová vláda vymýšlet, kterou oblast veřejných výdajů kvůli velkým deficitům seškrtat.

Očima studenta je seriál Studentských listů, který vychází každý pátek. Jeden z redaktorů v něm představí svůj pohled na vybrané téma, které v poslední době hýbalo českým nebo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..