Toho dne bylo mimořádně chladno. Psal se 28. říjen 2018 a já stál promrzlý až na kost na Masarykově náměstí v Hradci Králové. Ptáte se, co mě tam přivedlo? Pozvala mě tam spolužákyně a slíbila mi trikolóru. Celá země si totiž připomínala 100 let od založení Československé republiky. Kromě samotné trikolóry jsem si ale odnesl také nejlepší rozhodnutí svého života: chci se stát skautem.

Do té doby jsem býval prototypem „městského kluka“, který znal akorát kámen, asfalt a denní šeď středně velkého města. Rozhodně to není tak, že bych si chtěl stěžovat. Byl to život poměrně poklidný, ale něco mu prostě chybělo. Zkrátka to byl život přehnaně digitální a nudný. Všechno se změnilo po výše popsané události, od které uplynuly již více než dva roky.

Skaut má holá kolena

Kdo to vlastně je ten skaut? Nejjednodušší výklad může znít takto: „V Česku je to člen spolku Junák – český skaut, případně jiné podobné organizace“. Osobně mi toto vymezení přijde jako to nejméně přesné. Samotné členské příspěvky z vás žádného opravdového skauta neučiní. Rovněž tvrzení: „Skaut je ten, kdo se věnuje skautingu“, nám toho příliš mnoho neřekne.

V dnešním díle pravidelné páteční glosy #ocimastudenta se náš redaktor zaměřil na netflixový seriál Zaklínač. Co se mu na něm nezdá? ?

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Pátek 4. prosince 2020

 

Opravdový skaut by především měl dbát skautského zákona. K čemuž se zavazuje ve skautském slibu. Jak zní tento zákon? Skaut je pravdomluvný. Skaut je věrný a oddaný. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta. Skaut je zdvořilý. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců. Skaut je veselé mysli. Skaut je hospodárný. Skaut je čistý v myšlení, slovech i skutcích.


„Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe: sloužit Nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době, plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti i bližním. K tomu mi dopomáhej Bůh.“

Skautský slib (vč. dobrovolného dodatku)


Skauting tedy klade celkem vysoké nároky na osobní zodpovědnost a morálku. Byť už to je samo o sobě velice důležité, skauting nabízí více. Vraťme se k příkladu mé maličkosti. Jedna z rangers (věková kategorie dívek, od 15 let) o mě po mém prvním táboře prohlásila: „ten strom jsi kácel topůrkem“. Příhoda je to s odstupem vtipná. Ale hlavně, dnes už bych se takové hlouposti nedopustil.

Pojďte do toho také

Ať jste rodič nebo student, určitě zvažte účast na tomto úžasném celosvětovém hnutí, které nabízí nová přátelství, zprostředkovává dobrodružství a učí nové věci. Je to opravdu jednoduché, můžete začít třeba zde.

Již jsme napsali

Nejlepší je předávat demokratické hodnoty, říká příbramský student. Zorganizoval připomínku revoluce

Mezinárodní skautský svátek aneb jak se letos slaví Den zamyšlení

Zdroj náhledového obrázku: Jakub Antonín

Studentské listy přinášejí nový formát glosy s názvem Očima studenta. Každý pátek vám jeden z redaktorů Studentských listů představí svůj pohled na jedno z témat, které v uplynulém týdnu hýbalo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury. Tak zase příští pátek.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..