Právě si prohlížíte Očima studenta: Ke kadeřníkovi nebo na pivo? Nezapomínejme při rozvolňování na školy

I přes chladnější počasí na nás začíná doléhat jarní atmosféra. Vyrážíme do přírody, na pivo do parků a těšíme se na slibované rozvolňování opatření. Pochopitelně, domácí stříhání a on-line nakupování už nás nebaví. Nezapomínejme však při rozvolňování opatření na školy!

Jejich otevření se v posledních měsících stalo politickou prioritou, což jsme s povděkem kvitovali už na začátku dubna. Od té doby se do škol vrátili žáci prvního stupně ZŠ a speciálních škol a předškoláci v MŠ, od pondělí pak dojde k obnovení praktické výuky na SŠ a částečně na VŠ (poslední ročníky) a návratu všech dětí do školek ve třech krajích. S omezeními může probíhat také mládežnický sport.

Trvalo to zbytečně dlouho, ale i tak je to dobře. Spousta studentů však nadále zůstává na distanční výuce, přestože na nich zanechává nezanedbatelné škody. Samozřejmě jde o druhý stupeň ZŠ, středoškoláky a vysokoškoláky. Jejich postupný návrat do lavic by tak měl být stále na prvních místech všech rozvolňovacích plánů.

Balíček po návratu zpět do normálního života: školy. Zdroj: vlada.cz

I proto zarážejí ve čtvrtek představené balíčky pro návrat zpět do normálního života. Ne že by v nich nebyly rozumné kroky – vláda počítá s tím, že při nezhoršení epidemie se na začátku května vrátí 2. stupeň ZŠ (ale pouze v krajích s nižšími počty nakažených) a rozšíří se amatérský dětský sport. Na rozdíl od plánu uvolňování obchodů a služeb v nich ale úplně chybějí plány pro návrat dalších studentů.

Tedy s jedinou výjimkou v podobě obnovy praktické výuky zbývajících ročníků VŠ, když celostátně klesne týdenní počet nakažených pod hranici 100 na 100 tisíc obyvatel. Zbytek má smůlu: se středními školami bez praktické výuky jako by se už vůbec nepočítalo, o vysokých školách ani nemluvě.

Vládními sliby zklamaným maturantům ani vysokoškolákům zakončujících letní semestr už to asi ani vadit nebude, někteří středoškoláci se však do škol od podzimu vůbec nepodívali. Například prváci se nestihli ani pořádně seznámit a už museli domů k obrazovkám svých počítačů.

Balíček po návratu zpět do normálního života. Zdroj: vlada.cz

Proč by ale mělo vadit, že středoškoláci nevědí, kdy půjdou do školy? Díky vládě už si aspoň můžou naplánovat, kdy si zajdou na venkovní divadlo, ke kadeřníkovi nebo na oběd na zahrádku. Otevírání těchto sektorů totiž kabinet naplánoval do šesti balíčků, zatímco školy pouze do tří.

To neznamená, že by uvolňování obchodů, služeb, kultury a sportu nebylo důležité, je však nepřípustné, abychom o něm věděli dřív, než se dozvíme podmínky návratu aspoň středoškoláků. Snad s nimi vláda brzy přijde, i tak to ale do společnosti vysílá špatný signál.

Očima studenta je seriál Studentských listů, který vychází každý pátek. Jeden z redaktorů v něm představí svůj pohled na vybrané téma, které v poslední době hýbalo českým nebo světovým děním, ať už z oblasti politiky, školství nebo kultury.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..