Patříte k lidem, kteří raději sledují zahraniční seriály před tuzemskou konkurencí? Připadá vám, že naši domácí literární autoři a jejich tvorba se těm zahraničním nevyrovnají? V dnešním díle seriálu Očima studenta vám představím pár vybraných děl, která pocházejí z Česka a mají vysokou estetickou úroveň.

Často jsem se mezi spolužáky setkával s názorem, že česká kulturní tvorba je podstatně horší než ta z anglosaských zemí, jako jsou Spojené státy nebo Velká Británie. Ať už šlo o negativně proslulý „český rap“ čí absenci výraznějších počinů na poli dnes tak populárního sci-fi a fantasy. Moje okolí bylo a je vůči české tvorbě skeptické. Seznam níže je jen malým výčtem mnou doporučených děl.

Kinematografie: humor, který pochopí jen Češi

V roce 2019 odvysílala Česká televize seriál Most! Ten zobrazuje severočeské město Most s jeho nejpalčivějšími socioekonomickými problémy, které jsou však podány velice humornou formou. Hlavní postava Luďan se zde musí vypořádat s dluhy, dospívajícím synem a musí přijmout fakt, že jeho sourozenec je transgender osoba, což z počátku zarytě odmítá přijmout.

Komedie-drama Vlastníci přichází téhož roku. Zasazením většiny děje do jediné místnosti se podobá filmové legendě Dvanáct rozhněvaných mužů, i zde se jednotlivé postavy snaží prosadit své zájmy. A ani zde nejsou na začátku jejich motivy vždy jasné.

Pohádka Princezna zakletá v čase je slušným příspěvkem Čechů do žánru fantasy. Setkáme se zde s runovou magií, čarobíjci a pochopitelně s láskou. Vizuální efekty jsou na naše skromné poměry velice dobré. Troufám si tvrdit, že v porovnání s Všechno nejhorší (v originále Happy Death Day), které má podobnou zápletku, je na tom lépe domácí tvorba.

Literatura: boj dobra a zla jako věčný námět

Trilogie Prašina Vojtěcha Matochy vypráví příběh skupiny přátel, kteří se vydávají prozkoumávat tajemnou pražskou čtvrť Prašinu. Ve čtvrti nefunguje elektřina a navíc nejsou jediní, kdo stojí o tajemný odkaz prašinského génia Hanuše Nápravníka. Dočkáme se i milostné zápletky.

Literární druhotina Lukáše Malého Lyceum je zase sondou do života adolescentů. Luboš, hlavní postava celého díla, je studentem elitní střední školy. Musí si zde procházet mnohdy komplikovanými vztahy a opět zde figuruje parta přátel.

Odkloníme-li se od beletrie, můžeme sáhnout po Průvodci protektorátní Prahou od Jiřího Padevěta. Kniha nás provádí nejen zločiny nacistického Německa za dob okupace našeho území, ale také odbojem a kulturním životem hlavního města mezi lety 1939 až 1945.

Již jsme napsali

Román Lyceum ukazuje svět dospívajících, kde nic není černobílé

Prašina 3: Naposledy poodkryté tajemství pražské čtvrti

Očima studenta je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý pátek. Jeden z redaktorů v něm představí svůj pohled na vybrané nadčasové téma, nad kterým se zamyslí do hloubky a v kontextu. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..