V Poslanecké sněmovně mají velký vliv, přednostní práva a často jsou jedněmi z nejviditelnějších osobností své strany. Předsedové poslaneckých klubů jsou obvykle zkušení političtí matadoři, ale přesto jsou mnohdy lidem neznámí. Prvních pět jsme si představili už v minulém díle, nyní nás čekají zbývající čtyři.

Jaroslav Faltýnek – ANO

Bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a blízku muž premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je předsedou poslaneckého klubu ANO od jeho vzniku v roce 2013. Jaroslav Faltýnek vstoupil do politiky v roce 1994 jako zastupitel města Prostějov, nejprve za Zemědělskou stranu, později za ČSSD. Od roku 2015 je opětovně 1. místopředsedou ANO, jeho hlavní práce ale spočívá v Poslanecké sněmovně, kde se snaží získávat hlasy pro vládní návrhy. Od října 2017 do května 2018 byl stíhán v kauze Čapí hnízdo, státní zástupce pak ale jeho stíhání zastavil. Ve Sněmovně má mít dobré vztahy s dalším rodákem z Prostějova Radimem Fialou, předsedou poslaneckého klub SPD. Sedmapadesátiletý politik je rozvedený, má dva syny.

Radim Fiala – SPD

Radim Fiala je předsedou poslaneckého klubu SPD od jeho vzniku po sněmovních volbách v roce 2017, v letech 2013 až 2015 zastával stejnou funkci u hnutí Úsvit, než ho opustil a stal se s Tomiem Okamurem jedním ze zakládajících členů SPD. Od roku 2015 je také místopředsedou hnutí. Fiala vstoupil do politiky v barvách ODS jako zastupitel města Prostějov, od roku 2006 byl také poslancem, ovšem v říjnu 2012 ze strany vystoupil kvůli nesouhlasu se zvyšováním daní a pomohl svrhnout vládu Petra Nečase. Od října 2016 je zastupitelem Olomouckého kraje, na mandát v prostějovském zastupitelstvu v listopadu 2016 rezignoval. Fiala vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, později působil jako jednatel jedné bezpečnostní firmy.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Pavel Kováčik – KSČM

Nejzkušenější poslanec z dnešní čtveřice je předsedou poslaneckého klubu KSČM už od roku 2002, poslancem pak ještě o šest let déle. Čtyřiašedesátiletý Pavel Kováčik vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, později vstoupil do KSČ. V komunistické straně zůstal i po revoluci a ve volbách v roce 1996 byl zvolen poslancem za Jihomoravský kraj. Od roku 1992 je členem zemědělského výboru Sněmovny. Od roku 1994 do roku 2010 působil jako zastupitel města Hrotovice, poté už ve volbách neuspěl. Kandidovat zkoušel také do Senátu.

Jan Chvojka – ČSSD

Teprve osmatřicetiletý Jan Chvojka je poslancem sociální demokracie od roku 2010, předsedou poslaneckého klubu se stal v říjnu 2017. Ve vládě Bohuslava Sobotky byl ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti, posledním v historii před tím, než funkce zanikla. Od prosince 2016 do prosince 2017 byl pak předsedou Legislativní rady vlády. Chvojka vystudoval právo na Masarykově univerzitě v Brně, v roce 2009 pak získal titul doktor práv na Karlově univerzitě. Od roku 2006 je členem ČSSD, krátce působil jako zastupitel města Chrudim, od roku 2016 je pak zastupitelem Pardubického kraje.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..