Rada bezpečnosti OSN je jeden ze základních orgánů OSN. Vznikla v roce 1946 a má 15 členů.

Rada bezpečnosti OSN má za úkol udržovat mír ve světě. Snaží se upozorňovat a řešit nebezpečné situace ve světě. Každý stát, který je v RB OSN, má v NYC neustále přítomného svého zástupce.

Členové RB

Rada bezpečnosti má vždy patnáct členů, z toho 10 volenýcg a 5 stálých. Stálý členové RB OSN jsou USA, Rusko, Čína, Spojené království a Francie. Hlasují-li proti rezoluci, rezoluce je brána jako nepřijatá. Jedná se o takzvané právo veta.

Dalších 10 členů je voleno tak, aby každý region byl zastoupen. Stát je volen na 2 roky. Současnými členy jsou do 31.12.2020 Jižní Afrika, Indonésie, Dominikánská republika, Belgie a Německo. Do 31.12.2021 to jsou pak Niger, Tunisko, Svatý Vincenc a Grenadiny, Vietnam a Estonsko.

ČR & SK?

Česká republika byla členem v letech 1994 a 1995, Slovensko v letech 2006 a 2007.

Modré přilby”

Mírové síly OSN, jindy nazávané jako modré přilby (podle barev přileb příslušníků), jsou ozbrojené síly, které usilují o udržení míru, popřípadě příměří. Mají mandát OSN. Oba aktéři konfliktu musí přijmout vyslání modrých přileb. Musí to i přijmout RB OSN.

Více o OSN najdete zde.

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..