Jak se rozhoduje „tam v Bruselu”? Jaký je rozdíl mezi směrnicí a nařízením? Pojďme se podívat na tento základní rozdíl v legislativě Evropské unie.

Samotný legislativní proces Evropské unie jsme si již představili v jednom z minulých článků, dnes se podíváme na rozdíl dvou nejvýznamnějších právních aktů EU – směrnice nařízení.

Směrnice

Směrnice představuje právní akt EU stanovující cíl, který musejí všechny členské země splnit. Záleží ovšem na jednotlivých zemích, jak si upraví své vnitrostátní předpisy a zákony a jak těchto cílů dosáhnou. Používá se především v oblastech, kde nemá EU tak silné pravomoce.

Směrnicí je například předloňská směrnice o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, která redukuje či zakazuje některé jednorázové výrobky z plastu jako brčka.

Nařízení

Nařízení je na rozdíl od směrnice právně závazné. Platí v celém svém rozsahu v celé EU. Nařízení si dávají za cíl co nejúplnější sbližování práva, jsou pak součástí sekundárního práva Unie. Jedním z příkladů je nařízení určující společné záruky na zboží dovážené ze zemí mimo EU.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..