Většina studentů by se už v letošním školním roce do lavic zřejmě vrátit nemusela. Naznačila to hlavní hygienička Jarmila Rážová, která v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu prohlásila, že případné otevření škol před koncem června by probíhalo ve speciálním režimu.
Konkrétně uvedla, že do školy by šli především studenti maturitních ročníků středních škol a vysokoškoláci skládající závěrečné zkoušky na vysokých školách. Do lavic by si mohli sednout i studenti absolvující přijímací zkoušky na střední a vysoké školy. Návrh epidemiologů projedná vláda v úterý, připomínkovat ho bude ministerstvo školství.
„Za nějakých podmínek se děti do školy vrátí. Je to nastaveno tak, aby to nepřineslo velké epidemiologické riziko, takže to jsou spíše menší skupiny. A je otázkou, jestli bude ve hře povinná školní docházka. Myslím si, že spíše ne,“ řekla Rážová.
Původní plán ministra školství Roberta Plagy počítal s otevřením škol v půli května. K tomu by ale došlo za zpřísněných hygienických opatření, ve kterých by se mohlo počítat s dezinfekcemi, rouškami či teploměry. O rouškách ve školách mluvil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, o metrových rozestupech mezi žáky pak premiér Andrej Babiš.
Právě na nemožnost provedení takových opatření upozornil nejprve sám šéf resortu školství Plaga, tak poté desítky tisíc rodičů, studentů a občanů v petici žádající uzavření škol do konce června. Signatáři, mezi nimiž byl i jeden ze spoluautorů Karel Karlík, petici později odeslali ministrům, premiérovi i Prymulovi.
Právě k jejich názoru se nyní přidala i hlavní hygienička Rážová. Její slova pak v rozhovoru pro Seznam Zprávy potvrdil také Prymula. „Pokud je tady petice, kterou podepíše 80 tisíc lidí a kde uvádějí, že nechtějí dát děti do školy, tak to už je poměrně veliká síla, kdy je vcelku iluzorní dát nějaké povinné nastartování školní docházky. Je otázkou, do jaké míry tam bude povinnost. Uvažujeme o nějaké dobrovolnosti,” řekl s tím, že detaily prodiskutují na vládě.