Fenomén hipsterských letních kin známe všichni moc dobře, ale kam teď v zimě, když se vám nechce do multiplexu? Redakce Studentských listů přináší další tipy na alternativní kina v Praze, jež ještě nepodlehla postupující uniformitě současné kultury.

Kino Lucerna

Plesová sezóna je právě v plném proudu, a proto začínáme s kinem, které nejen že se nachází ve stejném objektu jako krásný taneční sál, ale také letos v prosinci oslaví 110 let fungování! K velkému kinosálu s kapacitou přes 400 míst přibyl v roce 2013 i druhý, o poznání skromnější prostor disponující padesáti jedna sedadly. Zajímavostí ovšem je, že tento sál před více než sedmdesáti lety sloužil jako soukromá projekční místnost tehdejšího spolumajitele Paláce Lucerna a zakladatele barrandovských ateliérů Miloše Havla (strýce prezidenta Václava Havla) – probíhaly zde zejména privátní předpremiéry. Vidíte, hned máte zajímavý historický fakt, jímž můžete na rande v Lucerně ohromit svůj doprovod. Ne, neděkujte, pro čtenáře všechno.

Sedadla v malém sále kina Lucerna.

Kino Atlas, Komorní kino Evald

V minulém díle jsme vám jako první představili takzvanou „svatou trojici“ pražských nezávislých kin, Kino Aero, Bio Oko a Kino Světozor, spřátelená kina provázaná webovými stránkami a podobným filmovým repertoárem. A podobně jsou na tom také Atlas a Evald.

Kino Atlas, nacházející se prakticky hned vedle stanice metra Florenc, není obtížné najít – obrovský svítící nápis se nedá přehlédnout. Za zmínku stojí hlavně kavárna Atlas Café, jež v roce 2013 prošla rekonstrukcí pod vedením akademického malíře Jindřicha Hájka. Ten zachoval původní mozaikovou stěnu, dlažbu a mramorový bar (kavárna tak má příjemnou prvorepublikovou atmosféru), ale přidal i nástěnné malby jimiž oživil postavu Péráka, českého komiksového superhrdiny, údajně působícího na území Protektorátu Čechy a Morava.

Evald je kromě názvu kina též křestním jménem Evalda Schorma, českého filmového a divadelního režiséra, jehož tvorba byla za komunistického režimu zamčena v trezoru a zakázána. Na jeho počest bylo roku 1997 otevřeno kino Evald, nacházející se v centru Prahy, na Národní třídě. Kroutíte hlavou a říkáte, že jste na Národce kino nikdy neviděli? Až příště půjdete kolem obchodního domu My, nezabočte ihned do jednoho z řady pochybných barů či klubů, které jsou zde k nalezení, ale zajděte radši na film na adresu Národní 60/28.

Kino MAT

Z Národní třídy se přesouváme na Karlovo náměstí, kde u zastávky Novoměstská radnice čeká nejmenší kino v České republice – kino MAT. V sále se čtyřiceti šesti sedadly se budete cítit jako u někoho v obýváku, každé úterý a pátek sem navíc od 14:00 můžete přijít na „kino za babku“ – za pouhých 60 Kč získáte vstupenku na filmy současné i zlaté klasiky.

Kino 35

Podle názvu vám Kino 35 nejspíš moc neřekne, ale Francouzský institut ve Štěpánské ulici už je pravděpodobně známější. Snímky z festivalů, jako je Jeden svět a Festival francouzského filmu, jsou ke zhlédnutí právě v tomto kinosále, jehož číselný název nemá bohužel žádný skrytý význam, jak by se jeden mohl domnívat. Jedná se jednoduše jen o číslo popisné. Ve FI najdete kromě projekcí též jazykové kurzy, které vám mohou pomoci například v přípravě na maturitu.

Toto je konec druhého dílu Pražských alternativních kin, první díl najdete zde. Filmu zdar!

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..