Právě si prohlížíte Pražská alternativní kina – 2. část
Secesní kinosál kina Lucerna v Praze, které slaví v prosinci 2009 sté výročí. Kinosál je umístěn ve stejnojmenném paláci Lucerna. Tuto stavbu realizoval stavitel ing. Vácslav Havel (dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla) v letech 1907 až 1920. Jedná se o první železobetonovou stavbu v Praze. --- The Lucerna cinema´s hall is seen on the picture on Tuesday, December 1 2009. Prague´s Lucerna cinema will celebrate 100th anniversary on December 3, 2009. Cinema is located in the Lucerna (The lamp) palace which was realized architect Vacslav Havel (grandfather of the former czech president Vaclav Havel) from 1907 to 1920. This is the first concrete-steel building in Prague. (CTK Photo/Josef Horazny)

Fenomén hipsterských letních kin známe všichni moc dobře, ale kam teď v zimě, když se vám nechce do multiplexu? Redakce Studentských listů přináší další tipy na alternativní kina v Praze, jež ještě nepodlehla postupující uniformitě současné kultury.

Kino Lucerna

Plesová sezóna je právě v plném proudu, a proto začínáme s kinem, které nejen že se nachází ve stejném objektu jako krásný taneční sál, ale také letos v prosinci oslaví 110 let fungování! K velkému kinosálu s kapacitou přes 400 míst přibyl v roce 2013 i druhý, o poznání skromnější prostor disponující padesáti jedna sedadly. Zajímavostí ovšem je, že tento sál před více než sedmdesáti lety sloužil jako soukromá projekční místnost tehdejšího spolumajitele Paláce Lucerna a zakladatele barrandovských ateliérů Miloše Havla (strýce prezidenta Václava Havla) – probíhaly zde zejména privátní předpremiéry. Vidíte, hned máte zajímavý historický fakt, jímž můžete na rande v Lucerně ohromit svůj doprovod. Ne, neděkujte, pro čtenáře všechno.

Sedadla v malém sále kina Lucerna.

Kino Atlas, Komorní kino Evald

V minulém díle jsme vám jako první představili takzvanou „svatou trojici“ pražských nezávislých kin, Kino Aero, Bio Oko a Kino Světozor, spřátelená kina provázaná webovými stránkami a podobným filmovým repertoárem. A podobně jsou na tom také Atlas a Evald.

Kino Atlas, nacházející se prakticky hned vedle stanice metra Florenc, není obtížné najít – obrovský svítící nápis se nedá přehlédnout. Za zmínku stojí hlavně kavárna Atlas Café, jež v roce 2013 prošla rekonstrukcí pod vedením akademického malíře Jindřicha Hájka. Ten zachoval původní mozaikovou stěnu, dlažbu a mramorový bar (kavárna tak má příjemnou prvorepublikovou atmosféru), ale přidal i nástěnné malby jimiž oživil postavu Péráka, českého komiksového superhrdiny, údajně působícího na území Protektorátu Čechy a Morava.

Evald je kromě názvu kina též křestním jménem Evalda Schorma, českého filmového a divadelního režiséra, jehož tvorba byla za komunistického režimu zamčena v trezoru a zakázána. Na jeho počest bylo roku 1997 otevřeno kino Evald, nacházející se v centru Prahy, na Národní třídě. Kroutíte hlavou a říkáte, že jste na Národce kino nikdy neviděli? Až příště půjdete kolem obchodního domu My, nezabočte ihned do jednoho z řady pochybných barů či klubů, které jsou zde k nalezení, ale zajděte radši na film na adresu Národní 60/28.

Kino MAT

Z Národní třídy se přesouváme na Karlovo náměstí, kde u zastávky Novoměstská radnice čeká nejmenší kino v České republice – kino MAT. V sále se čtyřiceti šesti sedadly se budete cítit jako u někoho v obýváku, každé úterý a pátek sem navíc od 14:00 můžete přijít na „kino za babku“ – za pouhých 60 Kč získáte vstupenku na filmy současné i zlaté klasiky.

Kino 35

Podle názvu vám Kino 35 nejspíš moc neřekne, ale Francouzský institut ve Štěpánské ulici už je pravděpodobně známější. Snímky z festivalů, jako je Jeden svět a Festival francouzského filmu, jsou ke zhlédnutí právě v tomto kinosále, jehož číselný název nemá bohužel žádný skrytý význam, jak by se jeden mohl domnívat. Jedná se jednoduše jen o číslo popisné. Ve FI najdete kromě projekcí též jazykové kurzy, které vám mohou pomoci například v přípravě na maturitu.

Toto je konec druhého dílu Pražských alternativních kin, první díl najdete zde. Filmu zdar!

 

Valérie Štylerová

Studentka žurnalistiky na FSV UK. Kromě přispívání do Studentských listů (primárně rubriky Kultura a volný čas, Politika a Historie) se věnuji i dobrovolnictví v environmentálně vzdělávacím oddílu pro mládež a webovému marketingu. Nejčastěji k nalezení s propiskou a blokem v ruce a dvaceti neodbytnými otázkami v hlavě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..