Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

06.05.2020 19:32

Přehled termínů maturit a přijímacích zkoušek na střední školy

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) představil na středeční tiskové konferenci termíny společné části maturitní zkoušky a přijímacích zkoušek na střední školy.

Maturita

Didaktické testy z jazyků, matematiky a matematiky + se budou psát na začátku června. Slohové práce, jak již bylo dříve oznámeno, byly zrušeny. Ústní část maturitní zkoušky se bude moci konat od 10. června, skončit může maximálně 17. července. O konkrétních datech rozhoduje ředitel školy.

Ministr se vyjádřil i k povinnosti nošení roušek. U didaktických testů by studenti ochranu úst a nosu mít nemuseli, u ústních by to za určitých podmínek šlo taky. Konkrétně zmínil potřebu dodržení epidemiologických opatření, včetně dostatečného rozestupu.

Praktické zkoušky a maturitní práce včetně obhajoby se mohou konat před samotnými didaktickými testy, podle ministerstva školství je však žádoucí, aby se tak nestalo okamžitě po návratu do škol.

1. června

2. června

3. června

10. června

17. července

 

» Senátorův výklad zákona je nesprávný, říká advokát. Maturity by se podle něj měly konat

Přijímací zkoušky na střední školy

Jednotná přijímací zkouška bude umožněna pouze v jednom termínu. Ministr Plaga na tiskové konferenci prohlásil, že pro studenty připravili zvláštní web s názvem Přijímačky bez obav, na němž nabízejí informace o jednotné přijímací zkoušce, materiály a průvodce řešení testů. Obsah prý budou průběžně aktualizovat a chystají i výuková videa.

Deváťáci se mohou vrátit do škol již 11. května, ale jen v rámci konzultací a v omezených skupinách. Samotná jednotná přijímací zkouška přináší prodloužení časového limitu – u matematiky o 15 minut, u češtiny o deset.

3. a 4. června

5. a 6. června

8. června

9. června

19. a 20. června

21. a 22. června

23. června

Přijímací zkoušky na vysoké školy

Již dříve byla schválena novela zákona, která stanovila, že uchazeči o studium na vysoké školy se musí dozvědět termín přijímací zkoušky alespoň 15 dní předem. To dnes potvrdil i Plaga a dodal, že předpokládá, že vysoké školy sladí termíny přijímacích zkoušek s již známými termíny maturit.

Termíny přijímacích zkoušek nevyhlašuje ministerstvo, nýbrž samotné vysoké školy.

Komentáře