Přesně před týdnem skončily v USA prezidentské volby. Podle amerických médií zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, dosavadní republikánský prezident Donald Trump svůj úřad neobhájil. Trump nicméně svou porážku stále odmítá uznat a hrozí žalobami. Zda dojde k pokojnému a důstojného předání úřadu amerického prezidenta, je tak značně nejisté. Dění kolem voleb v USA v týdnu komentovali i čeští politici.

Nejvýraznější bylo zřejmě vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který už krátce potom, co americká média uznala Joea Bidena za vítěze, na Twitteru napsal: „Gratuluji Joeovi Bidenovi k jeho zvolení prezidentem USA a Kamale Harrisové k jejímu historickému úspěchu. USA a Česko sdílejí stejné hodnoty a věřím, že je budeme v rámci transatlantické spolupráce společně prosazovat.” V pozdějších vyjádřeních zašel Vystrčil ještě dál. „Pokud poražený Donald Trump nechce uznat porážku, oslabuje nejen sám sebe, nýbrž i autoritu výsledků demokratických voleb a demokracie jako takové. A to rozhodně není dobře. Oceňuji, že Joe Biden se snaží Američany sjednotit,” řekl České televizi.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala pak odsoudil Trumpův údajný populismus, pochválil ale jeho agendu. „Populismus není budoucnost konzervatismu. Trump prohrál sám se sebou. Dokázal mobilizovat svoje voliče, ale i svoje odpůrce. Trumpova problematická osobnost negativně přebila úspěšnou konzervativní agendu a prokazatelné výsledky,” napsal Fiala na Twitter.

Náš redaktor Michael Cardal v dnešním díle Amerického týdne shrnul celé dění okolo amerických voleb. Připomeňte si, jak Joe Biden dokráčel k vítězství!

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Pondělí 9. listopadu 2020

 

Bidenovi pogratuloval i poslanec ODS Jan Skopeček, který bývá považován za součást radikálnějšího křídla strany. „Radši bych viděl vítězství Donalda Trumpa, ale přesto přeji pravděpodobnému prezidentovi Joeu Bidenovi, aby se USA pod jeho vedením dařilo,” napsal Skopeček na Twitter. 

Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší a předseda hnutí SPD Tomio Okamura pak na sociálních sítích varovali před zavedením korespondenční volby, která letos značně zpomalila tempo sčítání volebních hlasů v USA, i v Česku. „Průběh voleb amerického prezidenta naprosto demaskoval zhroucení demokratického systému v USA,” napsal Okamura na Facebooku.

Gratuluji Joe Bidenovi k vítězství. Vyhrál ten, který vedl kampaň slušně, držel se zásad a myslel ve svých projevech i na ty, kteří mu nedali svůj hlas. To je naprosto zásadní, protože zakopání příkopů po Donaldu Trumpovi, bude nejlepší zprávou pro USA i pro nás,” napsala na Twitter předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Bidenovi gratuloval na sociálních sítích i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který se jako jeden z mála českých vrcholných politiků dlouhodobě netají podporou Joea Bidena v prezidentských volbách. „Vážím si toho, že se v posledních dnech dokázal vyjadřovat s velkou pokorou a chladnou hlavou. Také proto věřím, že má potenciál sjednocovat rozdělenou americkou společnost a na mezinárodní úrovni být spolehlivým partnerem pro Česko i Evropskou unii,” napsal o budoucím prezidentovi Spojených států. 

Poněkud umírněně se na sociálních sítích vyjádřil i předseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Americký volební systém je mírně řečeno zvláštní. Nicméně je třeba jej respektovat – do klání přece vstoupíte s respektem vůči pravidlům. Já mám radost, že letos vyhrál kandidát s největším počtem hlasů. Joe Biden, ať si o něm, jeho kampani či politice myslíme cokoliv, tak bude prezidentem amerického lidu. Hodně štěstí při výkonu mandátu!” napsal na Twitteru.

„Já si nemyslím, že mladí lidé dnes většinově nesouzní s konzervatismem. Problém je v tom, že politika je dnes pouze o…

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Neděle 8. listopadu 2020

 

Předseda Mladých konzervativců David Vančík pro Studentské listy v rozhovoru prohlásil, že očekává, že se Trump z americké politiky zcela nestáhne a je tak podle něj možné, že se za čtyři roky opět pokusí uspět v boji o Bílý dům.

Vyjádřili se i vládní politici. „Blahopřeji Joeu Bidenovi k vítězství v prezidentských volbách. Těším se na spolupráci s novou americkou administrativou. Věřím, že se nám bude dařit nadále prohlubovat vzájemné vztahy a pevné spojenectví mezi Evropou a USA,” napsal na Twitter ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Srdečně blahopřeji Joeu Bidenovi ke zvolení příštím prezidentem Spojených států amerických. Těším se na všestrannou a přátelskou spolupráci. Pro ČR je důležité, aby se nový prezident aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům vůči NATO a usiloval o uzavření obchodní dohody s EU,” napsal na Twitter premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nezapomněl poděkovat ani nové viceprezidentce USA Kamale Harris. V twitterovém příspěvku vyjádřil naději na utužení americko-evropských a česko-amerických vztahů.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..