Ministerstvo školství je nedoporučuje, přesto bude mnoho škol maturitní i imatrikulační plesy pořádat. Pokud se ale zpřísní epidemiologická opatření, může být jejich pořádání ohroženo.

Řada středních škol pořádá imatrikulační i maturitní plesy v období od ledna do března, některé již dříve na podzim. Těm se před rokem omezení způsobená koronavirovými opatřeními vyhnula, v letošním školním roce se však můžou dotknout všech.

Momentálně jsou povoleny vnitřní hromadné akce s účastí do 500 osob či s účastí do 1 000 osob, koná-li se v prostorech, které se dají rozdělit do oddělených sektorů s kapacitou po 500 lidech. Při všech akcích s účastí nad 100 osob jsou nutné roušky.

Tatáž pravidla platí i pro maturitní a imatrikulační plesy „Pro plesy platí od 1. září stejné podmínky jako pro jakékoliv jiné vnitřní hromadné či kulturní akce,“ potvrdilo pro ČTK již dříve tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.

Manuál určený pro provoz škol akce typu maturitních a imatrikulačních plesů nedoporučuje, nejde totiž o naplňování školních vzdělávacích programů, zjednoduše řečeno školních osnov. „Záleží pouze na řediteli školy, zda-li danou akci uskuteční či nikoli, v závislosti na aktuální epidemiologické situaci podle ‚semaforu‘ ministerstva zdravotnictví,” doplnila pro Studentské listy tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Problémem je, pokud se epidemologická situace zhorší, a ples, který škola naplánovala v létě či na podzim, se uskuteční v době, kdy vláda zpřísní opatření. To se koneckonců stalo i na jaře. „Epidemiologická situace v době plánování (objednání) akce může být rozdílná s epidemiologickou situací v době konání akce,” komentuje Lednová.

Na problematiku konání plesů upozornil na srpnové schůzi Poslanecké sněmovny Dominik Feri z TOP 09. „Studenti nevědí, jestli je mají připravovat, jsou v tom velké peníze, školy nevědí, jestli je připravovat. Ty peníze jsou velmi často i od škol, protože někde to zaštiťuje škola, někde to zaštiťují sami studenti,” upozornil poslanec.

„Chtěl bych se zeptat pana ministra, jestli ministerstvo nepřemýšlelo nad nějakými kompenzacemi za předpokladu, že by tedy ta škola do toho investovala peníze a přišla by o ně, nebo jestli je to něco, co bude řešit teprve v budoucnu. Zkrátka ať studenti vědí, na čem jsou,” položil Feri otázku přítomnému ministrovi školství Robertu Plagovi (za ANO).

Ten na ni odpověděl v souvislosti s dalšími dotazy ohledně tanečních. „Co se týká tanečních a dalších věcí, byť vzniká manuál, tak stejně jako hygienické standardy na školách v přírodě nejsou věcí ministerstva školství,” řekl Plaga. Na dotazy týkající se kompenzací neodpověděla ani tisková mluvčí resortu.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..