Na veřejný běh Stromovkou s Petrem Pavlem dorazili nejen prezidentovi příznivci, ale také zástupci organizace Peace Run. Ta je navázána na sektu Sri Chinmoye a dlouhodobě využívá politiky k sebepropagaci. Získanými fotografiemi s prezidentem se nyní chlubí na sociálních sítích, a získává tak legitimitu.
Snímky pořízené na březnové sportovní akci ukazují několik členů Peace Runu v reklamním oblečení, jak se drží po boku Petra Pavla. Mají s sebou pochodeň míru, se kterou podpůrci hnutí každoročně obíhají celý svět.
„[Pochodeň] se předává z ruky do ruky – lidem, prezidentům, premiérům, dětem, komukoliv, koho na té cestě potkáme,“ tvrdí ve videu pro Deník jeden z přítomných mírových běžců. „Je v ní symbolika lásky, dobré vůle, aby si lidé dokázali porozumět a našli k sobě cestu.“
Láska a dobrá vůle nakonec skončily i v rukou hlavy státu. Před holešovickým Výstavištěm ji přijal od zástupců Peace Runu, což zachytili fotografové Novinek nebo zmiňovaného Deníku. Snímky následně skončily i na oficiálním instagramovém účtu organizace.
„Byla to otevřená akce, mohl přijít, kdo chtěl. Kancelář prezidenta republiky akci nepořádala,“ sdělil Studentským listům ředitel odboru komunikace Pražského hradu Vít Kolář. „Otevřeně o ní informovala média a účastníci nebyli nějak prověřováni.“
Ranní rozcvičku organizovala platforma Impakt, prezidentova „rada mladých“. Fotografie s prezidentem si pořídilo mnoho běžců, někteří žádali i o podpis. „S Petrem Pavlem se stále někdo fotí. Nelze garantovat, jak bude fotka použita,“ poznamenává Kolář.
Studentské listy opakovaně kontaktovaly Peace Run s otázkami a žádostí o vyjádření, do vydání článku ale organizace reakci nezaslala.
Peace Run ke své legitimizaci využívá politiky pravidelně. Minulý rok od Mikuláše Beka (STAN) obdrželi záštitu Ministerstva školství a tělovýchovy, v roce 2018 měl jejich běh oficiální zastávku s akcí v Senátu. Té se zúčastnili i Tomáš Klus nebo Marek Eben. Prakticky nikdo z veřejně činných hostů přitom netušil, že za akcí stojí sekta.
Sri Chinmoy, zakladatel stejnojmenné sekty a projektu Peace Run, zůstává dodnes velmi kontroverzní osobou. Současní členové se právě pomocí běhových mírů a podobných projektů snaží očistit jeho reputaci, což se ale stává čím dál těžším. Duchovní guru čelí množství nařčení ze sexuálního obtěžování a údajně přísně kontroloval životy jeho žáků. Více jsme o taktikách i hnutím samotném informovali v předchozím článku.
Autorem tohoto textu je David Čížek, člen investigativního týmu Studentských listů.