Nová favoritka prezidentských voleb a někdejší rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová v posledním volebním modelu Medianu už předstihla dosavadní vedoucí dvojici Andreje Babiše a Petra Pavla. Vede hlavně mezi nejmladšími voliči, mezi studenty by ji nyní volil každý druhý. Bývalá rektorka jde mladým voličům naproti i v tom, že do kampaně zapojila své dva syny, především staršího šestnáctiletého Filipa. Ten působí jako dobrovolník v její kampani a pravidelně se objevuje na sociálních sítích své matky-prezidentské kandidátky.

Rozhodoval se o podpoře své matky v kampani sám? Jak dlouho se zajímá o politiku? A radí se s ním matka, jak nejefektivněji zacílit na mladé voliče? Filipa Nerudy jsme se ptali v rozhovoru.

Už pár týdnů se angažuješ v kampani své matky, Danuše Nerudové. Bylo tvým rozhodnutím ji podpořit?

Přišlo mi to jako přirozený vývoj. Nejdříve jsem sledoval celé dění skrze sociální sítě a samozřejmě jsme si o tom doma povídali, až jsem se nakonec rozhodl přihlásit do brněnské party dobrovolníků a chodil jsem sbírat podpisy, nebo rozdávat letáky.

Jak na to reagovalo tvé okolí?

Až překvapivě pozitivně. Samozřejmě jsem se setkal i s negativními komentáři, ale s tím musí člověk počítat v momentě, kdy se zapojí do veřejného dění.

Myslíš si, že se mladí lidé v České republice adekvátně zajímají o politiku? Sledoval jsi politické dění před zapojením do kampaně?

Myslím, že se to s časem zlepšuje. Vím, že se říká, že mladí voliči jsou nezodpovědní, nezajímají se a nechodí k volbám, ale z toho, co vidím kolem sebe, se mi zdá, že se to velmi rychle zlepšuje, hlavně díky dostupnosti informací a sociálním sítím. Já osobně jsem politiku sledoval okrajově skrze mojí mamku.

Radila se s tebou matka, jak nejefektivněji zacílit na mladé voliče a získat si jejich přízeň?

Neradila, spíše se mě vždycky ptá, co to poslouchám, co to hraju za hry a na jaké seriály koukám a pak si o tom povídáme, aby pochopila, jaká témata se spolužáky řešíme.

Pokud by tvá matka volby vyhrála, tvůj život by samozřejmě nabral na jiných obrátkách. Nevadila by ti pozornost médií a odlišný život, než mají tví vrstevníci?

Částečně to zažívám už teď a myslím, že to zatím zvládám dobře. Samozřejmě by se to v případě mamčiny výhry asi ještě znásobilo, ale věřím, že bych to zvládnul.

Na závěr trochu odlehčenější otázka: Co si na kampani nejvíce užíváš?

Společný čas s mamkou a tátou. Není ho mnoho, ale o to kvalitnější mi přijde. Zároveň máme celá rodina společné téma a máme furt o čem se bavit.

Renata Pernegrová

Jsem studentka gymnázia a ráda bych pokračovala studiem v zahraničí. Zajímám se o politiku, mezinárodní vztahy a historii. Ráda čtu, rekreačně sportuji a zajímá mě zdravý životní styl. Píši pro Youth Journalism International(YJI)a mezi má oblíbená témata na články patří zahraniční politika a diplomacie.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..