Další týden je za námi a na politické scéně se doma i ve světě událo spoustu zajímavých politických událostí a rozhodnutí. Jaké byly v minulých sedmi dnech ty hlavní?

4. března

• Podle informací serveru listu The New York Times se čínská telekomunikační společnost Huawei chystá zažalovat vládu Spojených států za to, že zakázala federálním agenturám používat její výrobky. Firma bude nejspíše argumentovat, že nařízení je „návrh zákona” nebo legislativní akt, který trestá osobu nebo skupinu osob bez soudního procesu. Společnost Huawei se k článku odmítla vyjádřit.

• Pražský magistrát letos během akce Vlajka pro Tibet od 8. do 11. března vyvěsí na své budově tibetskou vlajku. Novinářům to v pondělí po jednání radních řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

• Ve volbách do Evropského parlamentu by nyní nejvíc Čechů volilo hnutí ANO, které má podporu 26 procent možných voličů. Druhá ODS má podporu 16 procent a Piráti 11,5 procenta. Komunisté by dostali 8 %, ČSSD a koalice TOP 09 a STAN 7,5 %. Volební účast by byla 28 %. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

• Předseda venezuelského parlamentu, vůdce opozice a některými státy uznaný prezident Venezuely Juan Guaidó se v pondělí vrátil po více než týdenní zahraniční cestě zpátky do Venezuely. Přistál na letišti poblíž hlavního města Caracas. Na jeho návrat čekali diplomaté několika států.

• Někdejší místopředseda ODS, vicepremiér a ministr vnitra ve vládě Mirka Topolánka Ivan Langer se po devíti letech vrací do politiky. V pondělí večer byl zvolen členem regionální rady občanských demokratů v Olomouckém kraji. „Mou motivací je snaha pomoci ODS a využít přitom zkušeností, které mám, ať již z vlády, tak z doby opozice, ale zejména pak s vedením předvolebních kampaní,“ řekl Právu Langer krátce po zvolení do regionálního vedení občanských demokratů.

Ivan Langer. Foto: FORUM24

5. března

• Britská premiérka Theresa Mayová a její poradci při spuštění brexitu nechápali, jak funguje Evropská unie, uvedl bývalý velvyslanec Spojeného království v EU Ivan Rogers podle listu The Guardian. Podle něj premiérka při vyjednávání uplatnila strategii odsouzenou k selhání. Úplné oddělení Británie od EU Rogers označil za nereálnou fantazii.

• Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána by měla být vyloučena z Evropské lidové strany (European People Party, EPP), uvedl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Evropští lidovci v pondělí zahájili proceduru, na jejímž konci by mohlo být vyloučení Fideszu z jejich řad. Hlasovat se o tom bude 20. března a pro vyloučení musí být absolutní většina.

• KSČM v úterý představila kandidátku do voleb do Evropského parlamentu, která nese název KSČM – Česká levice společně. Na komunistické kandidátce hrají prim lidi kolem třiceti let. Lídrem bude současná europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná.

Francouzský prezident Emannuel Macron napsal otevřený dopis občanům Evropy, který byl v pondělí otištěn v mnoha významných světových novinách a 24 jazycích. Macron v něm představuje svou novou vizi Evropy před blížícími se evropskými volbami. Vyzývá k renesanci. „Nikdy od druhé světové války nebyla Evropa tak potřebná. A přece nebyla Evropa nikdy v takovém nebezpečí,“ napsal na počátku svého otevřeného dopisu Macron, který za tři pilíře „evropské renesance“ označil svobodu, ochranu a pokrok. V dopise též varoval před nacionalisty, kteří zneužívají zloby národů a nepřinášejí žádná řešení, jako priority zmiňoval bezpečnou i solidární Evropu, která hájí svoje hranice, zároveň ale vzájemně sdílí asylovou politiku. Zmiňoval ekonomický pokrok a vyzdvihoval evropský potenciál. Rovněž vyjadřuje naději, že v reformované Evropě by své místo opět našla i Velká Británie. Jeho dopis mnohde vzbudil kontroverze. Kritizoval jej například český premiér Andrej Babiš. Celý text naleznete zde.

Emmanuel Macron. Foto: Wikipedia

6. března

• Policie začala vyšetřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky. Serveru Neovlivní.cz to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle serveru jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Více si můžete přečíst na Neolivní.cz.

• Mandátový a imunitní výbor ve středu nedoporučil vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání. Policie požádala o Roznerovo vydání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. O usnesení informovala místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO). Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Poslanec v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Bylo na něj kvůli tomu podáno několik trestních oznámení. O jeho vydání by Sněmovna měla hlasovat příští středu.

• Několikahodinová úterní jednání britských brexitových vyjednavačů v Bruselů podle serveru Independent a agentury Reuters zkrachovala. Mluvčí Evropské komise potvrdil, že úterní rozhovory byly „těžké“ a řešení nebylo nalezeno. Žádný průlom ohledně řešení sporné irské pojistky se neočekává. Britská Dolní sněmovna má o dohodě znovu hlasovat příští týden, je však otázkou, zda přijdou zástupci britské vlády generální prokurátor Geoffrey Cox a ministr pro brexit Stephen Barclay s něčím novým. Británie má EU opustit 29. března.

7. března

Ruský ministr průmyslu Denis Manturov jednal tento týden v Praze s prezidentem Milošem Zemanem a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO). Návštěva ruské delegace měla jednat i o ruské účasti na dostavbě jaderných bloků, za kterou se Zeman dlouhodobě vyslovuje. Ve stejné chvíli přitom bude o účasti Američanů na dostavbě jaderných elektráren Temelína a Dukovan premiér Andrej Babiš (ANO) s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

• V rámci své třídenní návštěvy Spojených států se premiér Andrej Babiš (ANO) setkal s americkými investory z řad firem Cisco, Honeywell, General Electric či Google a představil jim národní investiční strategii zaměřenou na vědu, výzkum a inovace. Babiše při tom doprovázel velvyslanec v USA Hynek Kmoníček a místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Václav Klaus mladší (ODS), poslanec a stranický garant v oboru školství, ve svém článku na serveru Novinky.cz kritizoval studentské samosprávy a spolky. Více o tématu napsal náš redaktor, jenž se ke Klausově článku vyjádřil i v komentáři.

• Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jednal s ruskou delegací vedenou ministrem průmyslu Denisem Manturovem, kterého doprovodili prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov a ředitel odboru mezinárodní spolupráce ruského ministerstva průmyslu a obchodu Michail Anisimov. Zároveň však jeden člen delegace nebyl vpuštěn, podle Deníku N byl zmíněný člen delegace na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. Prezident Zeman označil krok za hloupou provokaci.

• Český premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek zakončil svou cestu do Spojených států amerických. Stihl během ní mnoho schůzek a akcí, nejvýznamnější z nich bylo setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem přímo v Bílém domě. Předseda hnutí ANO zároveň zavítal přímo do centrály CIA, doprovázet ho měl i šéf českých tajných služeb Michal Koudelka. Více jsme psali zde.

• Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) zdvihl vlnu pozdvižení po zveřejnění fotek, které ho vyobrazovaly na podzim 2017, jak přímo ve sněmovním sálu zpívá a hraje na kytaru na předsednickém pultu Poslanecké sněmovny. Opozice ho vyzývá k rezignaci, Vondráček se nejprve obhajoval, aby se poté všem, kterých se to mohlo dotknout, omluvil. Více jsme o tématu psali zde.

Radek Vondráček (ANO) vlevo na předsednickém pultu Sněmovny. Foto: Seznam Zprávy

8. března

• Společnosti, v nichž má stát většinový podíl, jako jsou ČEZ nebo České dráhy, budou muset zveřejňovat část smluv v internetovém registru. Poslanci o tom rozhodli v pátek v rámci schválení pirátské novely o registru smluv. Pro hlasovalo 113 poslanců, proti 47. Povinné zveřejňování bude v mírnějším režimu, který už dnes platí například pro Budějovický Budvar.

9. března

• Městský soud v Brně uvalil v sobotu vazbu na pět z devíti obviněných lidí, které policie podezírá z korupce při zakázkách na radnici Brno-střed. Soud tak vyhověl žalobci u všech jeho pěti návrhů. Do vazby míří radní Jiří Švachula (ANO), vedoucí investičního odboru Petr Liškutin a tři podnikatelé Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Švachula působí v dozorčí radě státního podniku ČD Cargo. Známý je v Brně rovněž jako galerista, v jeho galerii vystavovali přední čeští umělci. Do politiky vstoupil v barvách hnutí ANO a na radnici Brno-střed má jako uvolněný člen rady na starosti investice a správu bytových domů.

• Policie zasahovala ve čtvrtek na několika místech v republice a podle dostupných informací vyšetřuje druhou větev případu týkající se možné korupce na brněnském úřadu, která údajně souvisí s děním kolem mýtného tendru. Detektivové se zaměřili na schůzky mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví může být právě radní městské části Brno-střed Jiří Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo. Více jsme psali v tomto článku.

Jaroslav Faltýnek. Foto: Wikipedia

10. března

• Společnost Ethiopian Airlines, jejíž letadlo v neděli havarovalo při letu z Addis Abeby do keňského Nairobi a kde zahynulo všech 157 lidí na palubě, v neděli vydala předběžný přehled cestujících, kteří byli na palubě. Jsou mezi nimi i čtyři Slováci.  Jednalo se o manželku a dvě děti poslance vládní Slovenské národní strany Antona Hrnka. Ten v neděli odpoledne potvrdil, že zemřela jeho žena Blanka, syn Martin a dcera Michala. Server týdeníku Týždeň tvrdí, že zahynula rovněž jedna slovenská novinářka.

• V únoru by suverénním vítězem voleb bylo opět ANO se ziskem 31 procent hlasů. Druhým na pásce by byli Piráti, kteří si oproti lednovému průzkumu o procentní bod navýšili zisk na 17,5 procenta. Třetí byla s 12,5 % ODS, čtvrtá s 9,5 % SPD, pátá ČSSD (6,5 %), šestá KSČM (6 %) a sedmí STAN (5 %). Naopak KDU-ČSL a TOP 09 by získali 4, respektive 4 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Kantar pro ČT.

• Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě slaví se svými podporovateli šest let ve funkci. K výročí inaugurace mu ve Španělském sále zazpívá francouzská šansoniérka Mireille Mathieuová. Organizátoři odhadují, že do Španělského sálu letos přišlo asi 1000 pozvaných. Podle zpravodaje ČTK mezi nimi jsou například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), bývalí ministři vnitra a zahraničí Martin Pecina a Jan Kohout nebo předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..