Celkově potřetí čelila vláda Andreje Babiše (ANO) pokusu o vyslovení nedůvěry. I tentokrát jej přečkala, i tentokrát díky komunistům. Ti se nepřidali ke zbytku opozice a před hlasováním odešli ze sálu. Možná však během čtvrtečního jednání Sněmovny vyhráli všichni. Tedy až na české hokejisty, které v otevřených hospodách sledoval zbytek národa.

Člověk už by si po roce pandemie mohl zvyknout, ale těch náhod se v dnešním světě děje stejně nějak divně moc. Uplynulý týden to jen potvrdil.

Nejdřív vláda, kterou porušování zákonů až doteď netrápilo, naplno otevřela hospody i kluby. Donutily ji k tomu opakované rozsudky soudů, které shazují jedno protiepidemické opatření za druhým. Poslouchat je však začal až staronový ministr zdravotnictví a právník Adam Vojtěch (za ANO). A v době horkých teplot a blížících se voleb na to jistě velmi neochotně kývl i jinak striktní premiér Babiš. Je však možné, že od toho brzy začne dávat ruce pryč, už teď mluví o tom, že „soud rozvolnil téměř všechno“.

Andrej Babiš a Adam Vojtěch. Foto: vlada.cz

Na oběd si v pondělí možná stihli zajít i někteří z desítek ruských diplomatů, kteří se s koncem května museli vrátit domů. Nařídila jim to česká vláda, která tak reagovala na zjištění tajných služeb o zapojení ruských agentů ve výbuchu ve Vrběticích. Na to čekala opozice – především Piráti a STAN – a na čtvrtek svolala jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě.

Kromě nezvládnuté pandemie a premiérova střetu zájmů na něm poslanci kritizovali i Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, které se v pondělí pohnulo směrem v jeho neprospěch. Policie ho totiž znovu navrhla obžalovat. Definitivně rozhodovat o tom, jestli se kauza dostane k soudu, však bude opět státní zástupce Šaroch, který už jednou stíhání zastavil. Tenkrát ho obnovil nejvyšší státní zástupce Zeman, který však v době Šarochova nového rozhodnutí bude už nejspíš pryč. Je to ale náhoda, že?

Předseda KSČM Vojtěch Filip. Foto: psp.cz

Hlavní politickou událostí minulého týdne byl už zmíněný čtvrteční pokus opozice vyslovit nedůvěru vládě. Pokud by se jí to podařilo, tak by se pravděpodobně vůbec nic nezměnilo, ale bylo zřejmé, že opoziční koalice nemají na výběr. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s nápadem přišla už v dubnu, Piráti a STAN se přidali až později s podmínkou konání hlasování po definitivním odchodu ruských diplomatů. Ve čtvrtek se k nim připojila ještě SPD, která kabinet dlouhodobě kritizuje.

To bylo ale všechno, zákonodárci za vládní ANO a ČSSD samozřejmě ruku pro nedůvěru nezvedli. Jazýčkem na vahách byli dlouho komunisté, kteří reflektory světel využili do poslední vteřiny. Svým váháním totiž zaplnili mediální prostor, v němž se snažili vysvětlit, že vládě vůbec nedůvěřují, ale hlasovat pro to nebudou. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa proto, že se nechtějí přidat k pravicovým stranám, které s pokusem přišly. Navíc jim to prý v anketě řekla členská základna.

Opozici tak nakonec chybělo dvanáct hlasů. Je však možné, že na výsledku můžou nějak vydělat všechny sněmovní strany. Vláda (zejména ANO) proto, že si obhájila výsledky a v klidu dovládne až do konce volebního období. Opoziční koalice (zejména Spolu) proto, že dostály své povinnosti pokusit se shodit vládu. KSČM proto, že se distancovala od vlády i pravice a zaplnila média. A SPD proto, že může přetáhnout nespokojené voliče komunistů.

Všechno najednou se samozřejmě nestane. Jedinou jistotou tak zůstává, že ve čtvrtek večer prohráli čeští hokejisté. Ty ve čtvrtfinálovém zápase s Finskem sledovala většina Čechů, kteří si místo bedlivého poslouchání výstupů Lubomíra Volného ve Sněmovně spíš zašli do hospody na hokej. Na hlasování o nedůvěře se tak kromě pár nadšenců nikdo nedíval. Dobře to tomu Babišovi vyšlo, co?

A na konec ještě jedna bizarní náhoda: ano, z více než čtyř milionů naočkovaných lidí (aspoň jednou dávkou) musel vedlejší účinky dostat zrovna zubař a amatérský epidemiolog Roman Šmucler, který se tím samozřejmě okamžitě pochlubil na sítích (dočasně ochrnul na půlku obličeje). Jak napsal komentátor Seznamu Miloš Čermák, nepravděpodobnost této události z ní dělá téměř zázrak. Nebo je to jen další blbá náhoda.

Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..