Další týden je za námi a na politické scéně se doma i ve světě událo spoustu zajímavých politických událostí a rozhodnutí. Jaké byly v minulých sedmi dnech ty hlavní?

4. února

• Česká vláda v úterý uznala opozičního předsedu parlamentu Venezuely Juan Guaida prezidentem země. Stejný krok zvolily i další evropské země. Nicoláse Madura stále uznávají například Rusko, Turecko, Čína, Mexiko nebo Írán.

• Prezidentovi Miloši Zemanovi důvěřuje podle lednového šetření CVVM 53 procent Češek a Čechů. Ve srovnání s předchozím šetřením jde o mírný pokles. Nejvyšší důvěře se z ústavních institucí dlouhodobě těší obecní zastupitelstva (75 %) a starostové (65 %). Zeman si udržuje třetí příčku, za ním následují krajská zastupitelstva (48 procent), hejtmani (46 procent) a vláda (44 procent). Senátu důvěřuje 38 a Sněmovně 34 procent lidí. Pro poslední tři instituce jde o nejlepší hodnocení od prosince 2017. S celkovou politickou situací je spokojeno 24 % lidí, což je podle CVVM nejlepší výsledek v tomto desetiletí.

Miloš Zeman na sjezdu KSČM v červenci 2018. Foto: kscm.cz.

5. února

• Právníci premiéra Andreje Babiše podali podle předsedy hnutí ANO odvolání proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů. Babiš zopakoval, že případ vnímá jako pokus vytlačit ho z politiky. Úřad mu měl podle médií vyměřit pokutu 200 tisíc kvůli údajnému přestupku proti zákonu o střetu zájmů.

• Europoslanci Pavel TeličkaPetr Ježek, jednička a dvojka kandidátky hnutí ANO do minulých voleb do Evropského parlamentu v roce 2014, zakládají nové politické hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat jak v květnových volbách do Evropského parlamentu, tak působit na domácí politické scéně. Hnutí má být proevropské, hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku.

Piráti, konkrétně poslanec Mikuláš Ferjenčík, na úterní tiskové konferenci zpochybnili přínosy a výhody systému elektronické evidence tržeb (EET), jak je prezentuje ministerstvo financí. Resort podle Ferjenčíka použil nevěrohodnou metodiku a nadhodnocuje vliv EET i kontrolních hlášení tak, aby výsledek vyšel na čísla, která si vláda premiéra Andreje Babiše stanovila. Mluvčí ministerstva to odmítl.

• Česko chce v Sýrii postavit centrum nejprve pro 50 tamních sirotků a postupně ho rozšířit. Založí kvůli tomu speciální nadaci a bude se snažit získat peníze od dárců. České televizi to po úterním jednání se zástupci syrské organizace Červený půlměsíc řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

6. února

• Americký prezident Donald Trump v noci na středu vystoupil v Kongresu se svým projevem o stavu unie. Trump zmiňoval především ekonomickou prosperitu země a obhajoval vybudování zdi na jižní hranici s Mexikem. Zároveň oznámil, že 27. a 28. února se znovu sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na druhém summitu ve Vietnamu.

• Severoatlantická aliance (NATO) se rozhodla do svých řad přijmout republiku Severní Makedonie. Ministr zahraničí Nikola Dimitrov ve středu s velvyslanci členských států Severoatlantické aliance podepsal v bruselské alianční centrále protokol o přistoupení své země k NATO. Přístup země, u níž by brzo měly začít také rozhovory o přistoupení k EU, blokovaly spory s Řeckem o název stejnojmenné řecké provincie, ale po historické dohodě o změně názvu Atény přestaly makedonské snahy blokovat.

• Předseda KSČM Vojtěch Filip se ve středu setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Měl ho informovat o své nespokojenosti s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) a zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Zeman mu pak měl opáčit, že s ním souhlasí u Petříčka. O události napsal komentář náš redaktor Martin Dlouhý (odkaz zde).

• K velmi ostrému prohlášení se ve středu uchýlil předseda Evropské rady Donald Tusk. Na tiskové konferenci po schůzce s irským premiérem Leem Varadkadem prohlásil, že se zamýšlí nad tím, jaké místo je vyhrazeno v pekle pro tvrdé zastánce brexitu, kteří neměli sebemenší představu, jak by se měl řádně uskutečnit. Zároveň odmítl další ústupky ohledně irské pojistky a dodal, že stávající návrh dohody o brexitu je kompromisem.

• Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise poblahopřál vůdci venezuelské opozice a šéfovi tamního parlamentu Juanu Guaidóovi „k odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ“ a pozval ho do České republiky. Guaidó se prohlásil za hlavu země namísto dosavadního prezidenta Nicoláse Madura kvůli Madurově kontroverznímu znovuzvolení.

• Český předseda vlády a miliardář Andrej Babiš se léta vymezuje proti migrantům, mnoho cizinců však pracuje v jeho společnostech, a to často za velmi špatných podmínek, napsal ve své reportáži německý server Deutsche Welle. Současně dodal, že mnozí pracovníci přišli do České republiky za pochybných okolností.

• Bezpečnostní informační služba nemá podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) vliv na výuku moderních dějin ve školách a ani do budoucna ji nemůže měnit. Poslancům školského výboru vysvětlil, že poznámka ve veřejné zprávě BIS o „sovětské verzi moderních dějin“ byla nešťastná.

Ministr školství Robert Plaga.

7. února

• Německá kancléřka Angela Merkelová se ve čtvrtek účastnila summitu premiérů visegrádské čtyřky v Bratislavě, kde se představili český premiér Andrej Babiš, předseda polské vlády Mateusz Morawiecki, maďarský ministerský předseda Viktor Orbán a slovenský předseda vlády Peter Pellegrini. Řeč byla o migraci, o brexitu i o finančním rámci Evropské unie. Kancléřka vyzdvihla přínos eurofondů pro země Visegrádské skupiny a uvedla, že je na to potřeba myslet i při vytváření nového rozpočtu. Pellegrini na tiskové konferenci po schůzce uvedl, že země V4 a Německo vypracovaly projekt, který budou realizovat v Maroku. Projekt má pomoci při zastavení migrace do Evropy. Podrobnější nebyl, detaily by prý měly být představeny za několik týdnů.

Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil návrh prezidenta Petra Porošenka na zakotvení směřování země do Evropské unie a Severoatlantické aliance do ukrajinské ústavy. Pro návrh hlasovala drtivá většina přítomných poslanců.

• Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se členem Legislativní rady vlády nestane, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) totiž nevyhověl návrhu ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Návrh jmenovat bývalého poslance do rady vzbudil ve veřejném prostoru velkou diskusi, zejména kvůli Haškově minulosti spojené s tzv. lánským pučem, kdy se po volbách v roce 2013 pokusil sesadit tehdejšího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a pak v přímém přenosu o své účasti na schůzce několikrát lhal. Pochybnosti vypluly i okolo jeho doktorského titulu.

• Evropská unie nebude měnit podmínky brexitové dohody, je však ochotná upravit doprovodný text právně nezávazné politické deklarace, prohlásil po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Mayová se s ním setká znovu na konci února, v pondělí se pak mají sejít britský ministr pro brexit Stephen Barclay a hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier. Spojené království má vystoupit z EU 29. března, současná dohoda dojednaná v listopadu v lednu neprošla britskou Dolní sněmovnou.

• Již několik týdnů trvající slovní útoky mezi Itálií a Francii ve čtvrtek vyústily ve stažení francouzského velvyslance z Říma. Paříž tak reaguje na krok italského vicepremiéra a šéfa vládního Hnutí pěti hvězd Luigiho Di Maia, který se sešel se zástupcem hnutí tzv. žlutých vest. To od poloviny listopadu pořádá protesty proti hospodářské a sociální politice prezidenta Emmanuela Macrona.

• Čínská společnost Huawei je připravena se kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před jejími technologiemi bránit u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Požaduje zrušení nebo úpravu varování. Napsala to v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi, uvedl ve čtvrtek server Deníku N. Dopis podle něj v pátek projedná vláda.

8. února

• Podle listu The Wall Street Journal, který se odvolává na informace nejmenovaných představitelů americké vlády i armády, by se měli američtí vojáci stáhnout ze Sýrie do konce dubna. Prezident Donald Trump v prosinci ohlásil, že chce americké vojáky ze Sýrie stáhnout, protože teroristický Islámský stát byl už poražen.

• Úřad práce ČR dnes oznámil, že podíl nezaměstnaných v lednu oproti prosinci vzrostl z 3,1 na 3,3 procenta. Meziročně nezaměstnanost klesla z 3,9 procenta. Přes mírný nárůst jsou lednové hodnoty nejnižší od ledna 1997.

• Zástupci koalice ANO a ČSSD se v pátek shodli, že obědy zdarma nebudou pro všechny děti, nýbrž jen pro děti ze sociálně slabších rodin, a pro rok 2020 na ně chce dát vláda až 100 milionů korun. Zda budou peníze na obědy i v dalších letech, není jisté.

• Podle informací týdeníku Respekt provedl středočeský krajský úřad v lednu reorganizaci odborů, po které se dostane citlivý případ Andreje Babiše pod dohled jiných úředníků, než kteří stejnou agendu řešili dříve. Informace Respektu úřad potvrdil s odůvodněním, že šlo o „celkovou optimalizaci a zefektivnění“. Ozývají se však hlasy, že jde o účelovou reorganizaci úřadu, který v kraji vede hnutí ANO, důkazy ovšem neexistují.

9. února

• Už třináct let se v Osvětimanech v blízkosti lyžařského svahu nachází černá stavba rybníka. Spolu se sjezdovkou patří hradnímu kancléři a osvětimanskému zastupiteli Vratislavu Mynáři (Strana práv občanů a Zemanovci). Z rybníka nechává Mynář odčerpávat vodu na zasněžování svahu.

• Venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó, který se prohlásil úřadujícím prezidentem, je připraven v případě nutnosti povolit vojenskou intervenci USA ke zbavení moci prezidenta Nicoláse Madura a k ukončení humanitární krize v zemi.

• Americká senátorka Elizabeth Warrenová podle očekávání v sobotu oficiálně oznámila, že se bude ucházet o nominaci Demokratické strany v prezidentských volbách, jež proběhnou v roce 2020. Informoval o tom server deníku New York Times. Očekává se, že republikáni nominují stávajícího prezidenta Donalda Trumpa.

Budoucí prezidentka Elizabeth Warrenová? Foto: Wikipedia.

10. února

• Na východě Sýrie poblíž hranice s Irákem v neděli pokračují těžké boje při obléhání poslední bašty teroristické organizace Islámský stát v zemi. Arabsko-kurdské koalici, která svůj útok zahájila v sobotu, vzdoruje asi 500 radikálů. V obklíčeném městečku Baghúz Faukání zůstává také několik stovek civilistů, většina se však už stačila evakuovat.

• V lednovém volebním modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi si čelní místo udrželo hnutí ANO, které by získalo 32 procent. S velkým odstupem jsou na druhém a třetím místě dvě opoziční strany – Piráti (16,5 %) a ODS (13,5 %), které obě od posledního měření ztratily podporovatele. Na dalších pozicích jsou SPD (7 %), KSČM (6,5 %), TOP 09 (5,5 %), STAN (5 %), ČSSD (5 %) a KDU-ČSL (5 %).

• Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru na rádiu Frekvence 1 prohlásil, že jeho slibovaná schůzka s americkým protějškem Donaldem Trumpem je nepravděpodobná. Vidí za tím obviňování z toho, že jsou oba ruskými agenty. Připomněl i svůj nesouhlas s vydáním ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA či podporu firmy Huawei. „A já nejsem ten, kdo by se jakékoliv schůzky domáhal,” dodal Zeman.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..