Politická gramotnost je pro nás jedním z hlavních témat. Můžete se tak těšit na představení českých a evropských politických institucí, politických stran i jejich mládežnických organizací. Každé pondělí vám pak nabídneme politické shrnutí minulého týdne. Dnes začínáme!

31. prosince

• Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo, v níž je hlavním obviněným předseda vlády Andrej Babiš, požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování do 30. dubna 2019. O kauze Čapí hnízdo jsme podrobně psali v tomto článku.

• Němci by se podle kancléřky Angely Merkelové měli v novém roce zaměřit na toleranci, spolupráci a soudržnost. V projevu také zmínila hlavní výzvy země: boj proti změnám klimatu, řešení problémů týkajících se migrace a boj proti mezinárodnímu terorismu.

1. ledna

• Novoroční projev přednesl také vůdce Severní Koreje Kim Čong-un. Podle něj jeho země stále usiluje o zbavení se nukleárních zbraní, avšak pokud bude pod tlakem, mohla by by být nucena hledat „novou cestu“. Co měl přesně na mysli, neupřesnil. Kim se v červnu sešel s americkým prezidentem Donaldem Trupem na historické schůzce, na níž se zavázali k úsilí o denuklearizaci (= zbavení se nukleárních zbraní).

• Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) přednesli své novoroční projevy. Zatímco Kubera vyzval k „hledání toho, co nás spojuje“, Vondráček varoval před zneužitím svobody slova a pochválil výsledky české ekonomiky.

2. ledna

• Čínský prezident Si Ťin-pching nevyloučil možnost použití vojenské síly na Tchaj-wanu. Tchaj-wan, ostrovní demokratická země, je od roku 1949 de facto nezávislým státem, Čína ji však stále považuje za svoji součást. Prezident vyzval k opětovnému sjednocení obou zemí.

• Deseti finalisty ankety Největší Slovák jsou zpěvačka Marika Gombitová, kněz Anton Srholec, cyklista Peter Sagan, kněz a politik Andrej Hlinka, soluňští věrozvěsti bratři Cyril a Metoděj, zbojník Juraj Jánošík, bývalý československý prezident a komunistický politik Gustáv Husák, jeden z lídrů pražského jara Alexander Dubček, slovenský politik a generál z období před první republikou Milan Rastislav Štefánik a jeden z hlavních aktérů slovenského povstání z let 1848 a 1849 Ľudovít Štúr. Vítěz bude oznámen 1. května.

• Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) odmítl kritiku KSČM a prohlásil, že nevidí důvod ke své rezignaci. Komunisté, kteří drží u moci koaliční vládu hnutí ANO a ČSSD, kritizovali především Petříčkovu zahraniční politiku.


Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Foto: Facebook Tomáše Petříčka

3. ledna

• Premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho žena Monika se zúčastnili tradičního novoročního obědu s prezidentem Milošem Zemanem a jeho chotí Ivanou. Oba páry prý měly mluvit především o svých rodinách, Babiš také zmínil skvělé ekonomické výsledky země a na tiskové konferenci nevyloučil možné změny ve vládě. Ty by prý mohly přijít někdy během třetího čtvrtletí tohoto roku.

• V Saudské Arábii začal proces s 11 lidmi podezřelými z vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Ten byl loni v říjnu zavražděn na saudskoarabském konzulátu v Istanbulu, když si přišel vyřídit dokumenty potřebné ke sňatku. Turecko i další země se přiklonily k variantě, že bývalého poradce saudskoarabské vlády a později jejího odpůrce nechal zavraždit saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Ten to však odmítá.

Státní rozpočet skončil za rok 2018 v přebytku 2,9 miliard. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) si pochvaluje, že rozpočet i přes plánovaný 50 miliardový deficit skončil v plusu. Schillerová uvedla, že hlavní podíl na tom mají lepší příjmy včetně lepšího výběru pojistného na sociální zabezpečení o zhruba 20 miliard korun, překročení ostatních příjmů také o zhruba 20 miliard korun a příjmy z evropských fondů. Opozice ovšem kontrovala, že přebytek není zásluha současné vlády, nýbrž dobrého stavu české ekonomiky.

4. ledna

• Ministr školství Robert Plaga (ANO) představil svůj návrh na proplácení obědů žákům. Podle něho by mohly být obědy propláceny dětem, na které rodiče pobírají státní příspěvek. Návrh by se mohl týkat asi 170 tisíc dětí a státní pokladnu by vyšel zhruba na 1,7 miliard korun.

• Neznámí hackeři ukradli data a dokumenty stovek poslanců německého Spolkového sněmu a zveřejnili je na internetu. Mezi zasaženými poslanci má být i kancléřka Angela Merkelová. Zveřejněny byly kontaktní údaje, adresy i čísla kreditních karet.

• Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už má připravený zákon pro případ tzv. tvrdého brexitu – tedy odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Zákon, který vláda hodlá co nejrychleji poslat do Poslanecké sněmovny, mimo jiné garantuje na několik let stejná práva i podmínky pro asi 8 tisíc britských občanů žijících v Česku. Hamáček však platnost opatření podmiňuje recipročním (vzájemném) uznáním práv asi 40 000 českých občanů ve Velké Británii. O brexitu jsme podrobněji psali v tomto článku.

• Neúspěšný kandidát na pražského primátora za hnutí ANO Petr Stuchlík oznámil svůj úmysl kandidovat do vedení hnutí ANO. Nejsilnější česká politická strana si vedení bude volit na únorovém sjezdu.

• Americký prezident Donald Trump měl na sobotní schůzce s představiteli Kongresu – s šéfem demokratů v Senátu Chuckem Schumerem a demokratickou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou – pohrozit, že dokud Senát neschválí návrh rozpočtu s financováním stavby zdi na hranici s Mexikem, bude blokovat financování federálních úřadů měsíce i roky. Už nyní funguje část federálních úřadů v nouzovém režimu a statisíce lidí jsou na nucené dovolené a bez výplat.

5. ledna

• Protestující v rámci hnutí tzv. žlutých vest opět vyšli do ulic francouzských měst, aby demonstrovali proti vládě a politice prezidenta Emmanuela Macrona. V centru Paříže byly už dopoledne stovky demonstrantů, odpoledne pak byly hlášeny první střety mezi protestujícími a policí. O hnutí žlutých vest jsme již psali v tomto článku.

• Demonstrovalo se také v Maďarsku, kde několik tisíc lidí protestovalo v hlavním městě Budapešti proti tzv. otrockému zákonu. Ten zvyšuje počet přesčasových hodin, které může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit, na 400 ročně s možností proplacení do tří let. Odbory pohrozily na shromáždění generální stávkou na 19. ledna. Demonstrace sjednotily jinak názorově velmi diverzifikovanou opozici. Na tzv. otrocký zákon jsme se již podívali blíže.

Protestující hnutí žlutých vest.

6. ledna

• Předseda vlády Andrej Babiš se dnes zúčastnil pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi a vyjádřil se k několika zajímavým tématům. Nejprve označil za lživá vyjádření čínského velvyslance v ČR o průběhu předvánoční schůzky v Průhonicích na téma údajného nebezpečí výrobků firem Huawei a ZTE, pak okomentoval výsledky ministra dopravy Dana Ťoka. Podrobnosti najdete v naší aktualitě.

• Bývalý prezident Václav Klaus, který strávil na Pražském hradě 10 let od roku 2003 do roku 2013, nevyloučil možnost opětovné kandidatury na funkci hlavy státu. „Nevím, ta možnost tady je, ale je to spíš úkol pro příští generace,“ prohlásil v pořadu Partie na TV Prima. V souvislosti s tím pochválil svého syna a poslance ODS Václava Klause ml. Kritizoval Andreje Babiše a Evropskou unii.

• Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton řekl při návštěvě Izraele, že Spojené státy odejdou ze Sýrie, kde zuří od roku 2011 občanská válka, až po porážce zbytků z teroristické organizace Islámský stát. Trump přitom na konci prosince oznámil, že američtí vojáci působící v Sýrii budou staženi. Proces stahování ovšem podle nejnovějšího vývoje bude pozdržen.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..