Po delší době se opět vracíme s tradičním shrnutím politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulého týdne ↓

Pondělí 30. prosince

 • S příchodem nového roku 2020 nastane v Česku řada významných změn. Od ledna vstoupí v platnost daňový balíček, který zvyšuje spotřební daň na alkohol, tabák a hazard. Lahev tvrdého alkoholu zdraží zhruba o 9 korun, krabička cigaret může podražit až o 12 korun. O 80 tisíc korun se také zvyšuje rodičovský příspěvek.
 • V Číně byl na tři roky odsouzen vědec Che Ťien-Kchuej, který se podílel na narození prvních geneticky mutovaných dětí, dvojčat Luly a Nany. Vědec chtěl dosáhnout toho, aby byly odolné vůči nákaze virem HIV, ale neuspěl a navíc porušil etické i zákonné předpisy.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v novoročním pozdravu reagoval na poslední prohlášení českého prezidenta Miloše Zemana, který kvůli kritickému ruskému prohlášení k českému rozhodnutí zařadit 21. srpen mezi památné dny zvažoval, zda se příští rok účastní oslav 75. výročí konce druhé světové války. Putin Zemanovi napsal, že by ho na oslavě rád viděl.

Úterý 31. prosince

 • Dav iráckých demonstrantů v hlavním městě země Bagdádu prolomil bránu sídla amerického velvyslanectví. Zasahovala ochranka a použila i slzný plyn. Protesty jsou reakcí na nedělní americké nálety na pozci jedné šíitské skupiny, která působí v Iráku a má podporu Íránu.
 • Americký prezident Donald Trump oznámil, že 15. ledna podpisem stvrdí výsledek první fáze jednání o americko-čínské obchodní dohodě.

Středa 1. ledna

 • Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) v novoročním projevu varoval před omezováním svobody, „zelenou tsunami, která se k našim hranicím valí rychlostí zvuku“, vlivem sociálních sítí a neustálým hledáním nepřítele.
 • „Nezapomeňme, že se rozhoduje ve svobodných volbách. Ne udáváním do Bruselu nebo nepodloženými ústavními žalobami,“ řekl v rámci svého novoročního projevu předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
 • „Často slyšíte v médiích, že se ochlazuje světová ekonomika, že přijdou horší časy, že všechny plány nezvládneme. Pořád se tím někdo snaží strašit. Nebojte se, nemáme se čeho bát, čeká nás skvělé období,“ prohlásil při svém novoročním projevu premiér Andrej Babiš (ANO).
 • Předseda rakouských lidovců (ÖVP) Sebastian Kurz na středeční večerní tiskové konferenci oznámil, že jeho strana se dohodla na vládní koalici se Zelenými. V Národní radě, kde je 183 křeslech, bude mít vládní koalice 97 poslanců.

Čtvrtek 2. ledna

 • Turecký parlament odsouhlasil vyslání vojáků do Libye jako pomoc mezinárodně uznávané vládě premiéra Fáize Sarrádže. Severoafrická země se nyní zmítá v občanské válce, v níž bojuje mezinárodně uznaná vláda Fázie Sarrádže a Libyjská národní armáda vedená Chalífou Haftarem.
 • Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová udělila u příležitosti 27. výročí vzniku Slovenské republiky Řád bílého dvojkříže první třídy in memoriam Miladě Horákové za mimořádné zásluhy o Slovenskou republiku, především za rozvoj a ochranu demokracie, lidských práv a svobod.

Pátek 3. ledna

 • Při raketovém útoku Spojených států na letiště v iráckém hlavním městě Bagdádu byl zabit velitel íránských elitních jednotek Kásim Sulejmání. Útok, při němž zemřel rovněž šéf irácké milice Abú Mahdí Muhandis, nařídil americký prezident Donald Trump. Více o útoku i následcích jsme psali v tomto článku.
 • „Tvrdá pomsta čeká na zločince, kteří mají na svých rukou jeho krev i krev dalších mučedníků nočního incidentu,“ reagoval na zabití íránského generála Kásima Sulejmáního nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Chameneí. V ulicích hlavního města země Teheránu i dalších městech mezitím vyšly do ulic tisíce lidí.
 • Státní zástupce Jaroslav Šaroch nebude v souvislosti s obnovením trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo znovu žádat Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání. Podle zastupitelství se proti Babišovi stále vede stejné trestní stíhání, ke kterému již byl vydán.
 • Britský deník The Times zařadil hlavního organizátora protivládních demonstrací za poslední roky v Česku Mikuláše Mináře mezi 20 vycházejících hvězd, které se vyplatí v nadcházejícím roce sledovat.

Sobota 4. ledna

 • „V noci na dnešek jsme podnikli krok k zastavení války. Nepodnikli jsme krok k rozpoutání války,” prohlásil prezident Donald Trump v reakci na zabití generála Kásima Sulejmáního. Zároveň zdůraznil, že jeho země neusiluje o změnu režimu v Íránu, ale „agrese íránského režimu v regionu musí ihned skončit”.
 • „Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme.“ Tak zní nápis, který se objevil na mešitě v Brně. Policie zatím vyšetřuje čin pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci, vyloučen však není ani trestný čin s islamofobním podtextem.
 • „Írán bude v odplatě za smrt generála Kásima Sulejmáního Američany trestat kdykoliv, kdy mu budou na dosah,” prohlásil vysoce postavený velitel íránských revolučních gard. Prezident země Hasan Rúhání k tomu dodal, že Američané uvidí následky svého činu.

Neděle 5. ledna

 • Americký prezident Donald Trump pohrozil, že na potenciální íránskou reakci na zabití vlivného generála Sulejmáního odpoví „velmi rychle a tvrdě”. Spojené státy podle něj vytipovaly 52 íránských cílů včetně památek a míst důležitých pro íránskou kulturu, na které mohou zaútočit. Takový čin by přitom byl válečným zločinem.
 • Ostatky generála Kásima Sulejmáního dorazily do íránského města Ahváz. V zemi tak odstartovaly tři dny státního smutku, které vyvrcholí v úterý pohřbem generála.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..