Co důležitého se stalo ve světě i u nás? Přinášíme tradiční shrnutí politického týdne. Zde jsou nejdůležitější události minulých sedmí dní ↓

Pondělí 13. dubna

  • Světová zdravotnická organizace vyzvala země, aby zpomalily uvolňování přísných opatření. Dodala, že onemocnění COVID-19 je desetkrát smrtelnější než prasečí chřipka, jež si v letech 2009 až 2010 vyžádala na 18 500 obětí.

Úterý 14. dubna

  • Ředitel amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob Anthony Fauci, jenž je hlavní tváří amerického boje proti koronaviru, prohlásil, že obětí by bylo ve Spojených státech méně, kdyby se včas zavedla karanténní opatření. Poštval si tím amerického prezidenta Trumpa, jenž krátce poté na svém Twitteru sdílel výzvu, aby byl Fauci vyhozen.
  • Otevření hobbymarketů před Velikonocemi bylo podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) přijatelnou cenou za to, že lidé zůstali doma na svých zahrádkách a nešli do parků. „Čtyři dny krásného počasí jsou rizikový faktor,” dodal.
  • „Bylo by nejlepší koupit České aerolinie. Ale je tam už také nějaký zahraniční strategický partner, což vidím jako problém. Musíme se o tom bavit,” řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
  • Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) si myslí, že ještě není čas na ukončení nouzového stavu, jenž trvá do 30. dubna. „Jsem přesvědčen, že budu žádat o jeho prodloužení,“ řekl s tím, že stav umožňuje vládě nakupovat ochranné prostředky bez výběrových řízení a nařizování pracovní povinnosti.
  • Slovenská vláda v pondělí 20. dubna oznámí, za jakých podmínek a v jakém časovém harmonogramu bude postupně otevírat jednotlivé provozy, aby se opětovně nastartovala ekonomika země. Prohlásil to slovenský premiér Igor Matovič.
  • Podle Mezinárodního měnového fondu zasáhne globální ekonomiku v důsledku pandemie nemoci COVID-19 hluboká recese, jež bude závažnější než globální finanční krize v letech 2008 a 2009 a největší od hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Světový HDP by mohl klesnout o tři procenta.
  • Vláda představila plán na rozvolňování výuky ve školách. Více o něm píšeme v tomto článku.
  • Vláda představila plán otevírání provozoven. Uvolnění bude probíhat v pěti scénářích, data se ale podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) můžou posunout.

Středa 15. dubna

  • Evropská komise schválila Česku státní podporu pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem. Komise rozvolnila pravidla, která by podobné financování v normální situaci nedovolovala. Česko hodlá v první fázi programu poskytnout firmám 300 milionů korun.
  • Náhodné testování na přítomnost koronaviru by mělo v ČR začít v pondělí 20. dubna, týkat by se mělo až 28 tisíc lidí. Testovat by se mělo v Praze, v Jihomoravském kraji, na Litoměřicku a Litovelsku v Olomouckém kraji.
  • Evropská komise zrušila rozhodnutí pozastavující dotace pro holding Agrofert, s výjimku jednoho projektu, k němuž vydala nové rozhodnutí. České ministerstvo zemědělství, které žalobu na nyní zrušené rozhodnutí vzalo zpět, plánuje podat novou žalobu týkající se jednoho projektu. Informoval o tom server iRozhlas.cz.
  • Ministerstvo zahraničí ukončilo přepravování českých občanů zpět do vlasti. Za měsíc repatriovalo přes pět tisíc občanů, náklady akce se vyšplhaly na 108 milionů korun.
  • Žáci prvního stupně základních škol nebudou muset mít při výuce roušky. Platit to ale nebude při kontaktu s ostatními žáky. Řekl to ministr školství Robert Plaga (za ANO).
  • Ministerstvo zdravotnictví opět povolí přítomnost otce či jiné další osoby u porodu. O přítomnosti otců rozhodne každá porodnice sama.
  • Ve středu nezaznamenali lékaři v českých nemocnicích žádné úmrtí související s nemocí COVID-19. Stalo se tak poprvé od 23. března.

Čtvrtek 16. dubna

  • V okolí odstavené jaderné elektrárny v Černobylu propukly vinou silného větru tři nové požáry. Nebezpečné by ale být neměly.
  • Senát schválil novelu zákona umožňující odklad splátek u úvěrů a hypoték až o půl roku, potvrdil také změnu zákona, díky níž cestovní kanceláře budou moci vrátit peníze za zrušené zájezdy od 20. února do 31. srpna 2020 kvůli koronaviru až po 31. srpnu 2021 (místo peněz dostanou lidé poukázky). Horní komora podpořila také zákon, který opravňuje Českou národní banku k nakupování státních dluhopisů na sekundárním trhu.
  • Program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy (tzv. kurzarbeit) se zřejmě prodlouží, využity na ně budou i evropské peníze. Prohlásila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
  • „O viru se zatím toho moc neví. Po prodělání infekce by ale měli být lidé nějakou dobu rezistentní. Jak dlouho, to zatím nikdo přesně neví. Protilátky by obecně měly vydržet přibližně půl roku,“ uvedla pro deník Právo imunoložka Blanka Říhová. S tím, že získaná imunita po prodělání nemoci bude asi krátkodobá, souhlasí také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
  • Od pondělí 20. dubna budou moci pražští podnikatelé postižení opatřeními proti šíření koronaviru žádat o finanční podporu. Do projektu půjde až 600 milionů korun. Schválili to pražští zastupitelé.
  • Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla navýšení ošetřovného kvůli zavřeným školám z 60 na 80 procent základu příjmu. Zvýšení, které by platilo zpětně od 1. dubna, přitom již před několika týdny navrhovala opozice.

Pátek 17. dubna

  • Od pondělí 20. dubna se otevřou farmářské trhy, autobazary, autosalony a řemesla s provozovnami včetně psích salónů. Konat se budou moci i malé svatby a pro indivuduální výuku se otevřou i univerzity.
  • Provozovatelé dětských táborů se postavili proti výroku ministra školství Roberta Plagy, že tábory by se mohly konat až v srpnu. Většina počítala s tím, že rekreační aktivity budou uvolněny už v červnu.
  • Senát druhým dnem projednával zákony, které řeší dopad šíření koronaviru. Dopoledne zamítla horní komora změny zákony o rozpočtové odpovědnosti, které by umožnily se státu výrazně více zadlužit, pak ale podpořila změnu vysokoškolského zákona. Senátoři se nevyjádřili ke změně zákona umožňující rychlejší vybírání pokut za nařízení, tím ovšem fakticky umožnili její přijetí, i když až za dalších 30 dnů. Do Sněmovny pak vrátili novelu umožňující odklad nájmů pro podnikatele.
  • O jednorázový příspěvek pro OSVČ požádalo už 197 000 lidí, podle ministerstva financí by jich mohlo být až 700 tisíc. OSVČ nyní žádají o maximální sumu 25 tisíc korun.
  • Terčem kybernetického útoku se v noci na pátek stala Fakultní nemocnice Ostrava. Po březnovém útoku na brněnskou nemocnici je to další atak v rámci nouzového stavu. Oba útoky se podařilo odrazit.
  • Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou konat v prezenční podobě 15 dní po znovuotevření škol. Vysoké školy by je mohly organizovat i na dálku.
  • Obchody nad 200 čtverečních metrů by se mohly otevřít již 27. dubna, pokud prodejní plochu zmenší vytyčením pásky nebo jiným ohraničením, jak jim radí ministerstvo zdravotnictví.
  • Živnostníkům a podnikatelům pošle stát za květen dalších 15 tisíc korun. Deníku Právo to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).
  • Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula připustil, že by mohlo být možné odcestovat na dovolenou do zemí, které budou mít stejně nízké riziko nákazy jako Česko. Zároveň upozornil na to, že hranice nejsou zavřené: „Hranice nejsou technicky uzavřené, ale pouze neprostupné.”

Sobota 18. dubna

  • „Epidemie nám otevřela oči a ukázala, že zdravotnictví musí být na prvním místě,” řekl v rozhovoru pro Právo premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že je potřeba zvýšit financovní zdravotního systému, a to i za cenu většího zadlužení.
  • „Dostáváme epidemii pod stále větší kontrolu. Můžeme říci, že opatření přinesla úspěch,“ oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Za úspěch označil fakt, že od 12. dubna jsou v Německu denní počty výlečených lidí vyšší než nově nakažených.
  • Hradní kancléř Vratislav Mynář uspořádal v pátek ve své restauraci v Osvětimanech na Uherskohradišťsku zabijačku, které se zúčastnilo šest lidí. O akci neinformoval krajskou hygienu, která na následné dotazy odpověděla, že zabijačka by byla přípustná pouze pro členy domácnosti. Mynář se hájil tím, že prase bylo třeba zabít, jelikož bylo nemocné a zemřelo by. Účastníkům zabijačky nechal udělat rychlotesty na přítomnost protilátek na koronavirus.
  • „Dovolenou v zahraničí si dokážu představit u vybraných zemí, ale nikoli tak, jak jsme byli zvyklí před pandemií. To si myslím, že není otázka následujících týdnů a možná ani tohoto léta,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Cestovat by se podle něj mohlo do zemí, které jsou mírně rizikové.

Neděle 19. dubna

  • „Nadále vidíme pozitivní známky toho, že epidemie již vyvrcholila,“ prohlásil v noci na neděli americký prezident Donald Trump. Oznámil proto uvolňování některých opatřeních ve státech Texas, Vermont a Montana.
  • Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla v Otázkách Václava Moravce, že do Poslanecké sněmovny předloží další novelu zákona o rozpočtu. Tetnokrát bude počítat s deficitem 300 miliard, nikoli původních 200 miliard, a to kvůli nárustu výdajů a propadu příjmů. Opozice to kritizuje a žádá, aby vláda začala škrtat.
  • Jednotné přijímací zkoušky na střední školy by se mohly konat v první polovině června, záleží ale na průběhu pandemie, řekl v pořadu Partie televize Prima ministr školství Robert Plaga (za ANO). Připustil, že pokud by se epidemiologická situace nevyvíjela dobře, mohly by se přijímačky teoreticky konat i o prázdninách.
  • „V následujících čtrnácti dnech umožníme lidem jezdit do práce a podnikatelům jednat se zahraničními partnery, aniž by potom museli do karantény,“ uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj vláda přistoupí k uvolňování režimu na hranicích příští týden, první by se hranice mohly otevřít na Slovensko nebo Rakousko.
  • „Zastávám názor, aby hranice byly uzavřeny rok, nikoli dva roky,” řekl v rozhovoru na Frekvenci 1 prezident Miloš Zeman. Lidé by si podle něj měli vychutnat krajiny české krajiny. Zeman se vyjádřil i k zabijačce pořádané svým kancléřem Mynářem: „Prase nemocné nebylo, prase bylo hladové proto, že penzion je zavřený, takže zbytky potravin, kterými se zvíře krmilo, nejsou a prase by umřelo hlady.”

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..