Represe místo pomoci. Obviňování místo vysvětlování. Taktika ve stylu Můžou za to mladí sice může mediálně fungovat, v boji s epidemií se ale státu nevyplatí. Vláda by místo toho měla spíš doočkovat nejstarší generace a připravit plán na podzimní vlnu.

Ano, vím, covid už je otravný a nejradši bychom na něj už všichni zapomněli. Jenže nemůžeme a neměli bychom, aspoň do doby, kdy si nebudeme naprosto jistí, že můžeme bez rizika zrušit většinu opatření. A tam zatím nejsme.

Proto je dobře, že koronavirovou hrozbu – na rozdíl od loňského léta – bere vážně i premiér Andrej Babiš (ANO). Správně varuje před nebezpečnou delta mutací a propaguje očkování. Jenže jeho státní aparát dělá všechno pro to, aby lidi – hlavně ty mladé – naštval a co nejvíc odradil od očkování i dodržování opatření.

Řeč je o víkendovém zátahu v pražských klubech a barech. Policisté a hygienici při něm odhalili nedodržování prokazování bezinfekčnosti či porušování zákazu tance, který – pokud jste si toho nevšimli – stále oficiálně platí. Jsem samozřejmě dalek toho, abych to schvaloval, i když domnívat se, že mladí vyrazí do klubu debatovat třeba o novém nejvyšším státním zástupci, je spíš naivní představa.

Loni bylo ohniskem nákazy pražský podnik Techtle Mechtle, letos je to podle premiéra klub v obchodním domě Kotva. Foto: Techtle Mechtle

Na druhou stranu, podobné zásahy, které sice mohou jednorázově pomoct odhalit přestupky a možná i zabránit šíření nákazy, šíří jinou epidemii. Epidemii nedůvěry ve vládu a stát, která za poslední rok stoupla na historické maximum. Jak pak mají mladé přesvědčit očkovací kampaně nebo výzvy premiéra, když v médiích jen poslouchají, že jsou nezodpovědní, protože si po roce odříkání chtějí zkrátka užít?

Mnohem užitečnější by bylo, kdyby se vláda a ministerstvo zdravotnictví zaměřily na doočkování zbývajících 600 tisíc seniorů (první vlaštovkou je dopis od zdravotních pojišťoven) nebo přípravu na případnou podzimní vlnu. Realistický plán, jak omezit šíření nákazy bez nouzového stavu, totiž stále neexistuje.

Knížku místo programu

Abych ale jen nekritizoval, tak pozitivem minulého týdne byl velký zájem o nově otevřená očkovací centra, kam lidé můžou dorazit i bez předchozí registrace. Tento týden přibydou další v Brně a Ostravě. Plusem je pak určitě i statistika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), podle kterého se z 3,86 milionu plně naočkovaných lidí nakazily jen 4 tisíce lidí.

Horká fáze kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny začne až v září, strany a hnutí ale nezahálely ani v minulém týdnu. Koalice Spolu do kampaně nasadí autobus či promítání komedie Ženy v běhu, hnutí SPD představilo mimo jiné novou hymnu a Andrej Babiš zveřejnil další knížku, tentokrát s názvem Sdílejte, než to zakážou!

Udělal to svým typicky marketingovým způsobem – na sociálních sítích nejprve napsal, že „zítra řekne pravdu“, což okamžitě převzala řada médií a udělala z toho (ne)zprávu. V knížce shrnuje své údajné úspěchy – i bagatelizuje pandemická selhání – a předkládá vize do budoucnosti. Pokud byste si ale chtěli přečíst oficiální volební program hnutí ANO, tak se ho nedočkáte. Podle Babiše na něj není čas, protože musí celé léto pracovat.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přijela do Prahy v pondělí 19. července.

Důležitou zprávou, která už patří do tohoto týdne, je schválení českého národního plánu obnovy, které dnes přijela do Prahy potvrdit předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Do Česka má dorazit až 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu EU, který je určen především na projekty určené k ochraně klimatu.

Ty souvisejí i s v minulém týdnu představeném klimatickém plánu EK, podle něhož by se od roku 2035 už v Evropě nesměly prodávat spalovací motory. Většina českých politiků je k tomuto návrhu spíš skeptická, včetně premiéra. Ten sice tzv. Zelenou dohodu (European Green Deal) v Bruselu podpořil, v Česku se ale k návrhu staví rezervovaně.

Shrnutí politického týdne je seriál Studentských listů, ve kterém jeden z redaktorů každé pondělí komentuje politické dění v uplynulém týdnu.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..